Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Jeden dworzec w Węglińcu do remontu. Przetarg na przełomie roku

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-09-03 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jeden dworzec w Węglińcu do remontu. Przetarg na przełomie roku
fot. Wiesław Łomacz / bazakolejowa.pl
Od marca trwają prace projektowe dla przebudowy tzw. nowego dworca kolejowego w Węglińcu, wybudowanego jeszcze w XIX w. i od niedawna znajdującego się w rejestrze zabytków. Przedstawiciele PKP SA zapowiadają, że przetarg na prace budowlane ruszy na przełomie tego i przyszłego roku.

PKP SA podpisały ostatnio szereg umów na wykonanie dokumentacji projektowych dla przebudowy szeregu dworców w kraju. Jeden z obiektów znajduje się w Węglińcu w województwie dolnośląskim. Chodzi o jeden z dwóch znajdujących się tutaj obiektów – tzw. nowy dworzec, który został wybudowany w 1865-67 według projektu Hermanna Cuno. Od niedawna figuruje w rejestrze zabytków. Budynek nie jest obecnie wykorzystywany do obsługi podróżnych – ta odbywa się w tzw. starym dworcu, czyli w znajdującym się obok budynku administracyjnym, który nie jest objęty planami inwestycyjnymi.

Prace projektowe rozpoczęły się w marcu. Prowadzi je firma TPF z Warszawy, która wyceniła usługę na 1,302 mln zł netto. – Przebudowa dworca obejmie swoim zakresem budynek dworca, wiaty dookoła niego oraz kładkę, na którą będzie można dostać się za pomocą windy i nowego wejścia – informuje Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA.

Obiekt zostanie przebudowany w oparciu o program konserwatorski. – Zakłada on kompleksową renowację elewacji wykonanej z cegły wraz z detalami architektonicznymi. Odnowione pod nadzorem konserwatora zabytków zostaną również wnętrza oraz znajdujące się w nich detale architektoniczne oraz elementy wystroju – mówi Stilger. Jak dodaje, obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także współczesnych wymogów ochrony przeciwpożarowej. Pojawić się ma także nowoczesny system informacji pasażerskiej.

Zmieni się wykorzystanie części pomieszczeń. – Po przebudowie na dworcu znajdą się poczekalnia wraz ze strefą dziecka, a także toalety dostosowane do potrzeb wszystkich grup podróżnych. W ramach współpracy z lokalnym samorządem planowane jest utworzenie w części dworca sali wystawienniczej i multimedialnej – opisuje Michał Stilger. Planowane jest również utworzenie posterunku SOK, a na piętrze znajdą się także pomieszczenia administracyjne.

Jednocześnie PKP SA przygotowują się do przetargu na roboty budowlane. – Planowany termin ogłoszenia przetargu na wykonanie prac to przełom 2019/2020 roku, natomiast rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na połowę 2020 roku. Szacujemy, że prace budowlane potrwają około 15 miesięcy od momentu przekazania wykonawcy placu budowy – mówi przedstawiciel PKP SA. Podróżni w czasie prac będą korzystać z dworca kontenerowego. Inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Mostostal z umową na przebudowę dworca Gdańsk Główny

Przestrzeń

Mostostal z umową na przebudowę dworca Gdańsk Główny

Redakcja 29 sierpnia 2019

Radymno: Trzy oferty na przebudowę dworca kolejowego

Przestrzeń

Radymno: Trzy oferty na przebudowę dworca kolejowego

Witold Urbanowicz 27 sierpnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5