Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Kolej zabuduje tory nad stacjami Stadion i Warszawa Wschodnia?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
24-01-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Kolej zabuduje tory nad stacjami Stadion i Warszawa Wschodnia?
fot. WU
PKP SA nie rezygnują z planów zagospodarowania działek kolejowych i okołokolejowych. Pojawiają się jednak coraz to nowsze pomysły. – Ostatnio prowadzimy rozmowy ws. dworca Stadion. Są potencjalne podmioty zainteresowane wybudowaniem nad torami biur, hoteli czy powierzchni biurowej. Podobnie sytuacja wygląda z Dworcem Wschodnim – mówi Mateusz Mróz, członek zarządu Xcity Investment.

Od dłuższego czasu kolejarze snują wizje zagospodarowania działek kolejowych – zarówno tych, które nie są już niezbędne dla działalności przewozowej, jak i tych, gdzie odbywa się ruch kolejowy. W tym celu już poprzednie zarządy PKP SA powołały spółkę deweloperską Xcity Investment. W Warszawie mówi się chociażby o zagospodarowaniu terenów przy stacji Warszawa Zachodnia oraz zabudowy linii średnicowej. Temat ten był poruszany podczas odbywającego się Kongresu Rozwoju Kolei, organizowanego przez Grupę PKP.

Do listy potencjalnych działek dołączają jednak i nowe lokalizacje. – Ostatnio prowadzimy rozmowy ws. błoń Stadionu Narodowego i dworca Stadion. Są potencjalne podmioty zainteresowane wybudowaniem nad torami biur, hoteli czy powierzchni biurowej. To obszar 3,5 ha – wskazuje Mateusz Mróz, członek zarządu Xcity Investment.

Według przedstawicieli spółek kolejowych takie inwestycje spinają miasto. – Kolej łączy wzdłuż torów, ale dzieli w poprzek. To problem w zasadzie w większości dużych miast – to układ, który w wielu przypadkach datuje się jeszcze od czasów zaborów – wskazuje Mróz. – Obszar w rejonie Stadionu jest przedzielony nasypem kolejowym, z dwoma tylko przejazdami w ul. Zamoyskiego i Siwca. Gdyby zabudować odcinek między tymi dwoma wiaduktami mamy możliwość stworzenia w tkance kolejowej tkanki miejskiej, czyli oddania miastu i społeczeństwu tej przestrzeni, która jest zupełnie niewykorzystana – mówi Mateusz Mróz.

Kolejny atrakcyjny w oczach kolei obszar do zabudowy znajduje się w rejonie stacji Warszawa Wschodnia. – Dworzec Wschodni, który istnieje od połowy XIX w., oddzielił Grochów i Kamionek od Pragi. Nad stacją i w rejonie dworca mamy obszar 13 ha, który może wygenerować większą powierzchnię handlową i biurową niż cała linia średnicowa od ronda Dmowskiego do placu Zawiszy – mówi przedstawiciel Xcity Investment. Jak dodaje, Warszawa Wschodnia to czwarty dworzec w kraju pod względem liczby pasażerów – po Warszawie Śródmieście, Wrocławiu Głównym i Poznaniu Głównym. Do tego dochodzą inwestycje miejskie, które poprawiają skomunikowanie obszaru – budowana Trasa Świętokrzyska oraz planowane domknięcie małej obwodnicy praskiej od ronda Wiatraczna do ronda Żaba. – To potencjał, który trzeba wykorzystać – podkreśla Mróz.

– Są podmioty, które bardzo chętnie chciałyby wejść w takie inwestycje nad strukturą kolejową. Chcą mieć tylko zagwarantowane możliwość czerpania zysku przez 15-20 lat z tego, co wybudują. Trzeba zacząć korzystać z tych terenów dworców i nad torami – dodaje przedstawiciel spółki Xcity.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5