Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Konstantynów Ł.: Remont dwukrotnie dłuższego odcinka toru tramwajowego

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
31-03-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Konstantynów Ł.: Remont dwukrotnie dłuższego odcinka toru tramwajowego
Fot. Kasper FiszerTramwaj w Konstantynowie Łódzkim
Konstantynów Łódzki jest bliski pozyskania funduszy na niezbędny remont infrastruktury tramwajowej w mieście. Nie jest natomiast pewny los komunikacji na dalszym odcinku biegnącym do Lutomierska. Jak zapewnia przy tym lokalny samorząd, na razie zagwarantowana jest przejezdność tej trasy.

Wśród podłódzkich gmin, które najaktywniej zabiegają o zachowanie komunikacji tramwajowej do Łodzi, znajduje się – obok Pabianic i Ksawerowa – Konstantynów Łódzki. Jeśli chodzi o trasę do trójkąta manewrowego Plac Wolności, odcinek w najgorszym stanie technicznym leży jeszcze w granicach administracyjnych Łodzi. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz pilniejszej intwewencji wymaga także istotna część torowiska i infrastruktury sieciowej na terenie Konstantynowa.

W drugiej połowie zeszłego roku miasto ogłosiło zamiar aplilkowania o środki na ten cel pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Konstantynowski projekt znalazł się na liście podstawowej inwestycji, które planuje się objąć dofinansowaniem w ramach instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Nie było jednak jasne, jaki będzie dokładny zakres planowanych prac. Samorząd zapowiedział jedynie, że wyremontuje ok. 1,5 km torowiska.

Miasto wystąpiło już o decyzję środowiskową

W styczniu Gminne Centrum Informacji wskazało, że zakres rzeczowy przedsięwzięcia będzie rozszerzony i obejmie wymianę sieci trakcyjnej na całym odcinku od granicy z Łodzią do trójkąta manewrowego. Dziś wiemy już, że jeśli miastu uda się ostatecznie pozyskać środki, prace obejmą dwukrotnie dłuższy odcinek toru, niż początkowo zakładano. To istotne, bo jeśli inwestycję zrealizowano by w pierwotnym kształcie, nie zapewniłaby ona stanu gwarantującego możliwość dalszej wieloletniej eksploatacji w skali całej trasy (odcinek wymagający naprawy jest dłuższy).

– Do końca czerwca tego roku złożymy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, który obejmuje kompleksowy remont torowiska i trakcji od ul. Przygranicznej [przy granicy z Łodzią] do ul. Krótkiej o długości 2,8 km – zapowiada dziś Kacper Demko, rzecznik prasowy Gminnego Centrum Informacji w Konstantynowie Łódzkim. – Rozstrzygnięcie naboru powinno nastąpić na przełomie września i października 2018 r. Jesteśmy w trakcie pisania wniosku, wystąpiliśmy też o decyzję środowiskową w związku z planowana inwestycją – dodaje nasz rozmówca.

Na linii lutomierskiej musi wystarczyć bieżące utrzymanie

Istotną kwestią pozostaje jednak także zły stan techniczny linii lutomierskiej będącej przedłużeniem trasy z Łodzi do Konstantynowa Łódzkiego. Zgodnie z informacjami, jakie niedawno przekazało nam MPK-Łódź, wciąż istnieje groźba awaryjnego wstrzymania ruchu. Ten już dziś odbywa się z bardzo niewielką prędkością, co nie zachęca mieszkańców do wyboru komunikacji publicznej.

Władze Konstantynowa, na terenie którego znajduje się istotna część trasy, nie wskazują jednak póki co na realną możliwość przeprowadzenia kompleksowej modernizacji infrastruktury. – Na chwile obecną linia lutomierska ma zapewnioną przejezdność i jest utrzymywana na bieżąco – zapewnił nas jedynie rzecznik prasowy GCI.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5