Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Kielce: Startuje konkurs na przebudowę odlotowego dworca PKS

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-08-19 15:17
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kielce: Startuje konkurs na przebudowę odlotowego dworca PKS
fot. Paweł Cieśla, lic. GFDL Wikimedia commons
Kielce przymierzają się do realizacji centrum komunikacyjnego w rejonie charakterystycznego, okrągłego dworca PKS, przejętego od prywatnej firmy. Ruszył właśnie konkurs na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej przyszłego obiektu.

Kielce mogą się poszczyć niezwykle oryginalnym i wyjątkowym dworcem autobusowym. Obiekt w formie spodka stał się charakterystycznym elementem panoramy Kielc. Jego realizacja przypada na lata 1975-1985. Trzykondygnacyjny obiekt wyróżnia się swoją okrągłą formą, a zwłaszcza kopułą z wypustkami (lampionami). Na uwagę zasługują też rozwiązania komunikacyjne – autobusy jeżdżą niemal bezkolizyjnie wokół budynku dworca, do którego pasażerowie dostają się za pomocą przejść podziemnych. W obecnej postaci nieremontowany obiekt jest żywym muzeum PRL-u.

Los dworca był jednak mocno niepewny. Trzy lata temu obiekt wraz z lokalnym PKS-em kupiła prywatna spółka PKS2, która na działce zajmowanej przez dworzec chciała postawić centrum handlowe. Zapowiadała co prawda zachowanie funkcji komunikacyjnych i charakterystycznych elementów spodka, ale ginęły one w ogólnej koncepcji centrum handlowego. Planom tym sprzeciwiało się miasto, wobec czego nowy właściciel zapowiedział wstrzymanie wszelkich prac utrzymaniowych, co w konsekwencji mogłoby skutkować zamknięciem dworca i jego rozbiórką motywowaną „złym stanem technicznym”.

Z uwagi na wyjątkowy charakter dworca, miasto podjęło długie negocjacje i ostatecznie porozumiało się z właścicielem co do odkupu dworca. – Obiekt ma znaczenie zarówno z punktu widzenia funkcji, jaką pełni, czyli dworca autobusowego. Jest wyjątkowy pod względem architektonicznym, jak i historycznym – wielu kielczan twierdzi że Katowice mają Spodek, a Kielce UFO. Jest to więc pewien symbol – mówi Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji UM Kielce.

Kielce mają konkretny pomysł co do działki. – Pomysł to zintegrowane centrum komunikacyjne, czyli połączenie obiektu w jeden kompleks z sąsiadującym dworcem kolejowym, wraz z budową nad torami (obok obiektu PKP) parkingu na ok. 500 aut. Będą mogły z niego korzystać osoby, które wyjeżdżają z Kielc, ale także ci którzy przyjadą do centrum miasta – informuje Pietrzyk. – W żadnym wypadku dworzec nie będzie rozebrany. Będzie przywrócony do swego dawnego blasku i zmodernizowany – zapewnia zarazem Filip Pietrzyk.

Teraz miasto podejmuje kolejne kroki w celu urzeczywistnienia tej wizji. Ogłoszono właśnie konkurs, którego przedmiotem jest opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej budowa centrum komunikacyjnego wraz z systemem informacji dla pasażerów. Inwestycja zakłada przebudowę, rozbudowę i modernizację istniejącego zespołu dworca autobusowego przy ul. Czarnowskiej 12. Jak informuje zamawiający, celem konkursu jest wypracowanie optymalnych rozwiązań dla podniesienia walorów funkcjonalnych, przestrzennych, ekonomicznych i ekologicznych dworca wraz z otoczeniem przy zachowaniu niepowtarzalnej formy i schematu funkcjonalnego. Powierzchnia objęta konkursem wynosi ok. 3,5 ha.

Konkurs, organizowany przy wsparciu Stowarzyszenia Architektów Polskich, jest otwarty i jednoetapowy. Termin składania propozycji mija 16 września. O wyborze zadecydują trzy kryteria – atrakcyjności i trafność całości rozwiązań przestrzennych formalnych (50%), walorów rozwiązań funkcjonalnych (40%) oraz ceny brutto za wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowej i pełnienie nadzoru autorskiego (10%). Zwycięzca, oprócz nagrody finansowej w wysokości 30 tys. zł, zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki do wykonania szczegółowego opracowania pracy konkursowej.

Przebudowa miałaby być realizowana między 2017 a 2020 r. Kielce chcą uzyskać na ten cel dofinansowanie w ramach większego projektu komunikacyjnego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź Fabryczna: Węzeł tramwajowy prawie gotowy

Komunikacja

Łódź Fabryczna: Węzeł tramwajowy prawie gotowy

Roman Czubiński 19 maja 2016

Białystok. Dworzec PKS i stacja PKP do przebudowy

Przestrzeń

Białystok. Dworzec PKS i stacja PKP do przebudowy

Rafał Stawecki 11 kwietnia 2016

Nowa Wilanowska na miarę XXI w. Pomogą prywatni inwestorzy?

Przestrzeń

Nowa Wilanowska na miarę XXI w. Pomogą prywatni inwestorzy?

Witold Urbanowicz 06 kwietnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5