Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Kielce: Michalczewski pokonany w sądzie. ZTM może podpisać umowę z MPK

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-01-12 10:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kielce: Michalczewski pokonany w sądzie. ZTM może podpisać umowę z MPK
fot. Martyn Janduła
Sąd Okręgowy w Kielcach nie podzielił racji Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie niezasadnego wykluczenia oferty Michalczewskiego z przetargu na obsługę komunikacyjną. Zdaniem sądu prywatny przewoźnik nie zdołałby przygotować bazy w napiętym terminie, wymaganym przez zamawiającego. Tym samym ZTM Kielce może podpisywać – tak jak od początku planowano – umowę z MPK Kielce, które, dysponując starszymi autobusami, złożyło droższą ofertę, przekraczającą w dodatku budżet.

Głośny przetarg dotyczy dziesięcioletniej obsługi wszystkich linii autobusowych w Kielcach. W postępowaniu wystartowały dwa podmioty – Michalczewski i MPK Kielce. Ostatecznie we wrześniu 2017 r. zamawiający rozstrzygnął postępowanie – Michalczewskiego wykluczono, choć jego oferta (6,07 zł/wzkm) jako jedyna mieściła się w założeniach finansowych ZTM Kielce (6,31 zł/wzkm). Zamawiający uznał, że przewoźnik nie spełni wymogu zorganizowania hali autobusowej na terenie miasta w ciągu pięciu miesięcy (MPK, siłą rzeczy, już taką ma), co jest podstawą do wykluczenia. Miały o tym świadczyć chociażby dokumenty uzyskane od prezydenta Kielc, z których wynika jednoznacznie, że same terminy uzyskania poszczególnych administracji związanych z przystosowaniem bazy do wymogów SIWZ wykraczają poza określony w przetargu termin pięciu miesięcy.

Wybrana została oferta MPK Kielce, które zaproponowało 6,57 zł/wzkm. Nikogo nie zdziwiła wygrana tego przewoźnika, bo to miejska spółka, która zatrudnia kilkaset osób. Wieloletniego zamówienia nie otrzymała w drodze powierzenia, bo nie jest w stu procentach własnością miasta (z powodów zawirowań z przeszłości jest w dużej części spółką pracowniczą), a tylko tacy przewoźnicy nie potrzebują przetargów.

Michalczewski odwołał się do KIO. W połowie października arbitrzy przyznali rację Michalczewskiemu i nakazali przywrócenie oferty. Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że twierdzenia o braku możliwości przygotowania zaplecza mają charakter hipotetyczny i brak dysponowania zapleczem w tym terminie może być co najwyżej podstawą do naliczenia kar umownych.

Kielce tak łatwo jednak tematu nie odpuściły i – zdeterminowane, by umowę podpisać z MPK – odwołały się do Sądu Okręgowego. Wczoraj 11 stycznia, jak pisze Puls Biznesu, sąd w Kielcach wydał orzeczenie. Uznano, że zamawiający był uprawniony do weryfikacji oświadczenia wykonawcy w zakresie sprawdzenia, czy wykonawca daje gwarancję dysponowania bazą w trakcie realizacji zamówienia. Sędzia Irena Szrajer-Dragan ogłosiła, że oferta Michalczewskiego słusznie została odrzucona, bo nie byłby on w stanie przygotować na czas bazy odpowiadającej kryteriom, co było wymagane w przetargu.

Michalczewski zapowiada wniosek o kasację wyroku do Urzędu Zamówień Publicznych. Zazwyczaj wyroki w takim postępowaniu zapadają po 2-2,5 roku. Nie wstrzymuje to już jednak ZTM-u. – Możemy już podpisać umowę z MPK i zrobimy to jak najszybciej. Postaramy się to zrobić jeszcze przed końcem tego miesiąca – mówi Marian Sosnowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach, cytowany przez Puls Biznesu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jeszcze w grudniu posiedzenie sądu ws. Kielc. Hybrydy poczekają?

Komunikacja

Jeszcze w grudniu posiedzenie sądu ws. Kielc. Hybrydy poczekają?

Witold Urbanowicz 01 grudnia 2017

Michalczewski będzie wozić mieszkańców Radomia

Komunikacja

Michalczewski będzie wozić mieszkańców Radomia

Witold Urbanowicz 14 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5