Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Jaśkowiak: Musimy przywrócić centrum Poznania blask. Można żyć bez aut

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-03-17 16:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jaśkowiak: Musimy przywrócić centrum Poznania blask. Można żyć bez aut
fot. WU
Poznań chce zrealizować spory projekt rewitalizacji centrum. – Musimy przywrócić Św. Marcinowi i centrum jego blask. To nasza wizytówka. Musimy zrobić wszystko, co służy komfortowi mieszkańców centrum, ale także tym, którzy chcą w tym centrum przebywać – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Poznań sukcesywnie wprowadza zmiany w ścisłym centrum. Na razie uspokojono ruch poprzez wprowadzenie Strefy Tempo 30 czy dosyć nowatorskie w skali Polski wyłączanie kolejnych sygnalizacji świetlnych. Władze miasta podkreślają, że przeobrażenia w centrum są konieczne. – Na dzisiaj negatywne zmiany na Św. Marcinie są przede wszystkim następstwem wcześniej popełnionych błędów – chociażby ekspansji centrów handlowych, które wyssały obiekty handlowe, ale również odessały strumienie ludzi – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Wdrażane zmiany, związane z uspokojeniem ruchu, są konieczne dla ożywienia śródmiejskich ulic. – Musimy przywrócić strumienie ludzi do centrum. Jak to zrobimy, to wtedy biznesy będą się dobrze rozwijały. Żeby ludzie chcieli tutaj mieszkać, musimy zadbać o jakość powietrza, o więcej zieleni, sprawny transport publiczny – przekonuje Jaśkowiak. Jak wyjaśnia, można ten cel osiągnąć ze zmniejszeniem roli samochodu. – Model obserwowany szczególnie wśród młodych ludzi, którzy potrafią się obyć bez samochodu albo tylko z jednym samochodem, świadczy o tym, że naśladujemy trendy zachodnioeuropejskie i coraz bardziej stajemy się podobni do mieszkańców Kopenhagi czy Amsterdamu, a nie Dniepropietrowska czy miast rosyjskich – podkreśla prezydent Poznania.

Na razie trwa przetarg na przebudowę ul. Św. Marcin. – To nie tylko Św. Marcin, ale 220 mln zł na wielki projekt dla centrum – podkreśla Jaśkowiak. Miasto zamierza realizować projekt „Program Centrum”, zakładający zakładającego przebudowę tras tramwajowych wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ulicach Św. Marcin, Fredry, Mielżyńskiego, 27 Grudnia, pl. Wolności, Towarowa. – Musimy przywrócić Św. Marcinowi i centrum jego blask. To nasza wizytówka. Często przychodzą tutaj turyści i nie możemy sobie pozwolić na to, żeby ścisłe centrum wyglądało jak dzielnica portowa – konstatuje Jacek Jaśkowiak.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Miasta przyjazne pieszym zamieszkują… mądrzejsi ludzie?

Przestrzeń

Miasta przyjazne pieszym zamieszkują… mądrzejsi ludzie?

Jakub Dybalski 18 lipca 2016

Olsztyn nagrodzony w Brukseli. Za przemiany w centrum

Przestrzeń

Olsztyn nagrodzony w Brukseli. Za przemiany w centrum

Witold Urbanowicz 12 lipca 2016

Wrocław. Powstanie woonerf. Skorzystają piesi

Przestrzeń

Wrocław. Powstanie woonerf. Skorzystają piesi

Bartosz Józefiak 22 grudnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5