Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Knurów przejmie stary dworzec? Raczej nie w najbliższym czasie

Dalej Wstecz
Data publikacji:
30-09-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Knurów przejmie stary dworzec? Raczej nie w najbliższym czasie
fot. Therud, lic. CC BY-SA 4.0
Knurów nie planuje przejęcia dworca kolejowego ani wieży ciśnień zlokalizowanych w tym mieście. Miasto przyznaje, że w dotychczasowych planach budżetowych nie zaplanowało środków na zakup nieruchomości. Jak deklaruje PKP SA, spółka jest gotowa wznowić rozmowy o zbyciu nieruchomości na rzecz gminy. Jednocześnie inicjatywa Kolej na Knurów rozpoczęła zbiórkę podpisów pod petycją w sprawie przejęcia dworca przez miasto.

Czy Knurów przejmie stary dworzec kolejowy, a także dawną wieżę ciśnień? Jak na razie niewiele na to wskazuje. Miasto informuje nas, że oba obiekty zostały wpisane kilka lat temu do Gminnej Ewidencji Zabytków, ale jednocześnie przyznaje, że w obecnych planach budżetowych nie zaplanowano środków pozwalających na zakup obu nieruchomości.

Dworzec i wieża ciśnień w ewidencji zabytków

– Nieruchomości, na których znajdują się budynek starego dworca oraz budynek byłej wieży ciśnień, nie są własnością Gminy Knurów. W dotychczasowych planach budżetu gminy nie przewidywano środków przeznaczonych na zakup tych gruntów. Natomiast budynki zostały wpisane do Gminnej Ewidencji Zabytków na terenie Gminy Knurów (Zarządzenie Nr 392/UA/2018 Prezydenta Miasta Knurów z dnia 10.10.2018r. z późniejszą zmianą), pod numerem 41 oraz 42 – informuje nas Delfina Brzezicka, Naczelniczka Wydziału Urbanistyki, Architektury, Strategii Rozwoju Miasta i Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Knurów.

Brzezicka dodaje też, że według obowiązującego planu przestrzennego, teren przeznaczony jest pod obszar komunikacji kolejowej i usług. Wiąże się z tym istnienie dworca kolejowego z potrzebną infrastrukturą, małą architekturą, a także zielenią. Ponadto według zapisów planu można tam prowadzić działalność usługową.

– Przyszłe działania inwestycyjne właściciela tych obiektów, zostały zdefiniowane poprzez zapisy ww. planu miejscowego, w tym zapisy dotyczące ochrony konserwatorskiej. Jednocześnie, mając na uwadze przeznaczenie terenu między innymi pod zabudowę usługową, możliwe jest w przyszłości nadanie budynkom funkcji nie tylko związanych z transportem kolejowym – dodaje Brzezicka.

PKP SA chciałoby zbyć nieruchomości

Właścicielem gruntów na których znajduje się dworzec i dawna wieża ciśnień jest PKP SA. Jak przyznaje Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami PKP SA, w poprzednich latach prowadzono rozmowy dotyczące zbycia nieruchomości na rzecz miasta, lecz nie zostały one sfinalizowane. Ponadto Sarna deklaruje, że spółka wyraża dalszą chęć prowadzenia rozmów, a także chęci zbycia nieruchomości na rzecz Knurowa.

Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją w sprawie przejęcia nieruchomości przez miasto. Inicjatywa jest realizowana przez inicjatywę Kolej na Knurów, a aktualnie zostało pod nią zebranych ponad 250 podpisów. Można ją podpisać tutaj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie już otwarte

Przestrzeń

Nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie już otwarte

Redakcja/inf. pras. 29 listopada 2022

Dobra zmiana dla dworców. Sprzedadzą alkohol pasażerom

Prawo & Finanse

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie już otwarte

Przestrzeń

Nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie już otwarte

Redakcja/inf. pras. 29 listopada 2022

Dobra zmiana dla dworców. Sprzedadzą alkohol pasażerom

Prawo & Finanse

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5