Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Kielce. Na debatę o komunikacji nie przyszedł nikt z MPK

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2019-08-29 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kielce. Na debatę o komunikacji nie przyszedł nikt z MPK
fot. Martyn Janduła
W środę w Kielcach odbyła się debata o przyszłości komunikacji w tym mieście, zorganizowana przez ratusz. Władze MPK Kielce i przedstawiciele związków zawodowych się na niej nie pojawili. Za to kilka godzin wcześniej, we wspólnym oświadczeniu, wyrazili „ogromne zdziwienie”, że zostali zaproszeni.

Konflikt miedzy władzami miasta a MPK Kielce i związkami zawodowymi, które niedawno głosiły pogotowie strajkowe, dotyczy prowadzonych i planowanych zmian w organizacji komunikacji w tym mieście. Z jednej strony mają nieco uporządkować siatkę połączeń, z drugiej spowodują, że miasto zaoszczędzi, ale MPK zarobi mniej, niż do tej pory.

W zeszłym tygodniu związkowcy przygotowali projekt dziesięciopunktowego porozumienia w myśl którego wiceprezydenci odpowiedzialni za transport mieli się zgodzić na informowanie z długim wyprzedzeniem MPK o wszelkich zmianach w układzie linii i rozkładach (m.in. o wielkości przewozów na dany rok MPK miałoby być informowane do 1 października roku poprzedniego, a o wszelkich korektach linii MPK miałoby być informowane z 30–dniowym wyprzedzeniem). Ratusz uznał, że nie chce i nie może podpisać porozumienia dotyczącego organizacji przewozów ze związkami zawodowymi, ewentualnie z przewoźnikiem, ale i tak propozycje oznaczałyby naruszenie umów między ZTM a MPK. Zapowiedziano też zorganizowanie otwartej debaty o kształcie kieleckiej komunikacji. Ale związkowcy uznali zignorowanie ich pisma za obrazę, zerwanie dialogu i przestali odbierać pisma z ratusza.

„Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy informacje o zaproszeniu na organizowaną debatę dotyczącą przyszłości komunikacji w Kielcach” – czytamy we wspólnym oświadczeniu MPK i związkowców, opublikowanym w środę, przed planowaną debatą. „Debata taka była i jest potrzeba, lecz nie z nami, ale Pasażerami w okresie poprzedzającym wprowadzania tzw. remarsztrutyzacji. Źle stało, że takiego dialogu z mieszkańcami wówczas zabrakło i dalej go nie ma. W obecnej sytuacji informujemy, że nie weźmiemy udziału w dzisiejszej debacie, ponieważ temat debaty dotyczy obowiązku spoczywającego na barkach organizatora transportu, którym MPK sp. z o.o. nie jest i nigdy nie będzie” – piszą.

W dalszej części oświadczenia w niejasny sposób argumentują swoja nieobecność i powtarzają, że „MPK nigdy nie uzurpowało sobie prawa do zarządzania komunikacją miejską”. Warto jednak przypomnieć, że w porozumieniu przygotowanym przez związki zawodowe w MPK większość punktów dotyczy właśnie zasad organizacji przewozów autobusowych w mieście, a jeden z punktów mówi wprost o przywróceniu od października dwóch linii autobusowych.

W środowej debacie wzięło więc udział ok. 40 osób – urzędnicy (w tym dwoje wiceprezydentów Kielc – Danuta Papaj odpowiedzialna za finanse i Arkadiusz Kubiec, któremu podlega komunikacja), dziennikarze i widzowie.

Papaj zapewniała, że miasto wciąż rozmawia ze związkowcami i MPK. - Ostatnie spotkanie zakończyło się tym, że mamy spisać wszystkie punkty, które nie budzą wątpliwości i umówić się na kolejny termin rozwiązania pozostałych kwestii – cytuje wiceprezydent kielecka „Gazeta Wyborcza”. Kubiec po raz kolejny zapewnił, że w przypadku ewentualnego strajku miasto jest gotowe zorganizować komunikację zastępczą.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kielce. Będzie strajk w MPK? Miasto powołuje sztab kryzysowy

Komunikacja

Kielce. Będzie strajk w MPK? Miasto powołuje sztab kryzysowy

Jakub Dybalski 26 sierpnia 2019

Kielce. ZTM odpowiada MPK: Działamy zgodnie z umową

Prawo & Finanse

Kielce. ZTM odpowiada MPK: Działamy zgodnie z umową

Jakub Dybalski 11 lipca 2019

MPK Kielce grozi ZTM Kielce zerwaniem umowy

Komunikacja

MPK Kielce grozi ZTM Kielce zerwaniem umowy

Jakub Dybalski 01 lipca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5