Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Końskie: Nowa komunikacja miejska przetrwała epidemię

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
17-08-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Końskie:  Nowa komunikacja miejska przetrwała epidemię
fot. Michał WolańskiAutobus w Końskich
W marcu na ulice Końskich wyjechały po raz pierwszy niewielkie autobusy komunikacji miejskiej, która swoim zasięgiem objęła także mniejsze miejscowości gminy. – Chcieliśmy zlikwidować tzw. białe plamy – wskazuje lokalny samorząd. Przewozy realizowane były również w czasie epidemii, a w okresie wakacyjnym otwarte zostało nowe połączenie o charakterze turystycznym.

Tuż przed ogłoszeniem stanu epidemii w niespełna 20-tysięcznych Końskich leżących w północnej części województwa świętokrzyskiego uruchomiona została komunikacja miejska, która swoim zasięgiem obejmuje także mniejsze miejscowości gminy Końskie. – Podstawowym założeniem wprowadzenia usług przewozowych było zminimalizowanie problemu dostępu do komunikacji dla mieszkańców. Chodziło też o likwidację tzw. białych plam w komunikacji oraz o uzupełnienie istniejących przewozów komercyjnych – mówi Karol Urban, naczelnik Wydziału Dróg Gminnych w Urzędzie Miasta i Gminy w Końskich.

W czasie epidemii zawieszono przewozy w weekendy

Operatorem przewozów gminnych jest lokalna firma Darjan ze Stąporkowa. Przewoźnik dysponuje ok. 40 pojazdami, spośród których siedem przeznaczonych jest do realizacji komunikacji miejskiej. To należące do gminy niewielkie autobusy Mercedes-Mercus. Charakterystyczną cechą systemu jest jednak jego integracja taryfowa z przewozami komercyjnymi świadczonymi przez tę samą spółkę. – Ma to na celu zoptymalizowanie liczby kursów oraz większą dostępność przewozową dla mieszkańców – tłumaczy nasz rozmówca.

Trudno wyobrazić sobie trudniejszy moment na budowę nowego systemu transportowego niż sam początek epidemii koronawirusa, kiedy stopniowo wprowadzano kolejne ograniczenia prawne dotyczące przemieszczania się po kraju, a także działalności przewoźników. Samorząd zdecydował jednak, że przewozy gminne w dni robocze będą realizowane bez żadnych zmian. Od kwietnia do czerwca zawieszone było natomiast funkcjonowanie komunikacji miejskiej w soboty i niedziele.

Komunikacja odżyła, powstała nawet nowa linia

– Od lipca działamy w pełnym zakresie – podkreśla przedstawiciel koneckiego UMiG. Co więcej, otwarta została nowa linia wakacyjna Końskie – Siełpia. To niewielka miejscowość o charakterze wypoczynkowym, w której infrastruktura turystyczna rozwinęła się wokół powstałego w latach 60. zeszłego stulecia zalewu.

Jak zapewnia nas Karol Urban, funkcjonowanie komunikacji nie jest w żaden sposób zagrożone w związku z sytuacją budżetową gminy w okresie pandemii. Wszystko wskazuje więc na to, że mieszkańcy miejscowości położonych wokół Końskich uzyskali stały dostęp do lokalnego centrum administracyjnego i gospodarczego. Wciąż problemem pozostaje jednak sytuacja komunikacyjna samych Końskich, które po zawieszeniu w 2009 r. przewozów na linii kolejowej nr 25 pomiędzy Opocznem a Skarżyskiem-Kamienną nie mają dobrego dostępu do komunikacji regionalnej i dalekobieżnej.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5