Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Jest umowa na prace przedprojektowe dla III linii metra (wizualizacje)

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-11-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. UM Warszawa / inf. własne

Podziel się ze znajomymi:

Nowa, III linia metra coraz bliżej. W piątek, 26 listopada, Warszawa podpisała umowę z firmą ILF Consulting Engineers Polska na wykonanie prac przedprojektowych dla I odcinka linii między Stadionem a Gocławiem.

– Podpisana właśnie umowa przybliża nas do realizacji pierwszego odcinka trzeciej linii i ogłoszenia postępowania w formule projektuj i buduj. Budowa metra ma priorytet, pomimo dość trudnej sytuacji finansowej miasta. Rozstrzygamy już przebieg trzeciej linii na pozostałych odcinkach. Prowadzimy także intensywne prace koncepcyjne dotyczące kolejnych linii i docelowego układu metra w stolicy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Zamówienie jest podzielone na sześć etapów, zakładających m.in. opracowanie projektu koncepcyjnego, ustalenie stref wpływu budowy obiektów metra na zabudowę sąsiadującą, wykonanie oceny stanu budynków, wykonanie analizy wpływu drgań i obciążeń dynamicznych na konstrukcje budynków i ludzi w nich przebywających, sporządzenie dokumentacji hydrogeologicznej i geologiczno-inżynierskiej oraz opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego. Wartość umowy, na realizację której wykonawca ma 18 miesięcy, to 19,2 mln zł.

W I etapie III linia ma łączyć stacje Stadion Narodowy i Gocław. Po drodze zaplanowano przystanki Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Gocław. Wybudowane zostanie także odgałęzienie prowadzące do Stacji Techniczno-Postojowej na Koziej Górce.

Jak będzie wyglądać III linia metra w wydaniu ILF? – Planujemy dla mieszkańców Warszawy coś naprawdę ciekawego, a jednocześnie niezabierającego utylitarnego charakteru metra jako środka transportu. Staramy się kontynuować charakter II linii metra – mówił wcześniej Marcin Przepiórka, wicedyrektor w firmie ILF Polska. Stacje są dosyć minimalistyczne w wyrazie, utrzymane w jasnych barwach i przypominają inne realizacje ILF-u z II linii metra. Ciekawostką jest świetlik na stacji Wiatraczna. Głównym materiałem wiat wejściowych jest beton architektoniczny i szkło bądź elementy kompozytowe. Na posadzkach – granit. Sufity – z paneli metalowych akustycznych. Ściany zatorowe – płyty kompozytowe bądź prefabrykowane ustroje akustyczne.

Decyzję o budowie pierwszego odcinka III linii metra prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił w marcu. Okoliczności towarzyszące tej decyzji, w tym tajemniczo dodanej stacji Jana Nowaka-Jeziorańskiego, spotkały się z wieloma kontrowersjami, których nie rozwiało opublikowane z opóźnieniem studium techniczne tej linii.

– Łączymy Pragę z centrum. Za ponad dwa lata powstanie most pieszo-rowerowy. Rozbudujemy także metro w prawobrzeżnej części Warszawy. Praski odcinek M3 znacznie ułatwi podróżowanie mieszkańcom dużych osiedli na Gocławiu, Grochowie i Kamionku – dodaje prezydent.

Niebawem ma zostać rozstrzygnięty przetarg na wykonanie „Studium rozwoju systemu metra w Warszawie” – określi on m.in. kierunki dalszej rozbudowy III linii (wcześniej prezentowane kierunki rozbudowy, zarówno od strony Gocławia, jak i Stadionu , które miały potwierdzać zasadność ekonomiczną III linii, nie są obowiązujące, ani pewne).
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5