Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Konta Mazowsza oficjalnie zablokowane. Co z KM i WKD?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2014-04-13 07:50
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
UMWM

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Konta Mazowsza oficjalnie zablokowane. Co z KM i WKD?
fot. WU
Mazowsze potwierdziło dziś to, co już we wtorek zapowiedział komornik - konta najbogatszego województwa zostały zajęte z powodu długów. Wciąż nie wiadomo, co z kursowaniem Kolei Mazowieckich, które w ciągu czterech dni miały otrzymać 19 mln złotych.

Jak podało biuro prasowe UMWM, dziś, 11 kwietnia, organ egzekucyjny doprowadził do zablokowania kont samorządu województwa, na których rano znajdowało się 61 mln zł. Oznacza to, że samorząd nie może dysponować tymi pieniędzmi i realizować zadań, do których został powołany, a także regulować bieżących płatności – w tym zapłacić za kwietniową ratę „janosikowego”, która wynosi 53 mln zł.

Oficjalna informacja urzędu nie jest pozbawiona emocji: "Najbardziej kuriozalnym jest fakt, że podstawą do zajmowania kont Mazowsza są przepisy, które miesiąc temu zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją! Ministerstwo Finansów nie widzi w tym jednak sprzeczności" - czytamy.

– To antysamorządowa polityka Ministerstwa Finansów, które traktuje nas jak skarbonkę bez dna. Zabiera pieniądze, na podstawie niekonstytucyjnych przepisów. Pieniądze, które miały być przeznaczone na transport kolejowy, na kulturę czy szkolnictwo trafiają na konta Ministerstwa Finansów. Ten system zaczyna zjadać własny ogon. Zabranie nam pieniędzy z kont uniemożliwia zapłacenie kwietniowej raty janosikowego – podsumowuje sytuację marszałek Adam Struzik.

Tymczasem do 15 kwietnia samorząd województwa powinien przekazać m.in. 19 mln zł dla spółki „Koleje Mazowieckie”, 6,2 mln zł dla jednostek budżetowych, 9 mln zł dla jednostek oświatowych, 1,5 mln zł dla WKD oraz 53 mln zł na kwietniową ratę „janosikowego”. - W efekcie działań podjętych przez Ministerstwo Finansów nie będzie mógł się z tego wywiązać. Samorząd wystąpił już do wszystkich podległych mu jednostek i spółek z wnioskiem o wykazanie kosztów płacowych. Zgodnie z prawem środki te powinny zostać wyłączone z postępowania egzekucyjnego - pisze urząd.

Przepisy o „janosikowym” powstały w 2003 r. w celu wyrównywania dysproporcji rozwojowych pomiędzy województwami w czasach, kiedy regiony nie korzystały jeszcze z unijnych pieniędzy. Przez te lata największy region w Polsce oddał pozostałym województwom 6,3 mld zł. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności tych przepisów z Konstytucją RP (4 marca br.).KM: Co będzie dalej? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jakie pociągi dla WKD?

Komunikacja

Jakie pociągi dla WKD?

Jakub Madrjas 27 sierpnia 2014

Newag z umową na nowe pociągi dla WKD

Komunikacja

Newag z umową na nowe pociągi dla WKD

Jakub Madrjas 26 sierpnia 2014

Kolej traci pasażerów – ale nie w aglomeracji warszawskiej

Komunikacja

Kolej traci pasażerów – ale nie w aglomeracji warszawskiej

Jakub Madrjas 11 lutego 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5