Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Mobilność

Koronawirus: Budapeszt stawia na rowery

Dalej Wstecz
Autor:

simetra

Data publikacji:
2020-04-13 14:17
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
BKK

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Koronawirus: Budapeszt stawia na rowery
fot. BKK
Władze Budapesztu zdecydowały się na ustanowienie tymczasowych dróg rowerowych na trasach do centrum miasta. Celem jest zapewnienie mieszkańcom możliwości łatwego i bezpiecznego poruszania się po mieście w dobie pandemii.

Stolica Węgier, podobnie jak wiele innych miast na świecie, była zmuszona do wprowadzenia nowych rozwiązań w zakresie transportu. W ostatnim czasie znacząco zmalał ruch na drogach, a liczba pasażerów komunikacji miejskiej spadła nawet o 90%. Budapesti Közlekedési Központ (BKK, czyli Budapesztańskie Centrum Transportowe odpowiadające za organizację komunikacji w mieści) zdecydowało się, w porozumieniu z zarządcą dróg miejskich, na wytyczenie tymczasowych dróg rowerowych. Działaniom tym towarzyszy obowiązująca już od końca marca symboliczna tylko opłata za korzystanie z MOL Bubi, czyli lokalnego systemu roweru miejskiego.

W odróżnieniu od Polski, gdzie korzystanie z roweru może wiązać się z wysokim mandatem, a wszystkie miejskie systemy zostały wyłączone władze Budapesztu uważają, że rower jest odpowiednim i bezpiecznym środkiem transportu na czas koronawirusa. Ponieważ wielu Węgrów zdecydowało się przesiąść na rower, władze miasta uznały za konieczne szybkie dostosowanie infrastruktury drogowej do ich potrzeb.Na czerwono zaznaczono tymczasowe drogi rowerowe.

Przyjęto założenie, że drogi dla rowerów będą wytyczane na wielojezdniowych ulicach po każdej ze stron na trasach biegnących do centrum miasta. Nie wyklucza się, że część zmian zostanie później przekształcona w długoterminowe rozwiązania.

Władza miasta zakładają, że tymczasowe rozwiązania związane z koronawirusem, a wprowadzone w całej komunikacji miejskiej, będą obowiązywały do września. Przy okazji przypominają, że jeśli jest to możliwe, należy powstrzymać się od wychodzenia z domów i zachęcają do korzystania z roweru w celach transportowych (w podróżach do sklepów, aptek, pracy, etc.) a nie rekreacyjnych. Zwracają także uwagę, że opuszczone ulice nie powinny zachęcać do łamania przepisów ruchu drogowego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pandemia zwiększyła w Chinach popyt na jazdę rowerem

Mobilność

Pandemia zwiększyła w Chinach popyt na jazdę rowerem

Rafał Dybiński 12 kwietnia 2020

Berlin stawia odważniej na rowery i poszerza pasy dla cyklistów

Mobilność

Berlin stawia odważniej na rowery i poszerza pasy dla cyklistów

Rafał Dybiński 30 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5