Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Katowice chcą zwiększyć udział transportu szynowego w obsłudze miasta

Dalej Wstecz
Autor:

Paweł Rydzyński

Data publikacji:
2014-06-21 09:02
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Katowice chcą zwiększyć udział transportu szynowego w obsłudze miasta
fot. UMkatowice, CC 3.0Katowice
Władze Katowic zamierzają pozyskać, w ramach perspektywy UE 2014-20, środki inwestycyjne, dzięki którym całkowicie ma się zmienić model obsługi komunikacyjnej centrum miasta. W planach są też m.in. remonty sieci tramwajowej, zakup 140 autobusów i tworzenie węzłów przesiadkowych.

– Realizacja zamierzeń inwestycyjnych w zakresie transportu powiązana jest z planowaną przebudową strefy centralnej miasta i zastosowaniem nowego modelu obsługi komunikacyjnej. Planowane funkcje oraz intensywność zabudowy powodują konieczność zastosowania rozwiązań dla znaczącego wzrostu udziału komunikacji zbiorowej w realizacji obsługi komunikacyjnej obszaru strefy centralnej oraz zmiany struktury parkowania pojazdów. Zakłada się, że podstawowym środkiem transportu będzie komunikacja tramwajowa, uzupełniona komunikacją autobusową, z wykorzystaniem węzłów przesiadkowych pomiędzy komunikacją zbiorową i indywidualną oraz pomiędzy poszczególnymi rodzajami komunikacji zbiorowej – mówi Bogusław Lowak, zastępca naczelnika Wydziału Rozwoju Miasta w UM Katowice.

Kontynuacja remontów torowisk

W zakresie rozwoju komunikacji tramwajowej, Katowice uczestniczą w kontynuacji programu modernizacji infrastruktury tramwajowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w ramach projektu pn.: „Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz infrastrukturą towarzyszącą”, zgłoszonym do MIR w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakres zadań inwestycyjnych w tym projekcie, na obszarze Katowic obejmuje następujące przedsięwzięcia:

• Modernizacja torowiska tramwajowego linii 6/41 w Katowicach od Wesołego Miasteczka do Pętli Zachodniej przy Stadionie Śląskim;
• Modernizacja torowiska wbudowanego w jezdnię ul. Kościuszki od Al. Górnośląskiej do wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Św. Jana Katowicach,
• Modernizacja końcowego odcinka linii 6 i 16 w Katowicach Brynowie,
• Modernizacja torowiska w ciągu ul. Gliwickiej od przystanku tramwajowego „Lisa” do granic Miasta Katowice z Chorzowem,
• Modernizacja torowiska na odcinku od Placu Wolności do Katowickiego Rynku,
• Modernizacja połączenia tramwajowego Katowic z Sosnowcem (ul. Wiosny Ludów i Sosnowiecka),
• Modernizacja torowiska na odcinku od Pętli Słonecznej do Ronda w Katowicach,
• Modernizacja torowiska wbudowanego w jezdnię ul. Obrońców Westerplatte w Katowicach.
• Przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie ul. Wiosny Ludów oraz skrzyżowania z ulicami Lwowską, Bednorza i Obrońców Westerplatte (Plac Powstańców Śląskich) w Katowicach.

Integracja w węzłach

Bogusław Lowak zauważa też, że w najbliższych latach na terenie miasta realizowany będzie projekt pn. Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych. W ramach tych węzłów, „integrowane” mają być komunikacja autobusowa i motoryzacja indywidualna zarówno z tramwajami, jak i z koleją. – Projekt został zaprogramowany jako rozwiązanie kompleksowe, na które składają się węzły planowane do realizacji w różnych częściach miasta, spełniające funkcje przesiadkowe pomiędzy komunikacją indywidualną i zbiorową oraz pomiędzy poszczególnymi rodzajami komunikacji zbiorowej. Z systemu będą korzystać zarówno mieszkańcy miasta, jak i subregionu centralnego. Realizacja przesiadek z komunikacji indywidualnej i autobusowej na transport tramwajowy planowana jest w ramach węzłów „Zawodzie” i „Brynów Pętla”. Realizacja przesiadek z komunikacji indywidualnej i autobusowej na transport kolejowy planowana natomiast jest w ramach węzłów: „Ligota”, „Piotrowice”, „Podlesie” – informuje Bogusław Lowak.

Władze Katowic planują także wdrożenie inteligentnego systemu sterowania ruchem ulicznym. Działania w tym zakresie koordynowane będą przez KZK GOP.

Nowe autobusy

W zakresie inwestycji taborowych, największe inwestycje planowane są w transporcie autobusowym. W perspektywie finansowej 2014-20, PKM Katowice planuje zrealizować projekt pn. „Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawa jakości transportu poprzez zakup nowych autobusów niskopodłogowych”. Przedmiotem projektu jest zakup 140 autobusów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych i wyposażonych w silniki spełniające najwyższe normy ekologiczne, EURO6.

Bogusław Lowak dodaje jednak, że najważniejszy z punktu widzenia władz Katowic jest wzrost znaczenia transportu szynowego: tak, aby zwiększyła się rola zarówno kolei, jak i tramwajów w obsłudze miasta i całej konurbacji.

– Potrzeba wzrostu znaczenia transportu kolejowego w zakresie miasta Katowice jest istotna, zarówno w połączeniach wewnętrznych jak i zewnętrznych. Podkreślić jednak należy fakt, że transport kolejowy pozostaje poza zakresem zadań władz miasta i realizowany jest przez różnych organizatorów transportu, a co za tym idzie funkcjonują różne taryfy i różne rozkłady jazdy. Niezbędny w tej sytuacji dla koordynacji będzie system Śląskiej Karty Usług Publicznych. Zakłada się, że w perspektywie 2014 - 2020 nastąpi istotny wzrost udziału komunikacji szynowej w podróżach na terenie Katowic, wynikający m.in. z przebudowanych torowisk oraz planowanych węzłów przesiadkowych. Autobusy będą pełnić jedynie funkcję dowozową do tramwaju i kolei oraz zapewniać obsługę obszarów bez infrastruktury szynowej – konkluduje Lowak.

O wprowadzeniu elektronicznego biletu na Górnym Śląsku przeczytasz tutaj.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Lublin: 60 nowych autobusów i 50 trolejbusów do 2020 r.

Komunikacja

Lublin: 60 nowych autobusów i 50 trolejbusów do 2020 r.

Paweł Rydzyński 05 sierpnia 2014

Kielce chcą kupić 20 nowych autobusów

Prawo & Finanse

Kielce chcą kupić 20 nowych autobusów

Paweł Rydzyński 18 lipca 2014

Gorzów: Nowa linia tramwajowa i węzeł przesiadkowy przy dworcu

Prawo & Finanse

Gorzów: Nowa linia tramwajowa i węzeł przesiadkowy przy dworcu

Paweł Rydzyński 20 czerwca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5