Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Kostrzyn nad Odrą z bezpłatną komunikacją miejską połączoną z przewozami szkolnymi

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-06-13 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kostrzyn nad Odrą z bezpłatną komunikacją miejską połączoną z przewozami szkolnymi
fot. Axe, lic. CC BY-SA 4.0, kadrowanie kfDrogowskaz w Kostrzynie
W Kostrzynie nad Odrą od niecałych dwóch tygodni autobusem miejskim można podróżować bezpłatnie. Do tego ogólnodostępny transport publiczny zintegrowano tam z przewozami szkolnymi. Rozkład jazdy przewiduje jednak tylko siedem kursów w ciągu dnia.

Od 1 czerwca tego roku przejazd autobusem miejskim w Kostrzynie nad Odrą jest darmowy. Wprowadzenie nowej formuły transportu publicznego wiązało się z pewnymi zmianami w siatce połączeń. W związku z tym, że termin wejścia w życie zmian pokrył się z Międzynarodowym Dniem Dziecka, w pierwszym dniu funkcjonowania nowego układu wszystkie dzieci podróżujące autobusem otrzymały drobny upominek.

Wpływy ze sprzedaży biletów i tak były znikome

– W tym roku dokonano uporządkowania świadczonej przez miasto usługi transportu publicznego i połączono ją z przewozami dzieci w wieku szkolnym – mówi Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą. W efekcie tego ogólnodostępnymi autobusami dojechać można obecnie do Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Słonecznej, która wcześniej nie była obsługiwana przez komunikację miejską. Poza tym autobusy kursują bez większych zmian.

Nie trzeba w nich już jednak kupować biletów – wcześniej kosztowały one 3 zł (i 1,50 zł za bilet ulgowy). Samorząd argumentuje rezygnację z pobierania opłat chęcią promowania transportu publicznego i niskimi wpływami pochodzącymi od podróżnych. W zeszłym roku wszystkie sprzedane bilety warte były niecałe 13 tys. zł, podczas gdy roczny koszt funkcjonowania komunikacji miejskiej można oszacować na ok. 400 tys. zł brutto.

W dni robocze oferta jest skromna, w weekendy komunikacji niemal nie ma

Andrzej Kunt podkreśla przy tym, że dotychczas i tak duża grupa podróżnych korzystała z przejazdów bezpłatnych – w zeszłym roku wydano 324 bilety ze stuprocentową ulgą przysługującą osobom, które ukończyły 70. rok życia. Duże miało być także zainteresowanie komunikacją ze strony młodszych emerytów i rencistów. W opinii burmistrza już w pierwszych dniach po zniesieniu opłat widać zwiększone zainteresowanie miejskimi autobusami.

– Mając na względzie wpływające zapytania i komentarze mieszkańców dotyczące rozkładu jazdy oraz terminu wprowadzenia bezpłatnych autobusów, liczymy na to, że liczba korzzystających z transportu miejskiego jeszzcze się zwiększy – podkreśla nasz rozmówca. Oferta przygotowana dla potencjalnych pasażerów jest jednak dość skromna. – Od poniedziałku do piątku realizowanych jest siedem kursów, a w soboty i niedziele – dwa kursy – mówi burmistrz. W dni robocze funkcjonują dwie trasy, w soboty i niedziele – jedna (o innym przebiegu). Przewoźnikiem jest Przedsiębiorstwo Usługowe Argos z Gorzowa Wielkopolskiego, które zawarło dwuletni kontrakt obowiązujący od 1 czerwca.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Głuszyca uruchomi niebawem gminną komunikację bezpłatną

Komunikacja

Głuszyca uruchomi niebawem gminną komunikację bezpłatną

Kasper Fiszer 10 kwietnia 2019

Podlaskie: Biedronka uruchamia darmobus po pożarze sklepu

Komunikacja

Podlaskie: Biedronka uruchamia darmobus po pożarze sklepu

Kasper Fiszer 16 marca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5