Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Koniec strajku w Solarisie. Strony osiągnęły porozumienie

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2022-03-03 07:53
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Koniec strajku w Solarisie. Strony osiągnęły porozumienie
fot. fb NSZZ Solidarność w Solarisie
Strajk w Solarisie trwał prawie 40 dni. Dzisiaj w nocy strony doszły jednak do porozumienia, a strajk udało się zakończyć. Pracownicy otrzymają w tym roku wyrównanie już przyznanych podwyżek do kwoty 500 złotych. Kolejne podwyżki wejdą w życie od 1 stycznia 2023 roku, a w przyszłym roku pojawi się także jednorazowa premia za realizację planu produkcji za rok 2022.

Strajk w Solarisie był największym i najdłużej trwającym strajkiem w polskim sektorze prywatnym od wielu lat. Trwał od 24 stycznia bieżącego roku, a zapis tego jak zmieniała się sytuacja w trakcie protestu można znaleźć w tym miejscu. Dzisiaj w nocy obie strony, a więc pracownicy i zarząd spółki osiągnęli porozumienie, o czym poinformowali w odpowiednich komunikatach.

Podwyżki rozłożone na dwa lata

Dzięki osiągniętemu porozumieniu pracownicy otrzymają podwyżki w tym, a także w następnym roku. W tym roku wysokość podwyżek dla każdego pracownika wyniesie 500 złotych, z czego od 1 marca będzie to 400 złotych, a od 1 lipca kwota ta osiągnie 500 złotych. Będzie to rozwinięcie podwyżek przyznanych przez firmę w styczniu tego roku. Mówiąc inaczej, zarząd firmy wyrówna przyznane w styczniu podwyżki do kwoty 500 złotych dla każdego.

Ponadto w tym roku, w ciągu najbliższego tygodnia, strony wynegocjują zasady jednorazowej premii za realizację planu produkcji w 2022 roku, która zostanie wypłacona w styczniu 2023 roku. Kolejne podwyżki wejdą w życie od 1 stycznia 2023 roku w wysokości średniorocznego wskaźnika inflacji za rok 2022 (według GUS) + 0,5 punktu procentowego; nie więcej niż łącznie 7,5 proc. i nie mniej niż 250 zł brutto płacy zasadniczej.

Produkcja ruszyła

Tym samym od kilkudziesięciu minut wszystkie zakłady Solarisa wznowiły produkcję, a strajk zakończył się.

– Negocjowaliśmy do samej północy, dopilnowaliśmy każdego przecinka w tekście porozumienia, każdego paragrafu i mamy to! Dzisiejsze rozmowy zakończyły erę symbolicznych podwyżek w firmie. Wzrost jest konkretny, wyraźny i trwały. No i dla każdego. Względem wdrożonych podwyżek mamy blisko podwojenie puli wzrostu dla najsłabiej zarabiających. Wyjściowa propozycja pracodawcy dawała podwyżkę nie mniejszą niż 150 zł, dzisiaj mamy porozumienie na 500 zł. Dziękujemy za ludzką solidarność, za determinację. Za to, że przez sześć tygodni byliśmy prawdziwą jednością, że wspieraliśmy się i że razem wygraliśmy! Idziemy spać, bo ten maraton był morderczym wysiłkiem. Od jutra będziemy odpowiadać na setki pytań, a wiemy, że będziecie je mieli. Dziękujemy wszystkim naszym sympatykom i sojusznikom, razem daliśmy radę – napisali na swoim facebooku związkowcy z OPZZ Konfederacji Pracy.

Kolejny rekordowy rok spółki

W ciągu ostatnich dni pojawiły się także dane ekonomiczne dotyczące wyników sprzedażowych spółki za rok 2021. Firma zanotowała 721 milionów euro przychodu, a więc w przeliczeniu 3,3 miliarda złotych. Zysk wyniósł 287 milionów złotych, w porównaniu do 203 milionów za rok 2020. Solaris sprzedał w zeszłym roku 1492 pojazdy, a więc niewiele mniej niż w 2020, kiedy ten wynik był równy 1560 sprzedanych pojazdów.Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5