Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Knurów przejmie stary dworzec? Raczej nie w najbliższym czasie

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2021-09-30 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Knurów przejmie stary dworzec? Raczej nie w najbliższym czasie
fot. Therud, lic. CC BY-SA 4.0
Knurów nie planuje przejęcia dworca kolejowego ani wieży ciśnień zlokalizowanych w tym mieście. Miasto przyznaje, że w dotychczasowych planach budżetowych nie zaplanowało środków na zakup nieruchomości. Jak deklaruje PKP SA, spółka jest gotowa wznowić rozmowy o zbyciu nieruchomości na rzecz gminy. Jednocześnie inicjatywa Kolej na Knurów rozpoczęła zbiórkę podpisów pod petycją w sprawie przejęcia dworca przez miasto.

Czy Knurów przejmie stary dworzec kolejowy, a także dawną wieżę ciśnień? Jak na razie niewiele na to wskazuje. Miasto informuje nas, że oba obiekty zostały wpisane kilka lat temu do Gminnej Ewidencji Zabytków, ale jednocześnie przyznaje, że w obecnych planach budżetowych nie zaplanowano środków pozwalających na zakup obu nieruchomości.

Dworzec i wieża ciśnień w ewidencji zabytków

– Nieruchomości, na których znajdują się budynek starego dworca oraz budynek byłej wieży ciśnień, nie są własnością Gminy Knurów. W dotychczasowych planach budżetu gminy nie przewidywano środków przeznaczonych na zakup tych gruntów. Natomiast budynki zostały wpisane do Gminnej Ewidencji Zabytków na terenie Gminy Knurów (Zarządzenie Nr 392/UA/2018 Prezydenta Miasta Knurów z dnia 10.10.2018r. z późniejszą zmianą), pod numerem 41 oraz 42 – informuje nas Delfina Brzezicka, Naczelniczka Wydziału Urbanistyki, Architektury, Strategii Rozwoju Miasta i Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Knurów.

Brzezicka dodaje też, że według obowiązującego planu przestrzennego, teren przeznaczony jest pod obszar komunikacji kolejowej i usług. Wiąże się z tym istnienie dworca kolejowego z potrzebną infrastrukturą, małą architekturą, a także zielenią. Ponadto według zapisów planu można tam prowadzić działalność usługową.

– Przyszłe działania inwestycyjne właściciela tych obiektów, zostały zdefiniowane poprzez zapisy ww. planu miejscowego, w tym zapisy dotyczące ochrony konserwatorskiej. Jednocześnie, mając na uwadze przeznaczenie terenu między innymi pod zabudowę usługową, możliwe jest w przyszłości nadanie budynkom funkcji nie tylko związanych z transportem kolejowym – dodaje Brzezicka.

PKP SA chciałoby zbyć nieruchomości

Właścicielem gruntów na których znajduje się dworzec i dawna wieża ciśnień jest PKP SA. Jak przyznaje Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami PKP SA, w poprzednich latach prowadzono rozmowy dotyczące zbycia nieruchomości na rzecz miasta, lecz nie zostały one sfinalizowane. Ponadto Sarna deklaruje, że spółka wyraża dalszą chęć prowadzenia rozmów, a także chęci zbycia nieruchomości na rzecz Knurowa.

Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją w sprawie przejęcia nieruchomości przez miasto. Inicjatywa jest realizowana przez inicjatywę Kolej na Knurów, a aktualnie zostało pod nią zebranych ponad 250 podpisów. Można ją podpisać tutaj.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Aż 33 oferty w konkursie architektonicznym na wileński dworzec

Przestrzeń

Aż 33 oferty w konkursie architektonicznym na wileński dworzec

Jakub Rösler 29 września 2021

PKP zmodernizuje dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach

Przestrzeń

PKP zmodernizuje dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach

Jakub Rösler 28 września 2021

Wolsztyn z nowym centrum komunikacyjnym

Komunikacja

Wolsztyn z nowym centrum komunikacyjnym

Jakub Rösler 08 września 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5