Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Jaworzno w Programie Rozwoju Elektromobilności

Dalej Wstecz
Autor:

jd, inf. pras.

Data publikacji:
2017-02-22 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jaworzno w Programie Rozwoju Elektromobilności
fot. PKM Jaworzno
Jaworzno jest jednym z 41 miast, które podpisały listy intencyjne z przedstawicielami rządu i zadeklarowały chęć zakupu autobusów elektrycznych. Jednym z istotnych celów porozumienia jest zwiększenie liczby elektrobusów w polskich miastach i gminach w ramach istniejących systemów komunikacji zbiorowej.

Listy intencyjne w tej sprawie podpisali w poniedziałek przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Energii, Polskiego Funduszu Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządowcy z 41 polskich miast i gmin, reprezentujący niemal 45 proc. taboru autobusowego w Polsce.

Jaworzno ma największe doświadczenie w eksploatacji elektrycznego autobusu na regularnych trasach. – Nasze miasto wybija się na krajowego lidera elektromobilności oraz zrównoważonego transportu publicznego. Świadczą o tym nasze zamierzenia inwestycyjne, jak i przyszłościowe spojrzenie na wykorzystanie energii elektrycznej w codziennym ruchu pojazdów i przemieszczaniu się ludzi  mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Rozwój sektora elektromobilności w Polsce jest jednym ze strategicznych projektów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, uchwalonej tydzień temu przez rząd.

- Chodzi nam o zaangażowanie dzisiejszych i przyszłych miast-sygnatariuszy naszego porozumienia we wszystkie inicjatywy związane z rozwojem elektrycznego transportu miejskiego i samochodów elektrycznych. Chcemy razem wypracować rozwiązania, z których wspólnie będziemy korzystać - podkreślał wiceminister energii, Michał Kurtyka, szef Programu Rozwoju Elektromobilności.

Na czym polega program?

Dokument proponuje wyszczególnienie trzech faz rozwoju elektromobilności w Polsce. Pierwsza faza będzie miała charakter przygotowawczy i potrwa do 2018 r.. Najważniejszym jej elementem jest przyjęcie ustawy o elektromobilności (w Ministerstwie Energii trwają ostatnie prace nad projektem) oraz skoncentrowanie finansowania publicznego na tej gałęzi transportu.

W drugiej fazie (2019-2020) w wybranych aglomeracjach zbudowana zostanie infrastruktura zasilania pojazdów elektrycznych. Zintensyfikowane zostaną zachęty do zakupu pojazdów elektrycznych. Oczekiwana jest komercjalizacja wyników badań z obszaru elektromobilności rozpoczętych w fazie pierwszej oraz wdrożenie nowych modeli biznesowych upowszechnienia pojazdów elektrycznych. W trzeciej fazie (2020-2025) zakłada się stopniowe osiąganie dojrzałości przez rynek elektromobilności i wycofywanie instrumentów wsparcia.

Jaworzno liderem

Na koniec 2016 roku, autobusy elektryczne stanowiły zaledwie 0,3 proc. wszystkich autobusów obsługujących komunikację zbiorową w polskich samorządach. W sumie, 31 e-busów jeździ obecnie po ulicach 5 polskich miast. Zgodnie z planami polskich samorządów oraz prognozami rządowymi, za pięć lat, po ulicach polskich miast i gmin będzie jeździć ok. tysiąca autobusów z napędem elektrycznym. Już teraz sygnatariusze porozumienia zadeklarowali chęć zakupu w sumie 780 autobusów elektrycznych.

Jaworznicki PKM, niezależnie od uczestnictwa w rządowym projekcie, w 2017 r. będzie dysponował 23 pojazdami z napędem elektrycznym, a docelowo ich udział będzie stanowić, aż 80 proc. całej floty.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Karta płatnicza biletem w PKM Jaworzno

Komunikacja

Karta płatnicza biletem w PKM Jaworzno

Jakub Dybalski 16 stycznia 2017

Prezydent Jaworzna: Marzą mi się modułowe autobusy elektryczne

Mobilność

Prezydent Jaworzna: Marzą mi się modułowe autobusy elektryczne

Jakub Dybalski 30 listopada 2016

Jaworzno. Wkrótce co trzeci autobus będzie elektrobusem

Komunikacja

Jaworzno. Wkrótce co trzeci autobus będzie elektrobusem

jd/inf. pras. 06 października 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5