Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Katowice kupują dziesięć autobusów elektrycznych

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2020-02-14 11:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Katowice kupują dziesięć autobusów elektrycznych
Fot. Solaris
Pięć elektrobusów standardowej długości i pięć przegubowców zamawia PKM Katowice. Na oferty przewoźnik czeka do 19 marca. To już kolejne pojazdy z tym napędem w stolicy Górnego Śląska.

Przetarg jest podzielony na dwie części, które dotyczą każdej z długości autobusów. Przegubowce powinny mieścić 130 pasażerów, z czego minimum co czwarty ma podróżować na fotelu. Autobus ma być całkowicie niskopodłogowy z czworgiem drzwi (2–2–2–2). Pojemność baterii określono na minimum 240 kWh.

Autobusy standardowej długości mają mieć z kolei pojemność 80 pasażerów i też 25 proc. podróżnych ma korzystać z foteli. Wymagane jest troje drzwi w układzie 2–2–2 i niska podłoga. W tym przypadku baterie mają mieć pojemność minimum 200 kWh.
Choć PKM Katowice chciałoby autobusów o dość pojemnych bateriach, co sugerowałoby przede wszystkim ładowanie w nocy, pojazdy musza też mieć pantograf.

W wyborze oferty znaczenie ma cena (60 proc.) i bardzo rozbudowane kryteria techniczno-eksploatacyjne. Punkty będzie można dostać m.in. za materiały, z których wykonano autobus, liczbę miejsc dostępnych z niskiej podłogi, rodzaj i położenie silnika (preferowany silnik centralny), czy zużycie energii. Liczyć się będzie też pojemność baterii ponad wymagane minimum. Maksymalną liczbę punktów dostanie oferent, który do przegubowca zmieści 280 kWh, a do autobusów MAXI po 240 kWh.

Zamawiający żąda by autobusy zostały dostarczone w nieprzekraczalnym terminie 350 dni od daty podpisania umowy.

PKM planowało, ze do końca ubiegłego roku będzie w mieście jeździło 20 elektrobusów. Póki co jest ich jednak tylko pięć. To przegubowe solarisy z kontraktu sprzed roku. Równolegle PKM rozstrzygnął wtedy przetarg na pięć autobusów standardowej długości, ale wybrany wtedy Ursus upadł. Powtórzony latem przetarg wygrał Solaris i te pojazdy mają trafić do Katowic w najbliższych miesiącach. Kolejny przetarg rozpisano dopiero teraz.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Solaris zrealizował już 100 kontraktów na elektrobusy

Prawo & Finanse

Solaris zrealizował już 100 kontraktów na elektrobusy

jd/inf. pras. 14 sierpnia 2019

Katowice. Tylko Solaris z ofertą na 5 elektrobusów

Prawo & Finanse

Katowice. Tylko Solaris z ofertą na 5 elektrobusów

Jakub Dybalski 07 czerwca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5