Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Kaliningrad wyleasinguje nowe tramwaje i autobusy. Ruszył przetarg

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-08-09 12:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kaliningrad wyleasinguje nowe tramwaje i autobusy. Ruszył przetarg
fot. PK TS
Zapowiedzi rozwoju pozostającej już w szczątkowej postaci komunikacji tramwajowej w Kaliningradzie nie pozostają czcze. Miasto prowadzi przetarg na leasing 16 tramwajów oraz 74 autobusów. Pierwsze nowe pojazdy ujrzymy jeszcze w tym roku. Jeżeli chodzi o tramwaje, najpewniej będą to Korsarze firmy PK TS.

Codziennie na ulice Kaliningradu, wg danych miasta, wyjeżdża 12 tramwajów, 32 trolejbusy, 178 marszrutek i 278 autobusów. W sumie zawartych jest 15 kontraktów przewozowych, w tym jeden z przedsiębiorstwem komunalnym Kaliningrad-GorTrans. Udział komunikacji szynowej wynosi 4,6%, a trolejbusowej – 8,14%. Uruchamianych jest 32 linii autobusowych, 12 marszrutkowych i trzy trolejbusowe. Funkcjonuje już tylko jedna linia tramwajowa, choć zachowany układ torów pozwala na uruchomienie innych linii.

Przez długi czas były obawy, czy tramwaj w Kaliningradzie w ogóle przetrwa. Jednym z problemów był brak krajowej oferty w zakresie nowych pojazdów dla sieci 1000 mm. To się jednak zmieniło. W zeszłym roku firma PK TS zaprezentowała prototypowy, w pełni niskopodłogowy tramwaj „Korsarz”, który w styczniu 2021 r. był testowany w Kaliningradzie. Wówczas miasto zapowiedziało zakupy nowych tramwajów.

Miasto – za pomocą przedsiębiorstwa komunikacyjnego Kaliningrad-GorTrans – ogłosiło niedawno przetarg na leasing 74 autobusów o długości ok. 12 m i 16 tramwajów o długości do 21 m. Termin składania wniosków o udział w aukcji mija 24 sierpnia, a samą aukcję zaplanowano dwa dni później. Maksymalną wartość umowy określono na 3,877 mld rubli (ok. 152 mln zł).

Zamawiający oczekuje 74 nowych autobusów o długości 11,9-12,5 m i szerokości 2,5-2,6 m. Wymagany jest napęd gazowy, z silnikiem o mocy min. 205 kW. Pojazdy mają być niskopodłogowe, a ich pojemność określono na 84 pasażerów, z czego 28 na miejscach siedzących. Wymagany układ drzwi to 2-2-2. Przewidziano klimatyzację, system informacji pasażerskiej z ekranami i zapowiedziami, kasowniki, wi-fi, porty USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Druga część zamówienia zakłada dostawę 16 w pełni niskopodłogowych tramwajów dwuczłonowych. Ich długość określono na maks. 21 m, a szerokość – 2,3-2,235 m. Wymagane są co najmniej cztery pary drzwi i min. dwa wózki. Maksymalną pojemność (jedna osoba na 0,125 m2) określono na 177 pasażerów, z czego min. 29 na miejscach siedzących. Przewidziano też miejsce dla konduktora. Prędkość konstrukcyjną określono na 75 km/h, a maksymalną ¬– przy pełnym obciążeniu ¬– na co najmniej 62 km/h. Wymagana jest możliwość jazdy autonomicznej na odległości min. 1000 m. Wymagana jest klimatyzacja, monitoring, system informacji pasażerskiej, porty USB do ładowania urządzeń mobilnych. Specyfikacja zamówienia odpowiada Korsarzom.

Partia 42 autobusów i 16 tramwajów ma zostać dostarczona do końca roku, natomiast pozostałych 32 autobusów – do końca lipca 2022 r. Leasing obejmuje okres do końca 2031 r.

Nowe tramwaje mają obsługiwać zachowaną linię tramwajową nr 5. W przyszłym roku, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ma ruszyć kolejny przetarg na 10 pojazdów, co pozwoli wznowić przewozy na linii nr 3 między Dworcem Południowym a Parkiem Centralnym.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
W Kaliningradzie rusza próbna eksploatacja Korsarza

Przestrzeń

W Kaliningradzie rusza próbna eksploatacja Korsarza

Witold Urbanowicz 28 grudnia 2020

Tramwaj Korsarz wypłynął do Kaliningradu. Będzie nowa linia?

Komunikacja

Tramwaj Korsarz wypłynął do Kaliningradu. Będzie nowa linia?

Witold Urbanowicz 21 grudnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5