Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Kijów: Niebezpieczny nielegalny handel w metrze

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2016-01-24 08:27
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kijów: Niebezpieczny nielegalny handel w metrze
fot. Kasper Fiszer.Metro w Kijowie.
Przeszło półtorej setki punktów handlowych działających bez zezwolenia władz kijowskiego metra to duży problem podziemnej kolei, bo kioski nie spełniają norm bezpieczeństwa pożarowego. W zeszłym tygodniu prawdopodobnie na skutek niewłaściwego użycia akumulatora elektrycznego jeden z takich punktów spłonął.

Dyrekcja kijowskiego metra boryka się z dość nietypowym problemem – nielegalnym handlem prowadzonym nie na prowizorycznych stoiskach, a w punktach handlowych na stacjach. Handlowcy zajmują kioski, nie mając podpisanych umów najmu. Władze podziemnej kolei nie są bowiem zainteresowane utrzymywaniem tych stoisk i dążą do ich fizycznej likwidacji, bo obiekty nie spełniają norm pożarowych.

Zaskakująca jest skala zjawiska. Jak informuje w zeszłotygodniowym komunikacie Metro Kijowskie, obecnie na stacjach znajdują się łącznie aż 154 nielegalne konstrukcje służące handlowcom. To bardzo dużo, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że system metra w stolicy Ukrainy składa się z 52 stacji.

Sprzedawcy korzystają z niebezpiecznych źródeł energii

Aby zmusić handlowców do opuszczenia swoich punktów, miasto wytacza im procesy sądowe. Niezależnie od tego odcięto dopływ energii elektrycznej do nielegalnych kiosków. Część sprzedawców zdecydowała się jednak, przynajmniej do czasu wyroków sądowych, kontynuować działalność mimo to, korzystając z niezależnych od miejskiej sieci energetycznej akumulatorów.

To z kolei stwarza zdaniem miejskiego przewoźnika realne zagrożenie dla podróżnych. Obawy władz metra wydają się słuszne, bo w zeszłym tygodniu jeden z kiosków stanął w ogniu. Spłonął punkt sprzedaży butów na stacji Drużby Narodiw (Przyjaźni Narodów). – Wstępne dane mówią, że pożar wybuchł w związku z samowolnym wstawieniem akumulatora i podpięciem się do niego – stwierdził kierownik departamentu ds. sytuacji awaryjnych kijowskiego urzędu miasta Roman Tkaczuk. W pożarze nie ucierpiał żaden pasażer.

Spore utrudnienia w związku z pożarem już po raz drugi

Jak poinformowały lokalne media, w wyniku zdarzenia stacja zamknięta była przez ponad dwie godziny w środowy wieczór 13 stycznia. Nie był to jednak pierwszy taki incydent. W zeszłym roku spłonął pawilon handlowy na stacji Pozniaki. Wtedy utrudnienia były dużo większe – przez dwa kwietniowe tygodnie usuwano skutki pożaru, co wymusiło zamknięcie na dwa tygodnie jednego z uczęszczanych wyjść z podziemia. – Stacja ta obsługuje codziennie niemal 40 tysięcy pasażerów – czytamy o skali uciążliwości w komunikacie prasowym Metra Kijowskiego. – Poza tym straty metra wyniosły ponad 100 tys. hrywien [obecnie to ok. 17 tys. zł] – dodają przedstawiciele przewoźnika.

Kijowski magistrat zapewnia, że pomimo protestów handlowców będą kontynuować politykę oczyszczania stacji metra z form małej architektury handlowej. – Wielokrotnie spotykaliśmy się z przedsiębiorcami, ale władze lokalne stoją niezmiennie na stanowisku, że podstawową rolą metra jest przewóz pasażerów. Przestrzeganie norm bezpieczeństwa pożarowego jest natomiast jednym z naszych priorytetów, bo od tego zależy ludzkie życie – deklarował pierwszy zastępca dyrektora departamentu infrastruktury transportowej Iwan Szpiłowyj.


Korzystałem z oficjalnych komunikatów Metra Kijowskiego oraz z materiałów prasowych, m.in. kijowskiego wydania portalu Ukrajinska Prawda i depesz agencji Ukrajinski Nowiny.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Metro: O pożarze Straż wie od razu

Komunikacja

Metro: O pożarze Straż wie od razu

Witold Urbanowicz 06 grudnia 2013

Metro: Jak postępować w sytuacji zagrożenia w tunelu

Komunikacja

Metro: Jak postępować w sytuacji zagrożenia w tunelu

Witold Urbanowicz 04 grudnia 2013

Metro: Pasażerowie ewakuowani szybciej, niż przewiduje norma

Komunikacja

Metro: Pasażerowie ewakuowani szybciej, niż przewiduje norma

Witold Urbanowicz 04 grudnia 2013

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5