Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Konstantynów otwiera rondo. Z nowymi torami dla tramwaju do Lutomierska

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-06-20 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Konstantynów otwiera rondo. Z nowymi torami dla tramwaju do Lutomierska
fot. UG Konstantynów Łódzki
Konstantynów otwiera rondo. Z nowymi torami dla tramwaju do Lutomierska
Konstantynów otwiera rondo. Z nowymi torami dla tramwaju do Lutomierska
Konstantynów otwiera rondo. Z nowymi torami dla tramwaju do Lutomierska
Konstantynów otwiera rondo. Z nowymi torami dla tramwaju do Lutomierska
Konstantynów otwiera rondo. Z nowymi torami dla tramwaju do Lutomierska
W Konstantynowie Łódzkim zakończył się I etap przebudowy drogi wojewódzkiej nr 710. W ramach inwestycji oddano nowe rondo w Żabiczkach, które ma poprawić bezpieczeństwo. Wybudowano też nowy odcinek torowiska na trasie zawieszonego tramwaju do Lutomierska – „w razie powrotu komunikacji tramwajowej”.

Przedmiotem prac była rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 710 na odcinku Konstantynów Łódzki – Lutomiersk. Inwestycją został objęty ponad 500-metrowy odcinek drogi w Żabiczkach. W ramach inwestycji na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z ulicami Klonową i Bechcice pojawiło się rondo o średnicy zewnętrznej 40 m wraz z wyspą środkową o średnicy 22 m. Nowy układ ma poprawić bezpieczeństwo.

Przebudowano 23 zjazdy do posesji, ustawiono 22 słupy oświetleniowe, wybudowano chodnik i drogę rowerową, a także wyznaczono cztery przejścia przez ulicę. Wybudowano też zatokę autobusową, a także dwa perony autobusowe. Ponadto przebudowano ponad 100-metrowy odcinek torowiska tramwajowego na nieczynnej trasie tramwajowej – wybudowano jeden peron przystankowy, odnowiono istniejące słupy trakcyjne bądź postawiono nowe. Jak zaznacza gmina – „w razie powrotu komunikacji tramwajowej na odcinku Konstantynów Łódzki – Lutomiersk”.

Do tej pory samorząd Konstantynowa nie prezentował żadnych planów remontu nieczynnej linii na odcinku między Konstantynowem Łódzkim a Lutomierskiem. Niedawno jednak ogłoszono, że tramwaj miałby uzyskać środki jako „projekt komplementarny CPK” – na razie jednak jest zapowiedź, bez konkretów.

– Te tory nie będą martwe. Ten pierwszy przystanek będzie żył. Wspólnie z rządem zostanie dokończona inwestycja od łódzkiego Brusa do placu Wolności. To 2,8 km, które wspólnie z władzami Konstantynowa będziemy realizować. I kolejny fragment do Lutomierska – już za kilka lat będziemy słyszeć dźwięk tramwaju, który niestety nam dwa lata temu zniknął – mówi Grzegorz Jastrzębowski, dyrektor Departamentu Infrastruktury UMWŁ.

– Rondo na drodze nr 710, to inwestycja ważna dla Konstantynowa Łódzkiego, przede wszystkim dlatego, że istotnie poprawia bezpieczeństwo na tym ruchliwym skrzyżowaniu dróg. Wcześniej mieszkańcy osiedli Bechcice, Żabiczki czy Rszew mieli ogromne problemy z włączeniem się tutaj do ruchu i jak pamiętamy było to miejsce bardzo kolizyjne. Dlatego jesteśmy wdzięczni Urzędowi Marszałkowskiemu i Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Łodzi za zrealizowanie tej inwestycji i cieszy nas bardzo także zapowiedź rozbudowy linii tramwajowej z Łodzi aż do Lutomierska – powiedział burmistrz Konstantynowa Łódzkiego Robert Jakubowski.

Roboty rozpoczęły się w marcu 2019 r. i zakończyły  – zgodnie z aneksem – w maju 2020 r. Realizowała je firma PRDIM Czartki, a wartość projektu to 11,9 mln zł. Jednocześnie planowany jest II etap inwestycji, zakładający przebudowę 6 km drogi między Konstantynowem a Lutomierskiej w latach 2022-2023.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5