Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Jakie tramwaje dla Gdańska

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
14-03-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Jakie tramwaje dla Gdańska
fot. Andrzej Otrębski, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Gdańskie Autobusy i Tramwaje prowadzą teraz przetarg na dostawę 15 tramwajów dwukierunkowych z opcją na kolejne 15 wozów. Przyglądamy się specyfikacji pojazdów, które mają być dostarczone do Gdańska w ciągu osiemnastu miesięcy od zawiadomienia o przyznaniu środków unijnych. Opcja natomiast może zostać wykorzystana do końca 2020 r.

Przedmiotem zamówienia ogłoszonego w I połowie lutego jest dostawa 15 sztuk nowych tramwajów dwukierunkowych, przegubowych, wieloczłonowych, całkowicie niskopodłogowych o długości 29,0-32,5 m i szerokości w przedziale 2,3-2,4 m. Wykonawca jest zobowiązany dostarczyć wyposażenie dodatkowe (tj. specjalistyczne wyposażenie obsługowe, pakiet naprawczy, pakiet eksploatacyjno-naprawczy), oprogramowanie i dokumentację pojazdów (łącznie z licencjami) oraz przeprowadzić szkolenie pracowników. Przetarg zawiera też opcję na kolejne 15 wozów ale bez wyposażenia dodatkowego.

Co w środku

Tramwaj musi mieć zdolność przewozową wynoszącą co najmniej 200 osób, a w godzinach szczytu – 250 osób (przyjmując założenia 0,2 m2 powierzchni przeznaczonej na pasażera w normalnych warunkach oraz w przypadku szczytu komunikacyjnego – 0,15 m2 powierzchni na pasażera). Tramwaj musi mieć co najmniej 28 pełnowymiarowych stacjonarnych miejsc do siedzenia. Przewidziano co najmniej jedno stanowisko do przewozu rowerów oraz wolną przestrzeń dla wózków inwalidzkich i dziecięcych.

Zamawiający nie określa liczby drzwi. Te mają być dostosowane do dopuszczlanej liczby miejsc w tramwaju. Gdańsk wymaga drzwi odskokowo-przesuwnych. Podłoga w tramwaju ma być całkowicie płaska, z wejściem na wysokości max 350 mm nad poziomem główki szyny. We wnętrzu musi być zapewnione przejście o szerokości, która nie będzie mniejsza niż 600 mm. Pasażerowie ucieszą się też z portów USB do ładowania urządzeń mobilnych oraz klimatyzacji. Ponadto 50% wszystkich okien z każdej strony musi posiadać przesuwną górną część wyposażoną w zamknięcie z blokadą uniemożliwiającą otworzenie przez pasażerów okna w czasie pracy klimatyzacji. Wysokość części przesuwnej musi stanowić co najmniej 30% wysokości całego okna, lecz nie więcej niż 50%. Wyposażenie tramwaju obejmuje informację pasażerską, monitoring, rejestrator zdarzeń, kasowniki.

Zamawiający nie dopuszcza drzwi kabiny w całości wykonanych ze szkła bezpiecznego. Powierzchnia przeszklona drzwi kabiny motorniczego maksymalnie 50%. Do obserwacji przestrzeni wokół tramwajów motorniczowie będą mogli korzystać zarówno z podglądu z kamer, jak i podgrzewanych lusterek. Co ciekawe, kabiny motorniczego muszą być wyposażone w czujniki dymu papierosowego. Przewidziano miejsce na uchwyty na napoje, chłodziarkę, gniazda USB, montaż radioodbiornika z możliwością odtwarzania mp3.

