Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Kolejne parkingi P+R w metropolii warszawskiej powstaną w Legionowie

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
15-04-2020
Ostatnia modyfikacja:
10-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Kolejne parkingi P+R w metropolii warszawskiej powstaną w Legionowie
mat. prasowe
Już niebawem w Legionowie pojawią się nowe perony, parkingi i miejsca rowerowe. To efekt inwestycji realizowanej w ramach ZIT. Dzięki ponad 2,7 mln zł wsparcia z UE w mieście powstaną lokalne centra przesiadkowe. Umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, Warszawy oraz Legionowa.

– Startują kolejne projekty, służące zmniejszeniu poziomu emisji zanieczyszczeń i usprawnieniu transportu w metropolii warszawskiej. Dostępność nowoczesnych parkingów „Parkuj i Jedź” w miejscowościach sąsiadujących z Warszawą, to bezpośrednia korzyść również dla nas – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy i dodaje: – Stworzenie mieszkańcom podwarszawskich gmin możliwości bezpiecznego pozostawienia samochodów na parkingach zlokalizowanych przy węzłach przesiadkowych, ograniczy liczbę aut wjeżdżających do Warszawy – dodaje.

– Ta inwestycja to nie tylko większy komfort dla naszych mieszkańców i stworzenie możliwości na szybkie i sprawne dotarcie do pracy czy szkoły. To przede wszystkim kolejny krok w stronę poprawy jakości powietrza w naszym regionie. Każde działanie, zmierzające do ograniczenia natężenia ruchu samochodowego, przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, a na tym nam wszystkim bardzo zależy – podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Dwie istniejące obecnie pętle autobusowe w Legionowie (przy ul. Sowińskiego/Mickiewicza i ul. Olszankowa–Osiedle Młodych) zostaną przebudowane i będą pełniły rolę lokalnych centrów przesiadkowych, w których pasażerowie będą mogli przesiadać się ze swoich środków transportu do komunikacji publicznej. Powstaną nowoczesne wiaty przystankowe i perony, z nową nawierzchnią i kanalizacją deszczową, a cały teren zostanie oświetlony lampami LED. W ramach inwestycji wybudowane zostaną też dwa parkingi typu „Parkuj i Jedź”, każdy na ok. 15 miejsc. Przewidziano na nich po jednym stanowisku dla samochodów elektrycznych, z możliwością ładowania. Z kolei rowerzyści będą mogli skorzystać z krytych miejsc postojowych i odkrytych stojaków oraz samoobsługowych stacji naprawy rowerów. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2021 r.

– To kolejny krok w celu umożliwienia mieszkańcom Legionowa, ale też i całego powiatu, wygodnego oraz bezpiecznego parkowania w pobliżu punktów przesiadkowych do zbiorowego transportu miejskiego. To konkretna oferta dla kierowców oraz realne narzędzie, zmniejszające ruch i obłożenie na drogach do stolicy oraz pozwalające na szybkie przemieszczanie się niskoemisyjnym transportem. Jestem przekonany o słuszności powstawania parkingów P&R. Z satysfakcją realizujemy obietnice złożone mieszkańcom w tym zakresie – mówi Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa.

Projekt budowy parkingów przesiadkowych będą realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jego głównym celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w metropolii warszawskiej poprzez promocję nisko- lub zeroemisyjnych środków transportu. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 3,3 mln zł, z czego blisko 2,7 mln zł wyniesie unijne wsparcie w ramach regionalnego programu operacyjnego.

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych stale rozbudowywana jest sieć parkingów „Parkuj i Jedź” w metropolii warszawskiej. Dotychczas podpisano umowy na realizację 62 parkingów, na których powstało ponad 5 900 miejsc parkingowych dla samochodów oraz ponad 2 800 dla rowerów. Całość jest skoordynowana z transportem miejskim, co ułatwia mieszkańcom codzienne dojazdy do pracy, a także zachęca do podróżowania komunikacją zbiorową. Z bezpłatnego parkowania korzystają podróżujący posiadający bilet komunikacji miejskiej lub bilet lokalnego przewoźnika. Parkingi „Parkuj i Jedź” zlokalizowane w podwarszawskich gminach są jednolicie oznakowane. Wszystko po to, aby mieszkańcy w łatwy sposób odróżnili parkingi, działające w systemie od innych – „dzikich” lub działających na zasadzie komercyjnej.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5