Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Jelenia Góra. Bezpłatne przejazdy dla dzieci oraz dłuższe czasówki

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2019-02-12 10:17
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jelenia Góra. Bezpłatne przejazdy dla dzieci oraz dłuższe czasówki
fot. MJ
Szykują się spore zmiany w cenniku biletów w Jeleniej Górze. Ucieszą się przede wszystkim rodzice, których dzieci będą niedługo mogły jeździć bezpłatnie. To jedna z przedwyborczych obietnic Jerzego Łuźniaka.

Prezydent Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak, poinformował, że na najbliższej sesji Rady Miejskiej, w środę 13 lutego, głosowany będzie projekt uchwały w sprawie zmian w taryfie przewozów MZK Jelenia Góra. – Określenie „zmiany w taryfie” kojarzą się z reguły z podwyżkami opłat, ale tym razem będzie całkiem inaczej – zapewnia Jerzy Łuźniak, prezydent miasta.

Z najważniejszej nowości ucieszą się rodzice, bowiem projekt przewiduje, że dzieci, młodzież i studenci będą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Co ważne, zmiana ta obowiązywać będzie wszystkich, a nie tylko osoby mieszkające lub uczące się i studiujące w Jeleniej Górze. – Postanowiliśmy, że nie będzie weryfikowania czy dziecko jest mieszkańcem danej gminy czy nie. Nie chcemy poddawać dzieci szykanom i jednocześnie nie chcemy stawiać kontrolujących w trudnej sytuacji. Musimy wziąć także pod uwagę, że Jelenia Góra jest miastem turystycznym – zaznaczył prezydent. Obniżona zostanie również granica wieku, od którego emeryci będą mogli jeździć za darmo. W miejsce 75 lat będzie teraz obowiązywał wiek 70 lat, jeżeli radni przegłosują projekt uchwały.

Projekt przewiduje też sporo zmian w dotychczasowych biletach komunikacji miejskiej. Wydłużona ma zostać ważność biletów przesiadkowych. Bilet ważny do tej pory 45 min będzie ważny 60 min, a dotychczasowy 60-min ważny będzie 90 min. W miejsce biletu miesięcznego pojawi się bilet ważny przez 30 dni. Ponadto prezydent zapowiada obniżkę cen niektórych biletów, jak na przykład biletu ulgowego przesiadkowego, ważnego 30 min, który obecnie kosztuje 1,80 do kwoty 1,50 zł.

Zmiany te prezydent Łuźniak zapowiadał już od stycznia. Tak się jednak nie stało, czego nie omieszkała mu już wytknąć opozycja. – Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla uczniów i studentów wymagało przeprowadzenia określonej procedury. Przede wszystkim wprowadzenia korekty do budżetu, bo jego projekt był konstruowany przez poprzednią radę i darmowe przejazdy nie były w nim uwzględnione – tłumaczył Łuźniak. Radni ostatecznie zaakceptowali zmiany w budżecie i możliwe jest procedowanie zmian w systemie biletowym miasta.

Jeżeli Rada Miasta przyjmie projekt uchwały, to zmiany zaczną obowiązywać najpóźniej od 1 marca. Z wyliczeń wynika, że wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży oraz obniżenie wieku dla emerytów będzie kosztował budżet miasta prawie 1,8 mln zł rocznie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
ZTM Warszawa: Tematu podwyżek cen biletów nie ma

Prawo & Finanse

ZTM Warszawa: Tematu podwyżek cen biletów nie ma

Witold Urbanowicz 13 grudnia 2018

Bydgoszcz myśli o biletach czasowych. Zadecydują mieszkańcy

Komunikacja

Bydgoszcz myśli o biletach czasowych. Zadecydują mieszkańcy

Przemysław Farsewicz 20 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5