Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Konserwator zabytków wydał zalecenia dla przebudowy stacji Olsztyn Główny

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-06-04 13:06
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Konserwator zabytków wydał zalecenia dla przebudowy stacji Olsztyn Główny
fot. MJ
Powstaje projekt przebudowy całej stacji Olsztyn Główny i budowy nowego budynku dworca. Warmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków wydał zalecenia konserwatorskie dla przebudowy peronów. Wizja przebudowy całego kompleksu wciąż nie została jednak publicznie zaprezentowana.

W sierpniu zeszłego roku przedstawiciele PKP SA i PKP PLK podpisali umowę z firmą TPF na projekt przebudowy stacji i budowy dworca Olsztyn Główny. Nowy budynek – o mniejszych gabarytach – ma zastąpić istniejący modernistyczny budynek, o zachowanie którego walczyli lokalni aktywiści. Wizja projektantów nie została jeszcze zaprezentowana.

Na razie do opinii publicznej przedostaje jedynie szczątki informacji na temat tego, jak mają wyglądać dworzec i stacja. Wiadomo, że dojście do peronów będzie odbywać się za pomocą nowego tunelu, który zostanie wydłużony na Zatorze. Perony zostaną podwyższone i poszerzone, zamontowane zostaną windy i schody ruchome. Przestrzeń dworcowa związana z obsługą pasażerów zostanie częściowo ulokowana na poziomie -1. Z doniesień medialnych wynika, że dworzec nie będzie, jak obecnie, fizycznie połączony z częścią autobusową, a współpraca między właścicielami jest trudna.

Przygotowywany projekt wymaga uzgodnień z konserwatorem zabytków. Ochroną są objęte wiaty na peronach 2, 3 i 4, a także neony i mozaiki dworcowe. Pod koniec marca wojewódzki konserwator zabytków wydał już zalecenia konserwatorskie dla przebudowy części stacyjnej. Za najkorzystniejszy uznano wariant, który pozwala na zachowanie w całości poszczególnych przęseł zabytkowych wiat. „Mając jednak na uwadze całkowitą przebudowę torowisk, zmianę szerokości peronów oraz wykonanie od nowa przejścia podziemnego, postuluje się przesunięcie poszczególnych peronów z zachowaniem szerokości umożliwiającej ponowny montaż całych przęseł zadaszenia prostopadle do torowiska” – pisze WKZ.

Projekt zakłada zmianę rozstawu podpór. „Należy dążyć do zastosowania rozwiązań materiałowych, pozwalających na zachowanie ich istniejącego rozstawu bądź minimalizację niezbędnego ich zagęszczenia. Zgodnie z zasadą zachowania autentyzmu, nowe podpory powinny wizualnie powtarzać formę oryginalnych, ale powinny być od nich odróżnialne. Konstrukcję więźby tj. krokwie i deskowanie należy pozostawić wyeksponowane, jak w stanie istniejącym” – podaje w zaleceniach konserwator.

Przy zejściu do nowego tunelu mają zostać wykorzystane stare balustrady. WKZ postuluje, by uniknąć cięcia poszczególnych segmentów balustrady. W celu ich dostosowania do obowiązujących przepisów możliwe jest wyniesienie ponad nawierzchnię peronu kamiennych profili, w których zostały osadzone. „Podkreślić należy, że wykonane analogicznie balustrady na stacji Gdańsk Główny dzięki doborowi odpowiedniego pochwytu poręczy oraz poziomu peronu nie wymagały dodatkowej konstrukcji wzmacniającej bądź podwyższenia” – podaje WKZ. Brakujące elementy powinny zostać odtworzone.

Zalecenia konserwatorskie w żaden sposób nie odnoszą się do schronów z czasów II wojny światowej, które znajdują się na peronach, ani historycznej kostki brukowej przy przejściu przez tory po zachodniej stronie stacji. – Co do planów spółki PKP SA odnośnie pozostałych elementów opisanej infrastruktury, zasadnym byłoby zwrócić się bezpośrednio do inwestora. Prace przy tych elementach nie były uzgadniane z organem konserwatorskim – informuje Bartłomiej Skrago z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że projekt PKP PLK w zakresie stacji nie przewiduje zachowania bunkrów, gdyż stoją one w kolizji z poszerzaniem i podwyższaniem peronów.

Konserwator wydał też pewne uzgodnienia dla części dworcowej. – Spółka PKP była współwnioskodawcą wniosku o wydanie pozwolenia na demontaż i czasowe przeniesienie i zabezpieczenie zabytków ruchomych, tj. napisu przestrzennego „dworzec autobusowy” , którego PKP jest współwłaścicielem. Wojewódzki Konserwator wydał pozwolenie w tej sprawie 26 maja 2020 r. – informuje Skrago.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn Główny: Obsługa podróżnych także pod ziemią

Przestrzeń

Olsztyn Główny: Obsługa podróżnych także pod ziemią

Witold Urbanowicz 24 marca 2020

Olsztyn: Przewozy Regionalne sprzedały biurowiec przy dworcu

Przestrzeń

Olsztyn: Przewozy Regionalne sprzedały biurowiec przy dworcu

Przemysław Farsewicz 02 stycznia 2020

Olsztyn Główny z windami i schodami ruchomymi. Zostaje tunel

Przestrzeń

Olsztyn Główny z windami i schodami ruchomymi. Zostaje tunel

Witold Urbanowicz 30 grudnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5