Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Kolejami Mazowieckimi po Warszawie na każdym bilecie. Kiedy?

Dalej Wstecz
Autor:

Michał Szymajda

Data publikacji:
2017-04-14 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kolejami Mazowieckimi po Warszawie na każdym bilecie. Kiedy?
fot. Michał Szymajda, TPWkrótce pociągami KM pojedziemy także na bilecie jednorazowym
Koleje Mazowieckie i Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zapowiedziały, że wkrótce pociągiem w ramach stolicy będzie można pojechać także na podstawie biletu jednorazowego. Jak idą prace nad wdrożeniem tego rozwiązania?

Współpraca Kolei Mazowieckich z miastem stołecznym trwa już długo, jednak do dziś jedynie na linii lotniskowej można dostać się do centrum Warszawy na podstawie biletu jednorazowego. Bowiem tylko w Elfach kupionych z unijnych pieniędzy udało się zainstalować biletomaty i obliczyć kwotę, jaką otrzyma przewoźnik za realizację usługi (oczywiście na tej linii kursują także pociągi SKM).

– Mając na uwadze wcześniejszą dobrą współpracę z ZTM, udało nam się podpisać umowę z zarządem transportu aż na 4 lata. Więc zarówno my jak i ZTM doszliśmy do wniosku, że należy rozszerzyć ofertę i wprowadzić możliwość podróży naszymi pociągami także na podstawie biletów jednorazowych (obecnie wsiąść do pociągu KM na terenie Warszawy możemy wyłącznie ze skasowanym biletem minimum 24 godzinnym). W ten sposób uzyskamy pełną integrację biletową różnych środków transportu w Warszawie – powiedział Dariusz Grajda, członek zarządu Kolei Mazowieckich.

Kasowniki na peronach, jak w Trójmieście

Rozpoczęte rozmowy dotyczą kilku kwestii. Pierwsza to sposób kasowania biletów ztm, a więc kasowników. – Obecnie odeszliśmy od koncepcji instalacji kasowników w naszych pociągach, to nie był najlepszy pomysł ze względu na to, że nasze pociągi jeżdżą po całym Mazowszu, a nie tylko po Warszawie. Ponadto koszt tak dużej ilości urządzeń byłby bardzo duży, nie wszystkie pociągi mogą też od razu przejść taką operację. Uznaliśmy, że najlepszych rozwiązaniem będzie ustawienie na wszystkich peronach w stolicy kasowników. Wziął to na siebie warszawski ZTM – wyjaśnił Dariusz Grajda.
Druga sprawa to kwestia związana z wysokością stawki za honorowanie tych biletów. – To się wiąże z tym, że my musimy wyliczyć wysokość straty, którą poniesiemy. Jesteśmy w trakcie przeprowadzania takich wyliczeń. Na końcu – musimy mieć zgodę samorządu województwa – dodał przedstawiciel KM.

Bilet jednorazowy w Kolejach Mazowieckich jeszcze w 2017?

Koleje Mazowieckie chciałyby, aby podróż na jednorazowym bilecie w ramach Warszawy możliwa była jeszcze w 2017 roku, ale na przeszkodzie temu mogą stanąć problemy logistyczne. – ZTM musi przygotować perony do instalacji kasowników, co nie jest łatwe, biorąc pod uwagę różne ich standardy, przygotowania do modernizacji linii średnicowej oraz różną strukturę ich własności – od PKP PLK do PKP SA. Nie wiem jak to będzie wyglądało w wypadku peronów zmodernizowanych z pieniędzy unijnych, gdzie istnieje trwałość projektu – powiedział Dariusz Grajda. – Na razie mogę państwa zapewnić, że staramy się działać wspólnie i robimy to bardzo energicznie. Mam nadzieję, że wkrótce zaznajomimy państwa z efektami naszej współpracy – zakończył.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. Wybrano wzory darmowych kart dla uczniów

Komunikacja

Warszawa. Wybrano wzory darmowych kart dla uczniów

Jakub Dybalski 11 kwietnia 2017

Warszawa uchwala bezpłatne przejazdy dla 150 tys. uczniów

Komunikacja

Warszawa uchwala bezpłatne przejazdy dla 150 tys. uczniów

Witold Urbanowicz 06 kwietnia 2017

ZTM jak wielki brat. Sprawdzi temperaturę w autobusie

Mobilność

ZTM jak wielki brat. Sprawdzi temperaturę w autobusie

Witold Urbanowicz 05 kwietnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5