Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Jest porozumienie ws. powrotu tramwaju Łódź – Konstantynów. Przetarg w sierpniu

Dalej Wstecz
Data publikacji:
05-08-2021
Ostatnia modyfikacja:
06-12-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Łódź podpisała z Konstantynowem Łódzkim umowę o realizacji wspólnej inwestycji, jaką ma być przywrócenie ruchu tramwajowego między miastami. – Mam nadzieję, że 43 wróci szybciej, niż się spodziewamy – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, która jednocześnie prosi o trzymanie kciuków za powodzenie przetargów. Samorządowcy wyrazili też nadzieję, że kolejnym krokiem będzie odtworzenie trasy do Lutomierska.

Zakres prac przewiduje wymianę torów i sieci na 7-kilometrowym odcinku od Krakowskiej w Łodzi do pl. Wolności w Konstantynowie Łódzkim, przebudowę podstacji oraz obiektów towarzyszących. Zaplanowano też infrastrukturę rowerową. – Podpisałam z panem burmistrzem porozumienie dotyczące realizacji wspólnej inwestycji, jaką ma być przywrócenie tramwaju do Konstantynowa. Inwestycja jest szalenie istotna – nasze granice od dawna się stykały, jesteśmy odrębnymi bytami administracyjnymi, ale jesteśmy jednym bytem, jeżeli chodzi o naszych mieszkańców – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

– Porozumienie spycha na właściwe tory inwestycję. Mówimy o odtworzeniu linii tramwajowej, a nie jednego odcinka. Gdyby nie to porozumienie, to mieszkańcy Konstantynowa mieliby znikome szanse, by korzystać z tego potrzebnego i niskoemisyjnego środka transportu – mówi Robert Jakubowski, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego.

Łączny koszt inwestycji to ok. 80 mln zł, z czego ok. 36 mln zł to dofinansowanie unijne. Na Łódź przypada blisko 58 mln zł. – Trzeba trzymać kciuki, by w tej kwocie udało się uzyskać wykonawców – mówi Zdanowska. Przetarg ogłoszony zostanie w formule zaprojektuj i wybuduj. Inwestycja zostanie podzielona na dwa zadania (oddzielnie dla każdego miasta). Postępowanie ma ruszyć jeszcze w sierpniu, a strony liczą, że prace ruszą jeszcze w IV kwartale. – Mam nadzieję, że w 2023 r. będziemy wspólnie świętować powrót tramwajów – mówi Jakubowski. Zaznacza zarazem, że dotrzymanie tego terminu zależy od wyniku przetargu i otrzymanych ofert.

Samorządowcy liczą też, że docelowo tramwaje wrócą na dłuższą trasę. – Mówię na razie o tramwaju do Konstantynowa, bo mam nadzieję, że w następnym etapie w nowej perspektywie tramwaj wróci w całości [do Lutomierska – red.] – mówi Hanna Zdanowska. – Podzielam nadzieję, że w przyszłej perspektywie będziemy mogli mówić o odtworzeniu linii tramwajowej od pl. Wolności do Lutomierska, by to, co funkcjonowało przez blisko sto lat mogło być odtworzone nie jako walor o charakterystycznym, ale i użytkowym – mówi Robert Jakubowski.

Ruch tramwajowy między Łodzią a Konstantynowem i Lutomierskiem został wstrzymany w 2019 r. W tym roku tramwaje przestały dojeżdżać do pętli Zdrowie.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5