Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Kolejne "elektryki" na ulicach Poznania

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2021-09-06 14:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Poznania

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kolejne "elektryki" na ulicach Poznania
fot. UM Poznań
Rozpoczęły się dostawy nowych autobusów elektrycznych. Do 21 pojazdów z napędem elektrycznym, które już przewożą poznaniaków, dołączyły kolejne wyprodukowane przez Solaris Bus & Coach. Łącznie, w ramach aktualnej dostawy, do MPK Poznań trafi 37 nowych Urbino electric. 31 z nich będzie miało długość 12 metrów, natomiast 6 będzie przegubowych, czyli o długości 18 metrów.

- Już niedługo po Poznaniu jeździć będzie łącznie 58 elektrycznych autobusów. To pokazuje, jaką wagę przywiązujemy do transportu publicznego i ochrony środowiska. Ekologiczny tabor oznacza bowiem czystsze powietrze w mieście - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Będziemy nadal inwestować w transport publiczny. Aktualnie ubiegamy się o dofinansowanie zakupu 84 autobusów o napędzie wodorowym - dodaje prezydent.

MPK Poznań systematycznie prowadzi odbiór nowych pojazdów, a pierwsze z nich rozpoczęły dziś kursowanie z pasażerami. Jednocześnie na terenie zajezdni przy ulicy Kaczej oraz na dworcach Górczyn, Garbary i Jana III Sobieskiego kończą się prace budowlane związane z rozbudową infrastruktury do ich ładowania.

Nowe autobusy zakupione zostały z myślą o obsłudze linii 145, 149, 163, 175, 176, 179, 190 i 193. Ich trasy przebiegają przez poznańskie osiedla i - docelowo - przede wszystkim tam będą kursowały. W związku z tym projekt obejmuje również budowę nowej infrastruktury ładowania. Po zakończeniu prac i odbiorów nowe autobusy będą nocami ładowane stacjonarnie poprzez złącze typu plug-in w zajezdni przy ul. Kaczej, natomiast w ciągu dnia poziom energii w bateriach uzupełniany będzie poprzez szybkie ładowarki pantografowe. Kolejne takie ładowarki (oprócz już funkcjonujących) są budowane na dworcach Os. Jana III Sobieskiego oraz Garbary, a także na terenie dworca Górczyn oraz w zajezdni Kacza, gdzie będą doładowywane pojazdy podczas obsługi linii komunikacyjnych (np. linii 145 i 179).

Nowe autobusy są klimatyzowane i monitorowane. Nowością są kamery zewnętrzne "obserwujące" prawy bok autobusu oraz pantograf. Są to również pierwsze autobusy liniowe MPK Poznań w barwach zielono-żółtych perłowych. Standardowo dla pasażerów przygotowany został system informacji pasażerskiej, składający się z czytelnych, nowoczesnych tablic kierunkowych i wyświetlaczy w środku autobusu, systemu zapowiedzi głosowych i monitorów informacji publicznej. Pojazdy są niskopodłogowe, wewnątrz wyznaczona została przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, miejsce do przewozu rowerów. W autobusach są ładowarki USB, zamontowane zostało również zewnętrzne oświetlenie przestrzeni drzwiowych.

Projekt "Elektryfikacja wybranych linii autobusowych w Poznaniu", w ramach którego Poznań kupił 37 elektrycznych autobusów oraz infrastrukturę ładowania, uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, oś priorytetowa VI "Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach", działanie 6.1 "Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach".

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Komplet 14 elektrycznych Solarisów już w Sosnowcu

Komunikacja

Komplet 14 elektrycznych Solarisów już w Sosnowcu

Redakcja 02 września 2021

Zduńska Wola z nowym przetargiem na elektrobusy

Komunikacja

Zduńska Wola z nowym przetargiem na elektrobusy

Witold Urbanowicz 02 września 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5