Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Co z Olsztynem Głównym? PKP SA muszą na nowo zbadać oferty

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-02-15 15:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Co z Olsztynem Głównym? PKP SA muszą na nowo zbadać oferty
fot. MJ
Niedawno PKP SA rozstrzygnęły przetarg na wykonanie projektu budowy nowego dworca i przebudowy stacji Olsztyn Główny. Od wyniku odwołał się konkurent, a Krajowa Izba Odwoławcza częściowo podzieliła jego racje. Teraz kolej musi na nowo zbadać oferty i odtajnić wcześniej zastrzeżone dokumenty.

Przedmiotem postępowania jest przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy dworca Olsztyn Główny wraz z modernizacją układu torowo-peronowego i infrastruktury kolejowej. Zakres prac PKP PLK obejmuje przebudowę infrastruktury torowo-peronowej, a PKP SA – wyburzenie istniejącego dworca kolejowego oraz budowę nowego budynku dworca kolejowego wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego i niezbędną infrastrukturą. W ramach inwestycji ma powstać połączenie z Zatorzem.

O zamówienie ubiegały się dwa podmioty – Multiconsult Polska i TPF – które zaoferowały zbliżoną cenę w przedziale 7,7-7,8 mln zł brutto. Ostatecznie w połowie stycznia PKP SA wybrały firmę Multiconsult, która złożyła tańszą propozycję. Jak pisaliśmy, Multiconsult Polska niejako wygrał przetarg po raz drugi. W pierwszym przetargu razem firma, w konsorcjum z Przedsiębiorstwem Organizacji Inwestycji Allplan, proponowała 5,285 mln zł brutto, czyli mniej niż w aktualnym postępowaniu (o różnicę w cenie pytaliśmy PKP SA). Wówczas do podpisania umowy nie doszło – Centralne Biuro Antykorupcyjne miało podejrzenia, że przetarg był ustawiony.

Od wyników przetargu odwołała się firma TPF. Jej zdaniem konkurent powinien zostać wykluczona – jak m.in. podnosił TPF, zwycięzca wprowadził zamawiającego w błąd, do tego nie dokonał tzw. samooczyszczenia. – Z odwołania wynikał również zarzut nieuprawnionego utajnienia oświadczeń i dokumentów, których udostępnienia domagał się odwołujący – mówi Magdalena Grabarczyk, rzecznik prasowy Krajowej Izby Odwoławczej.

Wyrok w sprawie zapadł 6 lutego. KIO uwzględniła odwołanie w części dotyczącej zastrzeżenia jako tajemnicy przedsiębiorstwa szeregu dokumentów złożonych przez firmę Multiconuslut. Chodzi m.in. o wykaz doświadczenia osoby wskazanej na potrzeby weryfikacji kryterium oceny ofert, zobowiązań podmiotów trzecich (Sudop Praha i Metropolis), wykazy osób oraz wykazy usług wraz z dokumentami potwierdzającymi ich należyte wykonanie.

Krajowa Izba Odwoławcza nakazała zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, powtórzenie czynności badania i oceny ofert. Oczywiście stronom przysługuje też prawo odwołania się od decyzji KIO do Sądu Okręgowego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Dworzec Olsztyn Główny ponownie nie został uznany za zabytek

Przestrzeń

Dworzec Olsztyn Główny ponownie nie został uznany za zabytek

Witold Urbanowicz 21 stycznia 2019

Dlaczego podrożał projekt Olsztyna Głównego?

Przestrzeń

Dlaczego podrożał projekt Olsztyna Głównego?

Witold Urbanowicz 18 stycznia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5