Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Kazachstan: Powrót tramwaju w Ust-Kamienogorsku

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-05-26 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kazachstan: Powrót tramwaju w Ust-Kamienogorsku
Fot. Kasper FiszerTramwaj w Ust-Kamienogorsku
W Kazachstanie tramwaje znów kursują po ulicach trzech miast: Pawłodaru, Temyrtau i Ust-Kamienogorska. W tym ostatnim przypadku sieć tramwajową dość niespodziewanie reaktywowano po niemal kwartalnym okresie przerwy. Do miasta sprowadzane są używane tatry z Ałmaty, w której komunikacja szynowa została zlikwidowana trzy lata temu.

W marcu informowaliśmy na naszych łamach o zawieszeniu kursowania tramwajów w kazachstańskim Ust-Kamienogorsku. W związku z dużym zadłużeniem lokalnego przedsiębiorstwa komunikacyjnego m.in. u dostawcy energii oraz z wyeksploatowaniem wagonów KTM-5 dość nagle podjęto decyzję o zaprzestaniu bieżącej obsługi, w czym dodatkowo pomogło załamanie pogody. – Dopóki nie zostanie rozwiązana kwestia inwestycji taborowych, dopóty nie wznowimy działalności – twierdził wówczas prezes spółki Ust-Kamienogorskij Tramwajnyj Park (Ust-Kamienogorska Zajezdnia Tramwajowa) cytowany przez portal informburo.kz.

Na razie wciąż kursują jedynie radzieckie KTM-y...

Choć jeszcze dwa miesiące temu wydawało się, że w związku utrzymującym się przez wiele lat marazmem inwestycyjnym szanse na wznowienie komunikacji są praktycznie zerowe, od kilku dni po 300-tysięcznym mieście znów można przemieszczać się tramwajem. Jak informuje portal yk.kz, powołując się na Władimira Pankowa, dyrektora spółki Transportnaja Kompanija Ust-Kamienogorska (Przedsiębiorstwo Transportowe Ust-Kamienogorska; w międzyczasie doszło do reorganizacji struktur, zmieniła się więc i nazwa operatora), obecnie obsługiwane są dwie z trzech istniejących do początku tego roku tras. Na trzeciej z nich w okresie zawieszenia doszło bowiem do kradzieży sieci trakcyjnej, a przywrócenie przejezdności nie jest jeszcze pewne.

Pierwszym dniem ponownego funkcjonowania ust-kamienogorskiej sieci był 18 maja. – Rozkład jazdy pozostał niezmieniony: tramwaje zaczynają kursować o 5:50, a kończą o 0:08 – czytamy na łamach yk.kz. Taka sama jak poprzednio jest też taryfa opłat. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom po mieście wciąż można podróżować tymi samymi wagonami produkcji radzieckiej – uruchomiono ich najprawdopodobniej dziesięć. Według portalu total.kz w ubiegły piątek na ulice wyjechała połowa z nich.

... ale niebawem mają zostać zastąpione nowocześniejszymi tatrami

Trwają już jednak starania dotyczące wprowadzenia do ruchu wagonów Tatra KT4DtM, które do 2015 r. kursowały na zlikwidowanej sieci tramwajowej w byłej stolicy Kazachstanu – Ałmaty. Jak przekonują władze regionu, są one o 20 proc. ekonomiczniejsze niż eksploatowane dotychczas KTM-y. Władimir Pankow zapowiedział na łamach total.kz, że każdy z wagonów przejdzie przed wyjazdem z zajezdni dokładny przegląd.

Miejska spółka planuje także wznowić nieprowadzone od 1997 r. naprawy infrastruktury liniowej i energetycznej. Jak zaznacza kazachstański portal, przedsiębiorstwo nie zalega aktualnie z wypłatą pensji pracownikom. To istotne, bo wcześniej dochodziło na tym tle do konfliktów załogi z dawnym kierownictwem.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5