Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Jedność ZSRR i NRD – głoszą trolejbusy w czeskiej Opawie

Dalej Wstecz
Autor:

Leszek Liborowicz

Data publikacji:
2018-08-22 10:24
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jedność ZSRR i NRD – głoszą trolejbusy w czeskiej Opawie
fot. LL
Miasto Opawa jest historycznym centrum czeskiego Śląska i jest jednym z wielu miast, posiadających komunikację trolejbusową. Jego mieszkańcy i przyjezdni mogli być zaskoczeni wczoraj (21 sierpnia) przy wsiadaniu do trolejbusów i autobusów komunikacji miejskiej. Powitały ulotki ich, na których opublikowano nagłówki prasy komunistycznej. Kilka z tych napisów pojawiło się również w postaci dużych reklam na bokach trolejbusów.

Dokładnie 50 lat temu trolejbusy w Opawie propagowały hasła przeciwko okupacji ze strony Układu Warszawskiego (co ciekawe, jako pierwsi zaczęli okupację miasta 21 sierpnia 1968 r. polscy żołnierze). Teraz jednak trolejbusy, przeciwnie, podkreślają „trwałą jedności między ZSRR i NRD” lub do „rakiety w rękach przestępców.” Przy tym artykuły nie mają nic wspólnego z sierpniową okupacją. Pochodzą z późniejszego okresu 21 stycznia 1983 roku.

Trolejbusy w Opawie są „ozdobione” nagłówkami z komunistycznej prasy czechosłowackiej, a mianowicie "Rudé právo" (główna komunistyczna gazeta) oraz "Nové Opavsko" (tygodnik Partii Komunistycznej w Opawie). Jednak nie wszystkie mają komunistyczny podtekst i można na przykład przeczytać, czym żyła w styczniu 1983 sekcja sportowa. Reklama nie ujawnia, kto jest jej sponsorem, ani jaki jest jej cel.


fot. LL

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gorlice. Solaris w punkt z ofertą na autobusy

Komunikacja

Gorlice. Solaris w punkt z ofertą na autobusy

Jakub Dybalski 22 sierpnia 2018

Łódź: Tunel średnicowy – miasto uzgadnia szczegóły

Przestrzeń

Łódź: Tunel średnicowy – miasto uzgadnia szczegóły

Roman Czubiński 22 sierpnia 2018

Praga walczy ze smogiem, zachęcając do picia piwa

Komunikacja

Praga walczy ze smogiem, zachęcając do picia piwa

Jakub Dybalski 22 sierpnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5