Tramwaje oszczędne i niezawodne


Nie dopuszcza się stosowania aluminium w konstrukcji i poszyciu nadwozia –z wyłączeniem dachu. Tramwaj musi być wyposażony w wózki wagonowe z kołami związanymi osią klasyczną lub niezwiązanymi żadną osią. Pojazd ma być przystosowany do bezpiecznej i oszczędnej eksploatacji na torowiskach, przez co rozumie się m.in. zoptymalizowane zużycie kół i szyn, czego wynikiem musi być żywotność obręczy kół nie mniejsza niż 150 tys. km, ograniczenie prądu pobieranego z sieci trakcyjnej do 1200A, a także zminimalizowanie przeglądów. Tramwaj musi być przystosowany do pokonywania wzniesień (wjazd i zjazd) wynoszących do 6%, z możliwością zatrzymania na wymienionym odcinku. Nacisk na żadną z osi nie może przekraczać 100 kN.

Wymagana jest możliwość rekuperacji energii. Ponadto tramwaj musi posiadać pokładowy zasobnik energii (superkondensator) umożliwiający jazdę autonomiczną bez zasilania z górnej sieci zasilającej na odcinku co najmniej 200 m z napełnieniem co najmniej 100 pasażerami (samodzielny zjazd z izolatora sekcyjnego lub awaryjne opuszczenie skrzyżowania).

Pojazdy mają być pozbawione skosów. Żaden element wózka jezdnego tramwaju nie może wystawać poza obrys pudła wagonu, osłona/klapa boczna wózka jezdnego musi tworzyć jedną linię z powierzchnią boczną pojazdu.

Zamawiający postawił wymagania co do niezawodności. W pierwszym okresie eksploatacji założono nie więcej niż cztery zjazdy na 10 tys. km w ciągu miesiąca. Następnie wielkość ta ma spaść do 1. Gotowość techniczną określono na min. 95%.

Jakie warunki


Zmieniony termin składania ofert mija 21 marca. W postępowaniu mogą brać firmy, które w ciągu ostatnich trzech lat dostarczyły co najmniej 10 tramwajów. Najważniejszym kryterium jest cena (60%). Pozostałe punkty można otrzymać za trzy kryteria techniczne. Punkty można otrzymać za gwarancję całopojazdową od 36 do 96 miesięcy (10%), średnicę koła od 590 do 660 mm (im większa tym lepiej – 10%). Punktowany będzie też układ antykolizyjny, ostrzegający o przeszkodach na trasie (20%).

Dostawę pierwszych pięciu tramwajów przewidziano w terminie 18 miesięcy od pisemnego poinformowania wykonawcy o uzyskaniu dofinansowania unijnego. Kolejne pięć wozów powinno zostać dostarczone w terminie 16 miesięcy od poinformowania, a ostatnie pięć – w terminie 18 miesięcy. GAiT mogą złożyć oświadczenie o wykorzystaniu opcji nie później niż do 30 kwietnia 2019 r. Końcowy termin realizacji zamówienia opcji minie 31 grudnia 2020 r.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Tramwaje Stadlera rozpoczynają testy w Mediolanie

Przestrzeń

Tramwaje Stadlera rozpoczynają testy w Mediolanie

Witold Urbanowicz 30 maja 2023

Kolejne miasto w Finlandii decyduje się na tramwaje

Komunikacja

Kolejne miasto w Finlandii decyduje się na tramwaje

Przemysław Farsewicz 27 maja 2023

Rumunia: Jassy i Gałacz kupują tramwaje

Komunikacja

Rumunia: Jassy i Gałacz kupują tramwaje

Witold Urbanowicz 23 maja 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Tramwaje Stadlera rozpoczynają testy w Mediolanie

Przestrzeń

Tramwaje Stadlera rozpoczynają testy w Mediolanie

Witold Urbanowicz 30 maja 2023

Kolejne miasto w Finlandii decyduje się na tramwaje

Komunikacja

Kolejne miasto w Finlandii decyduje się na tramwaje

Przemysław Farsewicz 27 maja 2023

Rumunia: Jassy i Gałacz kupują tramwaje

Komunikacja

Rumunia: Jassy i Gałacz kupują tramwaje

Witold Urbanowicz 23 maja 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5