Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Kijowskie metro dekomunizuje się

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-08-29 07:54
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kijowskie metro dekomunizuje się
fot. WU
Zmieniająca się Ukraina zrywa z przeszłością i poważnie podchodzi do tematu dekomunizacji. Kijowskie metro, wypełniając nowe przepisy, usuwa ze stacji wszelką komunistyczną symbolikę. Znikają popiersia i barwne mozaiki.

Metro w Kijowie zostało otwarte w 1960 r. jako trzeci system w Związku Radzieckim. Otwarcie kolei podziemnej przypadło już na okres chruszczowskiej odwilży, kiedy w modzie były bardziej utylitarne rozwiązania architektoniczne. Stacje, choć nadal względnie bogato zdobione, są znacznie skromniejsze niż te w Moskwie czy Petersburgu. Mimo zmiany podejścia do kwestii wystroju na stacji nie mogło zabraknąć jednak symboliki komunistycznej. W końcu metro to prestiżowy obiekt – służący także propagandzie (sztuka dla mas).

W wyniku trwającego konfliktu z Rosją Ukraina podjęła działania na rzecz dekomunizacji. Przyjęto odpowiednie przepisy przeciwko komunistycznej symbolice, a władze Kijowa postanowiły usunąć wszelkie pozostałości minionej epoki z miejskich budynków. Działania objęły też metro.

Co może nie zaskakuje, ze stacji Teatralna zniknęło popiersie Lenina. Władze metra zabrały się jednak za bardziej pieczołowite wypełnianie nowych regulacji. Na stacji Szulawśka usunięto napis „komunizm” oraz gwiazdki znajdujące się pomiędzy zestawem słów „pokój, praca, wolność, równość, bratestwo”. Ze stacji Berestejśka zniknął sierp i młot, przykrywający drzwi do pomieszczeń technicznych. Spore zmiany zaszły na stacji Pałac Ukraina, gdzie zasłonięto barwne mozaiki przedstawiające czerwonoarmiejca oraz gwiazdy armii czerwonej i radzieckiej. – Na tej stacji chcemy podjąć podobne działania jak na Teatralnej, gdzie realizowany jest projekt „3D scena”. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje w sprawie wykorzystania powierzchni na stacji Pałac Ukraina – mówi Natalka Makogon, rzeczniczka kijowskiego metra.

Pospieszna dekomunizacja powoduje, że nie zawsze nowe reprezentuje wyższą wartość estetyczną i jakościową w porównaniu do starej dekoracji. Być może część barwnych mozaik czy popiersi należałoby zachować jako świadectwo czasów – za kilka lat mogłaby to być jedna z atrakcji, tak jak to ma miejsce w innych państwach postkomunistycznych.

fot. WU

fot. WU


fot. WU

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kijów: Niebezpieczny nielegalny handel w metrze

Komunikacja

Kijów: Niebezpieczny nielegalny handel w metrze

Kasper Fiszer 24 stycznia 2016

Kijów: Metro w sercu konfliktu

Prawo & Finanse

Kijów: Metro w sercu konfliktu

Witold Urbanowicz 19 lutego 2014

Kijów: Handel w metrze zagraża bezpieczeństwu

Prawo & Finanse

Kijów: Handel w metrze zagraża bezpieczeństwu

Witold Urbanowicz 22 stycznia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5