Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Koniec działalności przewozowej PKS Łódź. Trwa kasacja autobusów

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
03-08-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Koniec działalności przewozowej PKS Łódź. Trwa kasacja autobusów
fot. Kpc21, lic. CC BY-SA 4.0Dworzec PKS Łódź Kaliska
Łódzki PKS nie jest już przewoźnikiem komunikacji regularnej. Spółka tłumaczy, że ten segment działalności przynosił coraz mniejsze zyski. Od 1 lipca przedsiębiorstwo zarządza więc przede wszystkim nieruchomościami, w tym dwoma dworcami autobusowymi.

Na naszych łamach informowaliśmy już o stopniowym ograniczaniu oferty przewozowej PKS Łódź. W ostatnim okresie spółka obsługiwała już tylko jedną linię – z Łodzi do Opola – która w czerwcu tego roku została dodatkowo skrócona. W związku z pracami drogowymi przewoźnik obsługiwał jedynie odcinek z Łodzi do Olesna. Po kilku tygodniach funkcjonowania połączenia w tak okrojonym wymiarze spółka podjęła zaś decyzję o jego całkowitej likwidacji.

Rentowność linii wciąż spadała

30 czerwca był więc ostatnim dniem funkcjonowania łódzkiego PKS-u jako przewoźnika. Wiemy już, że firma nie zamierza ponownie otwierać swoich połączeń np. po wakacjach, gdy do szkół powinni powrócić uczniowie. – Obsługa linii regularnych nie zostanie wznowiona – stwierdza jednoznacznie Marek Wiśniewski z Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Łodzi.

Tłumaczy on, że spółka podjęła decyzję o zaprzestaniu prowadzenia przewozów w związku ze stałym spadkiem rentowności linii. – Nasze autobusy są likwidowane – dodaje przedstawiciel PKS-u. Właśnie zamykany jest więc ostatecznie ważny etap w historii komunikacji w regionie łódzkim. Przez lata to PKS stanowił swoiste okno na świat dla mieszkańców obszarów podmiejskich. Jeszcze niedawno spółka obsługiwała linie do Tuszyna, Rzgowa, Aleksandrowa Łódzkiego, Pabianic, Lutomierska czy Brzezin.

Łódzki PKS będzie nadal zarządcą dworców

Nie oznacza to, że firma PKS całkowicie zniknie z rynku. Przedsiębiorstwo zarządza kilkoma ważnymi nieruchomościami: dworcami Kaliskim i Północnym oraz budynkiem przy ul. Smugowej, w którym znajduje się siedziba jednego z wydziałów Urzędu Miasta Łodzi. Poza tym firma administruje budynkiem i dużym placem przy ul. Smutnej, gdzie znajduje się jej siedziba.

Część linii obsługiwanych dawniej przez PKS została przejęta przez mniejsze podmioty prywatne. Według podobnego lub takiego samego rozkładu jazdy kursują autobusy z Łodzi do Uniejowa, Koła, Kołobrzegu czy Krynicy-Zdroju. Na szeregu tras lokalnych dziś jeżdżą natomiast autobusy komunikacji miejskiej.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5