Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

SWECO zaprojektuje tramwaj na południe Katowic. Zabudowę ominie bokiem

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-12-02 14:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

SWECO zaprojektuje tramwaj na południe Katowic. Zabudowę ominie bokiem
fot. UM Katowice
Katowice rozstrzygnęły przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla linii tramwajowej od pętli Brynów do nowej pętli Kostuchna na południu miasta, wybierając ofertę firmy Sweco za ok. 1,8 mln zł. Trasa o długości 5,2 km, zgrabnie omijająca wszelką zabudowę, będzie gotowa do 2020 r.

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie usług w zakresie opracowania dokumentacji projektowej dla rozbudowy układu drogowego wraz z budową linii tramwajowej od pętli Brynów do planowanej pętli Kostuchna. Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektów budowlanych, wykonawczych oraz szacunku prac i kosztów niezbędnych do realizacji inwestycji oraz zorganizowanie spotkań z mieszkańcami.

W postępowaniu wpłynęło osiem ofert na kwoty od 1,8 mln do 3,8 mln zł brutto. Zamówienia ostatecznie udzielono konsorcjum firm Sweco Consulting z Poznania i Sweco Belgium, które złożyły też najtańszą ofertę. Prace projektowe potrwają 22 miesiące.

W I etapie inwestycji powstaną 5,2 km torowiska tramwajowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą, ścieżka rowerowa i węzeł przesiadkowy Kostuchna. Budowa nowej linii tramwajowej i ścieżki rowerowej potrwa do 2020 roku. II etap zawiera natomiast budowę równoległej drogi, której realizacja będzie możliwa najwcześniej w 2030 r.

Po konsultacjach społecznych władze miasta wybrały wariant przebiegu tramwaju, który nie będzie przechodził przez osiedla, tylko omijał je bokiem – w przestrzeni między zabudową a terenem zielonym. Na wniosek mieszkańców Glebowej, Jagodowej i Jarzębinowej torowisko jeszcze bardziej odsunięto i będzie przebiegało wzdłuż linii kolejowej, w oddaleniu od zabudowy.

Tramwaj na południe jest jedną z trzech nowych tras, które pojawią się na terenie Śląska i Zagłębia. Oprócz tego pojawią się tory na ul. Grundmanna w centrum Katowic, a taże w Sosnowcu od pętli w Zagórzu w kierunku Klimontowa do ronda Jana Pawła II. Projekt, który zamierzają zrealizować Tramwaje Śląskie przy wykorzystaniu środków unijnych, obejmuje remont blisko 100 km torowiska, a także zakup 40 tramwajów.


mat. UM Katowice

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wrocław: Dziesięciu chętnych na budowę tramwaju na Hubskiej

Przestrzeń

Wrocław: Dziesięciu chętnych na budowę tramwaju na Hubskiej

Witold Urbanowicz 28 listopada 2016

Kraków: ZUE z PORR-em zbudują tramwaj do Górki Narodowej?

Przestrzeń

Kraków: ZUE z PORR-em zbudują tramwaj do Górki Narodowej?

Witold Urbanowicz 28 listopada 2016

Finlandia. Transtech dostawcą tramwajów dla linii Helsinki - Espoo

Komunikacja

Finlandia. Transtech dostawcą tramwajów dla linii Helsinki - Espoo

Łukasz Pastor 29 listopada 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5