Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Kielce: Przebudowa dworca UFO nadal droga

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-07-05 11:36
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kielce: Przebudowa dworca UFO nadal droga
fot. MJ
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach otworzył oferty w przetargu na przebudowę i modernizację charakterystycznego dworca autobusowego, będącego jednym z symboli miasta. Oferty znowu przekraczają zaplanowany budżet, wynoszący niezmiennie niespełna 40 mln zł brutto.

Przedmiotem postępowania jest budowa centrum komunikacyjnego wraz z systemem informacji dla pasażerów. Zakres inwestycji obejmuję przebudowę, rozbudowę i modernizację istniejącego zespołu dworca autobusowego przy ul. Czarnowskiej 12. To już drugie postępowanie w tej sprawie. Główna bryła budynku będzie podlegać ingerencji jedynie w zakresie zmiany materiałów. Więcej o zakresie inwestycji pisaliśmy tutaj.

Dzisiaj (5 lipca) minął termin składania ofert. Budżet niezmiennie wynos 39 mln zł brutto. Wpłynęły dwie oferty. Budimex zaproponował 68,7 mln zł brutto, czyli o ok. 17 mln zł mniej niż w pierwszym przetargu. Firma Anna-Bud z Morawicy zaproponowała 74,6 mln zł brutto, czyli o ok. 4 mln zł mniej niż poprzednio.

Obiekt w formie spodka stał się charakterystycznym elementem panoramy Kielc. Jego realizacja przypada na lata 1975-1985. Trzykondygnacyjny obiekt wyróżnia się swoją okrągłą formą, a zwłaszcza kopułą z wypustkami (lampionami). Na uwagę zasługują też rozwiązania komunikacyjne – autobusy jeżdżą niemal bezkolizyjnie wokół budynku dworca, do którego pasażerowie dostają się za pomocą przejść podziemnych. W obecnej postaci nieremontowany obiekt jest żywym muzeum PRL-u. Obiekt od 2011 r. jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

Przez lata istniało ryzyko, że obiekt zniknie z pejzażu miasta, gdyż prywatny właściciel chciał go zburzyć bądź obudować centrum handlowym. Obiekt od kwietnia 2016 r. jest własnością miasta. W 2016 r. przeprowadzono też konkurs na koncepcję przebudowy dworca.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kielecki dworzec zbyt drogi

Przestrzeń

Kielecki dworzec zbyt drogi

Witold Urbanowicz 02 lutego 2018

Droga przebudowa odlotowego dworca autobusowego w Kielcach

Przestrzeń

Droga przebudowa odlotowego dworca autobusowego w Kielcach

Witold Urbanowicz 31 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5