Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Jelenia Góra: Duża podwyżka cen i zmiana planów taborowych. Autobusy używane zamiast nowych

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-02-24 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jelenia Góra: Duża podwyżka cen i zmiana planów taborowych. Autobusy używane zamiast nowych
fot. Raf24–commonswiki, lic. CC BY-SA 4.0Autobus miejski w Jeleniej Górze
Jednym z miast, które wprowadziły w tym roku sporą podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej, jest Jelenia Góra. Tam za przejazd zapłacimy teraz aż o ok. 30 proc. więcej niż jeszcze dwa miesiące temu. Jak tłumaczy lokalny samorząd, został on zmuszony do podjęcia takiej decyzji przez panującą w kraju sytuację, która mocno zweryfikowała również plany inwestycyjne MZK.

– W chwili obecnej na terenie Jeleniej Góry występują minimalne cięcia kursów względem stanu sprzed pandemii – mówi Daniel Błażków z Referatu Komunikacji Miejskiej i Zarządzania Ruchem Urzędu Miasta Jelenia Góra. Wynikają one ze zmian wprowadzonych przez okoliczne gminy, z którymi miasto podpisało porozumienia dotyczące obsługi linii podmiejskich. W najtrudniejszym okresie największego spiętrzenia zachorowań i wprowadzenia pełnej nauki zdalnej ograniczenia były jednak znacznie większe: początkowo miasto wprowadziło częstotliwości kursowania takie jak w czasie ferii, a potem w dni robocze jak w soboty.

Bilety zdrożały skokowo o niemal jedną trzecią

Choć więc dziś komunikacja miejska funkcjonuje niemal tak jak do lutego 2020 r., wciąż zauważalny jest spadek liczby podróżnych. Na liniach prowadzących do Strefy Aktywności Gospodarczej w Jeleniej Górze (to połączenia o numerach 20, 21 i 22) pasażerów jest przy tym na tyle dużo, że konieczne okazało się uruchamianie kursów dodatkowych, bo inaczej przekroczone zostałyby prawne limity dotyczące zajętości miejsc. Tamtejsze zakłady przemysłowe pracują w systemie trzyzmianowym. Więcej autobusów wyjeżdża więc na trasy około godziny 6:00, 14:00 i 22:00.

Podobnie jak w Krakowie, gdzie również powrócono do normalnej częstotliwości kursowania, w Jeleniej Górze w tym roku wprowadzono dużą podwyżkę opłat za przejazd. – Sytuacja w kraju zmusiła organizatora do podniesienia o ok. 30 proc. cen wszystkich rodzajów biletów – tłumaczy nasz rozmówca. Zapewnia jednocześnie, że miasto nie planuje ani ponownie podnosić stawek, ani ograniczać liczby realizowanych kursów.

Pasażerowie spierają się o maseczki

Spadek wpływów budżetowych odbił się także na polityce taborowej MZK Jelenia Góra. – Sytuacja zmusiła operatora do zakupu mniejszej niż zaplanowano liczby autobusów. Wymusiła też zmianę przedmiotu zamówienia z taboru nowego na używany – stwierdza przedstawiciel samorządu. Dodatkowo zrezygnowano z części zaplanowanych działań dotyczących zaplecza technicznego spółki.

Na tym jednak trudności w funkcjonowaniu transportu miejskiego się nie kończą, a część problemów ma charakter bardzo prozaiczny i odczuwalny nie tylko w autobusach, a w całej przestrzeni publicznej. – Aspektem spornym jest nieprzestrzeganie przez niektórych podróżnych obowiązku zakrywania ust i nosa. Wzbudza to negatywne emocje wśród pasażerów stosujących się do rygoru sanitarnego – przyznaje Daniel Błażków.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Używane Scanie trafiły do Jeleniej Góry

Komunikacja

Używane Scanie trafiły do Jeleniej Góry

Redakcja 12 stycznia 2021

Do Jeleniej Góry pojadą używane Scanie

Przestrzeń

Do Jeleniej Góry pojadą używane Scanie

Witold Urbanowicz 02 listopada 2020

Jelenia Góra kupuje używane autobusy

Komunikacja

Jelenia Góra kupuje używane autobusy

Witold Urbanowicz 03 sierpnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5