Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Kostaniak: Jesteśmy gotowi do kolejnych przetargów na rozbudowę metra

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-02-26 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kostaniak: Jesteśmy gotowi do kolejnych przetargów na rozbudowę metra
fot. Martyn Janduła
Zakończenie rozbudowy drugiej linii warszawskiego metra do 2023 r. jest realne – przekonywał podczas konferencji Executive Club „Infrastruktura Polska i Budownictwo” członek zarządu Metra Warszawskiego Dariusz Kostaniak. Jak dodał, obecnie na Targówku wykonawcy wyprzedzają nawet zaplanowane terminy. Statystyki przewozowe pokazują natomiast duży potencjał łączącej brzegi Wisły trasy.

Przedstawiciel jedynej w Polsce miejskiej kolei podziemnej omówił postęp prac przy rozbudowie drugiej linii. – Obecnie w trakcie realizacji jest łącznie 6 stacji na przedłużeniach linii: po 3 na wschodzie (Targówek) i na zachodzie (Wola). Postęp prac jest co najmniej zadowalający: na wschodzie wyprzedzamy harmonogram o kilka miesięcy. Przewidujemy, że do maja 2019 r. prace zostaną zakończone, a w pierwszej połowie roku odcinek wschodni zostanie uruchomiony – powiedział.

Jak dodał, wszystkie projekty zostały skonstruowane w taki sposób, by każdy z nowych odcinków mógł działać niezależnie od drugiego. – Mamy na uwadze doświadczenia z przeszłości, dotyczące zarówno samej inwestycji, jak i procesu odbiorowego. Metro to bardzo skomplikowana inwestycja, także jeśli chodzi o uzyskanie dopuszczeń – uzasadnił mówca.

Inwestycje w kolejne przedłużenia linii są w trakcie przygotowywania. – Ogłosiliśmy przetarg na kolejny, również liczący trzy stacje odcinek na Woli, a także na ostatnie 3 stacje na Targówku. W trakcie przygotowania jest jeszcze przetarg na 2 ostatnie stacje na Woli. Oczekujemy na decyzję lokalizacyjną – poinformował członek zarządu. Jak dodał, jeśli spółka otrzyma niezbędne dokumenty odpowiednio wcześnie, ogłosi przetarg do końca lutego. Ich wybudowanie zakończy proces budowy drugiej linii metra.

Planowany termin ukończenia 3 ostatnich stacji na Targówku i 2 na Woli to połowa 2022 r. Stacja postojowa Mory i trzy ostatnie stacje na Chrzanowie mają być gotowe w roku 2023. – Musimy zmieścić się w tym terminie ze względu na dofinansowanie z funduszy unijnych. Na razie tak zwane projekty 3+2 mają podpisane umowy i zagwarantowane dofinansowanie. Trwają rozmowy na temat dofinansowania dla ostatniego odcinka wraz ze STP Mory i stacjami na Chrzanowie – uzupełnił Kostaniak.

Perspektywy przewozowe dla drugiej linii metra są bardzo optymistyczne. – Już obecnie, na centralnym odcinku o długości 6 km, liczącym 7 stacji, przewozimy 150 tysięcy ludzi dziennie. Przekroczyliśmy więc znacznie prognozy, które zakładały 100 tys. pasażerów dziennie do końca 2018 r. – przypomniał przedstawiciel Metra.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Studnia na budowie stacji C06 Księcia Janusza [ZDJĘCIA]

Przestrzeń

Studnia na budowie stacji C06 Księcia Janusza [ZDJĘCIA]

Jakub Dybalski 20 lutego 2018

Metro. Przetarg na zachodnią końcówkę II linii znów przesunięty

Prawo & Finanse

Metro. Przetarg na zachodnią końcówkę II linii znów przesunięty

Jakub Dybalski 19 lutego 2018

Metro na Wolę: Druga tarcza trafia pod ziemię

Przestrzeń

Metro na Wolę: Druga tarcza trafia pod ziemię

Witold Urbanowicz 13 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5