Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Komunikacja w Zakopanem darmowa dla kierowców i seniorów

Dalej Wstecz
Autor:

jd/inf. pras.

Data publikacji:
2016-02-17 11:42
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Komunikacja w Zakopanem darmowa dla kierowców i seniorów
fot. zakopane.euSolaris dla Zakopanego
Zakopane już wkrótce doczeka się pierwszej miejskiej linii komunikacyjnej, obsługiwanej przez dwa nowoczesne i ekologiczne autobusy Solaris. Ułatwią poruszanie się po mieście mieszkańcom i turystom. Co ciekawe komunikacja będzie darmowa zakopiańskich seniorów, oraz dla kierowców – na podstawie dowodu rejestracyjnego i OC.

– Chcemy uporządkować transport publiczny, zwłaszcza w rejonach, gdzie występują problemy z dostępnością komunikacji. Zdarza się to szczególnie poza sezonem turystycznym i jest dużym problemem dla mieszkańców. Dwie linie autobusowe będą odpowiedzią na ich potrzeby. Korzystać z nich będą z pewnością także goście odwiedzających nasze miasto. Doskonale uzupełnią więc one w tych miejscach transport prywatny, nie będąc dla niego konkurencją – wyjaśnia burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

W Zakopanem do tej pory nie było miejskiej komunikacji. Jej uruchomienie tamtejsi urzędnicy zapowiedzieli w połowie zeszłego roku. Teraz wykonywanie przewozów powierzono miejskiej Spółce TESKO, która właśnie kupuje dwa pierwsze autobusy marki Solaris Urbino 8,9 LE. W planie jest zakup kolejnych dwóch. Każdy z nich dysponuje 57 miejscami, w tym 23 siedzącymi, i wyposażony jest w klimatyzację, rozkładaną rampę dla wózka inwalidzkiego i dziecięcego, system monitoringu, a także system informacji pasażerskiej, składający się z tablic: kierunkowej przedniej, bocznej, tylnej oraz tablicy wewnętrznej. Ponadto każdy pojazd wyposażony jest w biletomat (działający w czterech językach) i kasownik biletów. Będą napędzane silnikami diesela, spełniającymi normę emisji spalin Euro 6.


fot. zakopane.eu

– 1 lutego 2016 r. została podpisana umowa na dostawę w formie leasingu 4 sztuk fabrycznie nowych autobusów Solaris Urbino 8,9 LE. Szkielety dotarły już na linię produkcyjną fabryki Solarisa i czekają na montaż podzespołów. Pierwsze dwa pojazdy przyjadą do Zakopanego już w marcu, dostawa kolejnych dwóch przewidziana jest na sierpień – podkreśla Prezes Spółki TESKO Monika Jaźwiec.

Gdzie pojadą autobusy?

Pierwszą planowaną linią kumulacyjną jest linia nr 14 (okrężna) z następującym przebiegiem: Rejon Dworców st. 8, Aleje 3-go Maja Dolne, Kasprowicza, Spyrkówka I Spyrkówka II, Harenda, Harenda Szkoła, Ustup Lewiatan, Ustup, Olcza Wojdyły, Olcza Stachonie, Olcza Kościół, Olcza Mrowce, Olcza Huty, Oberconiówka, Pardałówka 2, Pardałówka 1, Imperial, Rondo Jana Pawła II, Parcele Urzędnicze, Watra, Równia Krupowa, Aleje 3-go Maja Górne, Rejon Dworców st. 8. Autobusy kursować będą co godzinę. Planuje się, że średni roczny przebieg linii wyniesie około 87 tys. km. Termin jej uruchomienia to kwiecień.

fot. zakopane.eu

Kolejna linia prowadzić będzie trasą Cyrhla – Krzeptówki, z następującym przebiegiem: Cyrhla, Chłabówka Górna, Jaszczurówka, Jaszczurówka-Bory, Bystre, Rondo Jana Pawła II, Parcele Urzędnicze, Watra, Aleje 3-go Maja Górne, Rejon Dworców st. 7, Równia Krupowa, Aleje 3-go Maja Dolne, Targowica-pod Gubałówką, Targowica-Stary Kościółek, Za Strugiem, Skibówki I, Skibówki II, Krzeptówki. Linia zostanie uruchomiona we wrześniu tego roku.

Komunikacja darmowa dla seniorów i kierowców

Proponowana taryfa opłat za przejazd zawierać będzie zniżki ustawowe (100 proc. i 50 proc.) oraz zniżki gminne, w tym w wysokości 100 proc. dla mieszkańców Miasta Zakopane, którzy ukończyli 65 lat życia na podstawie dowodu osobistego oraz dla posiadaczy ważnych dowodów rejestracyjnych pojazdów osobowych wraz z opłaconym ubezpieczeniem OC.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Bełchatów. Przystanki autobusowe stały się bibliotekami

Komunikacja

Bełchatów. Przystanki autobusowe stały się bibliotekami

Jakub Dybalski 12 kwietnia 2016

Zakopane pozyska autobusy od Solarisa?

Komunikacja

Zakopane pozyska autobusy od Solarisa?

Jakub Dybalski 18 grudnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5