Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Konstantynów Ł zdążył z wnioskiem tramwajowym i szykuje dach dla zabytkowej 2N2

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-10-04 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Konstantynów Ł zdążył z wnioskiem tramwajowym i szykuje dach dla zabytkowej 2N2
Fot. Kasper FiszerPomnik linii konstantynowskiej w centrum Konstantynowa Łódzkiego
Władze podłódzkiego Konstantynowa Łódzkiego złożyły wniosek o dofinansowanie remontu linii tramwajowej do stolicy aglomeracji. Obecnie trwa ocena formalna inwestycji. Równolegle trwają przygotowania do uatrakcyjnienia pomnika linii tramwajowej, który stoi w centrum niewielkiego miasta.

Choć władze Konstantynowa Łódzkiego zapowiadały złożenie wniosku o dofinansowanie dużej inwestycji tramwajowej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, dotychczas nie mieliśmy oficjalnego potwierdzenia aplikacji samorządu lokalnego o środki unijne. Projekt zakłada modernizację sieci trakcyjnej oraz dużych fragmentów torowiska od granicy z Łodzią do trójkąta manewrowego, na którym zawracają tramwaje kursujące na linii 43A. Wiemy już, że miasto zdążyło przygotować dokumentację i ma bardzo duże szanse na przyznanie dotacji.

Dokumentacja gotowa na trzy dni przed terminem

– Nasz wniosek został złożony do stowarzyszenia Łódzki Obszar Metropolitalny 14 września [termin upływał 17 września – dop. kf]. Obecnie przechodzi on pierwszą ocenę formalną – potwierdził Kacper Demko, rzecznik prasowy burmistrza Konstantynowa Łódzkiego. – Następnie dokumentacja trafi do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, który oceni wniosek pod względem formalno-merytorycznym – opisuje procedurę nasz rozmówca. Projekt znajduje się na liście podstawowej przedsięwzięć realizowanych w ramach instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

Jak podkreśla przedstawiciel samorządu, miasto liczy, że realizacja inwestycji nie tylko doprowadzi do zwiększenia dostępności do tramwaju, poprawy bezpieczeństwa i komfortu podróży, ale i do spadku awaryjności podstawowego środka komunikacji łączącego satelickie miasto z Łodzią. Połączenie tramwajowe ma stać się niezawodne, a m.in. to – przełożyć się na zwiększenie liczby podróżnych. Warto w tym miejscu dodać, że potoki pasażerskie mogą ulec przy tym zmniejszeniu, jeśli gminom nie uda się przeprowadzić analogicznego przedsięwzięcia na linii lutomierskiej. Wówczas na odcinku Konstantynów – Łódź nie będzie podróżować bowiem przynajmniej część osób, która dziś korzysta z linii 43B Lutomiersk – Konstantynów – Łódź.

Strefa kultury wokół historycznej „enki”

Linia konstantynowska ma tak duże znaczenie dla rozwoju miasta, że doczekała się opisywanego już na naszych łamach pomnika. W roli tej wykorzystywany jest wagon typu 2N2, który został ustawiony na krótkim, wybudowanym specjalnie do tego celu odcinku toru, który położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie trasy tramwajowej. Niebawem historyczna „enka” ma zostać zadaszona.

Wokół pomnika, pod dachem, ma zostać stworzona strefa kulturalna, w której odbywać się będą różnego rodzaju imprezy artystyczne, np. muzyczne. Według obecnych planów „Przystanek Kultura” ma zainaugurować swoją działalność na wiosnę przyszłego roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódzkie chce 100 proc. dofinansowania na tramwaj podmiejski

Komunikacja

Łódzkie chce 100 proc. dofinansowania na tramwaj podmiejski

Kasper Fiszer 26 września 2018

Konstantynów Ł.: Wniosek ws. tramwaju we wrześniu

Komunikacja

Konstantynów Ł.: Wniosek ws. tramwaju we wrześniu

Kasper Fiszer 06 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5