Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Katowice: Zazielenienie ulicy Warszawskiej – drzewa zamiast samochodów

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-10-05 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Katowice

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Katowice: Zazielenienie ulicy Warszawskiej – drzewa zamiast samochodów
mat. UM Katowice
Metamorfozę ulicy Warszawskiej prezydent Marcin Krupa zapowiedział jesienią 2018 r. w ramach swojego programu wyborczego, w którym mówił m.in. o „przywróceniu zieleni na ulicach miasta” i „nasadzeniach drzew na ulicach”. Ulica Warszawska jest ważną arterią drogową prowadzącą od katowickiego rynku w kierunku wschodnim – m.in. do Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego. Dziś dominuje tam ruch samochodowy, tramwajowy i parkingi. Piesi dysponują wąskimi chodnikami. To wszystko ma się zmienić – gruntowną rewitalizację przejdzie odcinek ul. Warszawskiej od skrzyżowania z ul. Dyrekcyjną do skrzyżowania z ul. Francuską. Koncepcję tego przedsięwzięcia prezydent Marcin Krupa zaprezentował dziś podczas briefingu prasowego w miejscu opisywanej inwestycji.

–Pomysł zazielenienia ulicy Warszawskiej to powrót do jej historycznego wyglądu. Wielokrotnie rozmawiałem o tej przestrzeni z mieszkańcami. W poprzednich latach mieszkańcy zgłaszali także pomysły na punktowe zmiany w tym obszarze w ramach budżetu obywatelskiego. Ponadto mówimy o miejscu w samym sercu Katowic, które powinno być reprezentacyjne. Z tych względów zdecydowałem, by włączyć tę inwestycję do mojego programu wyborczego. Teraz nadszedł czas na to, by ten pomysł wdrożyć w życie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Ostatnie miesiące poświęciliśmy na przygotowanie koncepcji rewitalizacji i zazielenienia ulicy Warszawskiej. Ta przestrzeń całkowicie się zmieni – zamiast parkingów – pojawi się około 70 drzew i krzewy. Zieleń jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale także klimatycznych. Ponadto odcinek ul. Warszawskiej do skrzyżowania z ul. Szkolną zostanie zamknięty dla ruchu. Utworzymy tu nowy deptak miejski po dwóch stronach torowiska. Pojawia się ławki, na których będzie można odpocząć w cieniu drzew. Podobne rozwiązania są stosowane w Holandii. Dostawy do sklepów będą odbywać się jedynie istniejącym torowiskiem. Z kolei drugi fragment inwestycji, tj. odcinek od ul. Szkolnej do ul. Francuskiej również stanie się przestrzenią przyjazną dla pieszych i rowerzystów poprzez wprowadzenie strefy tempo 30 na całym tym odcinku. Nie zabraknie również zieleni. Całość będzie także uzupełniona o iluminacje świetlne, tak by również po zmroku ulica była wspaniałym miejscem do spacerów – dodaje prezydent.

Te założenia powodują zmiany w organizacji ruchu – ograniczenie ruchu samochodowego na odcinku Rynek – skrzyżowanie z ul. Szkolną, zwiększenie priorytetu poruszania się pieszych i rowerów oraz komunikacji publicznej (tramwaj), a także konieczność przebudowy ulicy wraz z towarzyszącymi jej sieciami kanalizacyjną, trakcyjną i oświetleniową. Koncepcja jednocześnie nie ingeruje bezpośrednio w istniejące torowisko. Zmiany w organizacji ruchu pozwolą zmaksymalizować wykorzystanie zieleni.

– W utworzonych klombach zaproponowaliśmy zieleń nawiązującą do historycznego wyglądu ulicy – na odcinku pomiędzy Rynkiem, a skrzyżowaniem z ul. Szkolną będą to 20 do 36 wysokich drzew dorastające do 10-12 m wysokości, natomiast na odcinku od skrzyżowania z ul. Szkolną do skrzyżowania z ul. Francuską z uwagi na możliwości jakie daje przestrzeń będą to drzewa niskie do 3m wysokości i kolumnowe lub o wysokich pniach. Łącznie na całym odcinku przewiduje się nasadzenie około 70 sztuk drzew. Jako podsadzenia pojawią się m.in. róże, hortensje, czy bluszcze oraz rośliny przyciągające owady – mówi Katarzyna Giglok autorka koncepcji z firmy Calla.Priorytetem przebudowy jest zazielenienie ulicy Warszawskiej, a więc drzewa zastąpią miejsca parkingowe. Obecnie na odcinku ul. Warszawskiej objętym projektem znajdują się 52 miejsca parkingowe, w tym 5 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz 20 miejsc oznaczonych kopertą. Koncepcja zakłada zachowanie do celów doraźnej obsługi punktów handlowo-usługowych wyznaczonych miejsc do chwilowego zatrzymania w ilości 6 sztuk oraz 4 stanowiska dla osób niepełnosprawnych. – Mając koncepcje mamy ważny dokument, który wyznacza konkretne działania projektantowi. Prace projektowe chcemy zakończyć jesienią w przyszłym roku, tak by deptak był gotowy wiosną 2023 roku. Przestrzeń ulegnie całkowitej metamorfozie, w której głównym elementem będzie zieleń. Oprócz drzew, kwiatów i krzewów rośliny będą obecne także w ramach małej architektury, w tym zazielenią przystanek autobusowy przy ul. Szkolnej – wyjaśnia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.Szacowana wartość inwestycji wyniesie ok. 12 mln zł, z czego środki własne to około 4 mln zł, a pozostała kwota zostanie pokryta z rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych.

Przypomnijmy, że Katowice od wielu lat stawiają na realizacje, które ograniczają ruch w centrum miasta. Kilkanaście lat temu ograniczono ruch kołowy i stworzono deptak na ul. Mariackiej, następnie ul. Bankowej i zmieniono organizacje ruchu na Rynku, po którym niegdyś także jeździły samochody. Obecnie trwa przebudowa ul. Dworcowej, która staje się zielonym deptakiem miejskim.


Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Jest już 18 woonerfów, kolejne trzy w budowie

Przestrzeń

Łódź: Jest już 18 woonerfów, kolejne trzy w budowie

Roman Czubiński 16 września 2020

Poznań. UIica Mostowa będzie jeszcze bardziej zielona

Przestrzeń

Poznań. UIica Mostowa będzie jeszcze bardziej zielona

Redakcja 09 września 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5