Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Wielki przetarg Tramwajów Warszawskich wraca do gry

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2018-02-27 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wielki przetarg Tramwajów Warszawskich wraca do gry
fot. Transport Publiczny
Krajowa Izba Odwoławcza wydała wyrok w sprawie unieważnienia przez Tramwaje Warszawskie przetargu na aż 213 tramwajów. Postępowanie zostanie przywrócone – Tramwaje Warszawskie muszą wykluczyć Skodę i dokonać ponownej oceny ofert.

Przetarg został unieważniony, ponieważ koszt zwycięskiej oferty, złożonej przez Skodę, przekraczał budżet. Od unieważnienia przetargu odwołali się Hyundai oraz konsorcjum Solaris i Stadler. Oba podmioty domagają się wykluczenia z postępowania oferty Skody. Ponadto konsorcjum domaga się przywrócenia własnej oferty i wykluczenia oferty firmy Hyundai. O zarzutach wobec oferty Skody pisaliśmy tutaj, a czeski producent odpierał je w tym miejscu. Ogółem do przetargu stanęło pięć firm.

Rozstrzyganie postępowania przeciągało się. Powołany przez Krajową Izbę Odwoławczą pierwszy biegły odmówił wydania opinii tuż przed upływem terminu – w połowie grudnia ubiegłego roku. Izba musiała powołać kolejną osobę, dlatego do ogłoszenia wyroku doszło dopiero dziś (27 lutego).

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal transport-publiczny.pl, oferta Skody została wykluczona z postępowania; co najważniejsze Izba unieważniła też czynność unieważnienia postępowania. Tramwaje Warszawskie muszą zatem dokonać ponownej oceny ofert. KIO nie przywróciła jednak oferty Solaris-Stadler co oznacza, że na tę chwilę w grze pozostają Hyundai oraz Pesa, której oferta podobnie jak propozycja Skody, przekroczyła budżet

Tramwaje Warszawskie ogłosiły wielki przetarg na zakup do 213 nowych tramwajów poprzednią wiosną. Chodzi o 123 pojazdy w zamówieniu podstawowym i 90 w opcji. Zadaniem producenta w zadaniu podstawowym jest dostawa 85 tramwajów dwukierunkowych oraz 18 pojazdów jednokierunkowych o długości do 33 m, a także 20 wozów krótszych, o długości do 24 m. Prawo opcji obejmuje z kolei 45 tramwajów dwukierunkowych i tyle samo jednokierunkowych o długości do 33 m. Więcej na temat specyfikacji piszemy tutaj.

Aktualizacja: Oficjalne potwierdzenie z KIO

Jak poinformowała nas oficjalnie rzeczniczka Krajowej Izby Odwoławczej Magdalena Grabarczyk, KIO nakazuje zamawiającemu unieważnienie czynności unieważnienia postępowania oraz nakazuje powtórzenie czynności badania i oceny ofert. 

Wprawdzie nie ostał się zarzut Hyundai dotyczące niespełnienia przez Skodę warunku udziału w postępowaniu w zakresie sytuacji ekonomicznej i finansowej, ale KIO uwzględniła odwołanie konsorcjum Stadler i Solaris oraz Hyundaia z art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia). Z tego powodu Izba nakazała unieważnienie czynności wyboru oferty Skody jako najkorzystniejszej i na tej podstawie nakazała wykluczenie z postępowania czeskiego producenta.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Chojnice. MAN chce dostarczyć pięć autobusów

Komunikacja

Chojnice. MAN chce dostarczyć pięć autobusów

Jakub Dybalski 23 lutego 2018

Białystok kupi 18 mercedesów od EvoBusa?

Komunikacja

Białystok kupi 18 mercedesów od EvoBusa?

Jakub Dybalski 23 lutego 2018

Tarnowo Podgórne. Problemy z kupowaniem autobusów. Drogi MAN

Prawo & Finanse

Tarnowo Podgórne. Problemy z kupowaniem autobusów. Drogi MAN

Jakub Dybalski 21 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5