Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Wielki przetarg Tramwajów Warszawskich wraca do gry

Dalej Wstecz
Data publikacji:
27-02-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Wielki przetarg Tramwajów Warszawskich wraca do gry
fot. Transport Publiczny
Krajowa Izba Odwoławcza wydała wyrok w sprawie unieważnienia przez Tramwaje Warszawskie przetargu na aż 213 tramwajów. Postępowanie zostanie przywrócone – Tramwaje Warszawskie muszą wykluczyć Skodę i dokonać ponownej oceny ofert.

Przetarg został unieważniony, ponieważ koszt zwycięskiej oferty, złożonej przez Skodę, przekraczał budżet. Od unieważnienia przetargu odwołali się Hyundai oraz konsorcjum Solaris i Stadler. Oba podmioty domagają się wykluczenia z postępowania oferty Skody. Ponadto konsorcjum domaga się przywrócenia własnej oferty i wykluczenia oferty firmy Hyundai. O zarzutach wobec oferty Skody pisaliśmy tutaj, a czeski producent odpierał je w tym miejscu. Ogółem do przetargu stanęło pięć firm.

Rozstrzyganie postępowania przeciągało się. Powołany przez Krajową Izbę Odwoławczą pierwszy biegły odmówił wydania opinii tuż przed upływem terminu – w połowie grudnia ubiegłego roku. Izba musiała powołać kolejną osobę, dlatego do ogłoszenia wyroku doszło dopiero dziś (27 lutego).

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal transport-publiczny.pl, oferta Skody została wykluczona z postępowania; co najważniejsze Izba unieważniła też czynność unieważnienia postępowania. Tramwaje Warszawskie muszą zatem dokonać ponownej oceny ofert. KIO nie przywróciła jednak oferty Solaris-Stadler co oznacza, że na tę chwilę w grze pozostają Hyundai oraz Pesa, której oferta podobnie jak propozycja Skody, przekroczyła budżet

Tramwaje Warszawskie ogłosiły wielki przetarg na zakup do 213 nowych tramwajów poprzednią wiosną. Chodzi o 123 pojazdy w zamówieniu podstawowym i 90 w opcji. Zadaniem producenta w zadaniu podstawowym jest dostawa 85 tramwajów dwukierunkowych oraz 18 pojazdów jednokierunkowych o długości do 33 m, a także 20 wozów krótszych, o długości do 24 m. Prawo opcji obejmuje z kolei 45 tramwajów dwukierunkowych i tyle samo jednokierunkowych o długości do 33 m. Więcej na temat specyfikacji piszemy tutaj.

Aktualizacja: Oficjalne potwierdzenie z KIO

Jak poinformowała nas oficjalnie rzeczniczka Krajowej Izby Odwoławczej Magdalena Grabarczyk, KIO nakazuje zamawiającemu unieważnienie czynności unieważnienia postępowania oraz nakazuje powtórzenie czynności badania i oceny ofert. 

Wprawdzie nie ostał się zarzut Hyundai dotyczące niespełnienia przez Skodę warunku udziału w postępowaniu w zakresie sytuacji ekonomicznej i finansowej, ale KIO uwzględniła odwołanie konsorcjum Stadler i Solaris oraz Hyundaia z art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia). Z tego powodu Izba nakazała unieważnienie czynności wyboru oferty Skody jako najkorzystniejszej i na tej podstawie nakazała wykluczenie z postępowania czeskiego producenta.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Nowy Targ kupuje cztery autobusy

Komunikacja

Nowy Targ kupuje cztery autobusy

Jakub Dybalski 04 listopada 2019

Nysa po raz trzeci z przetargiem na dwa elektrobusy

Komunikacja

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Nowy Targ kupuje cztery autobusy

Komunikacja

Nowy Targ kupuje cztery autobusy

Jakub Dybalski 04 listopada 2019

Nysa po raz trzeci z przetargiem na dwa elektrobusy

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5