Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Korea: Czy dojdzie do renesansu tramwajów?

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2020-08-27 11:04
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Korea: Czy dojdzie do renesansu tramwajów?
fot. Hyundai Rotem
Po przeszło półwiecznej przerwie w Korei Południowej może ponownie zacząć działać sieć tramwajowa. Ministerstwo transportu opracowało specjalny poradnik, mający zachęcić władze miast do inwestowania w ten środek transportu – informuje portal Korea JoongAng Daily. Jeden z samorządów planuje pójść o krok dalej i zamiast wagonów o napędzie elektrycznym skierować na linie tramwaje wodorowe.

Koreańskie Ministerstwo Infrastruktury i Transportu opublikowało we wtorek przewodnik na temat projektowania linii tramwajowych. Jego treść została skonsultowana z krajowymi instytutami badawczymi oraz władzami regionów. Zawarte w opracowaniu wytyczne mają zachęcić władze miast w Korei Południowej do inwestowania w ten środek transportu.

Południowokoreański rząd przygotowuje obecnie podstawę prawną dla inwestowania w linie tramwajowe. Dokonano już koniecznych zmian w części przepisów regulujących działanie transportu zbiorowego, w tym – kolei. Decyzja o wspieraniu rozwoju tramwajów wynika z przekonania o zaletach tej formy komunikacji: walorach ekologicznych oraz mniejszych kosztach budowy, niż w przypadku systemów metra.

Obecnie budowę sieci tramwajowej planuje pięć ośrodków: stołeczny Seul, Busan, Ulsan, Daejeon i Gyeonggi. Pierwsza sieć tramwajowa na Półwyspie Koreańskim powstała w roku 1898. Ostatnią, już po podziale kraju, zamknięto w południowej części w 1968 r. (w stolicy KRLD, Pjongjangu, tramwaje kursują do dziś). Wydaje się znamienne, że Korea JoongAng Daily w poświęconym tramwajom artykule poświęca nieco miejsca na wytłumaczenie czytelnikom, czym jest ów środek transportu i w jakich miastach w Azji można z niego skorzystać.

Brak świadomości społecznej, na jaki wskazuje taka wzmianka, to paradoks, biorąc pod uwagę, że właśnie w Korei Południowej działa producent tramwajów – Hyundai Rotem. Jak wspomina autor artykułu w Korea JoongAng Daily, koncern prowadzi obecnie prace nad tramwajem o napędzie wodorowym. Pierwsze takie pojazdy mają wejść do służby w Ulsan najwcześniej w roku 2027.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Odessa z ofertami na nowe niskopodłogowe tramwaje

Mobilność

Odessa z ofertami na nowe niskopodłogowe tramwaje

Przemysław Farsewicz 13 sierpnia 2020

Bruksela: 85 proc. ulic z limitem 30 km/h od 1 stycznia

Mobilność

Bruksela: 85 proc. ulic z limitem 30 km/h od 1 stycznia

Rafał Dybiński 27 lipca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5