Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Jakie pociągi dla WKD?

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2014-08-27 15:49
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jakie pociągi dla WKD?
fot. Newagwstępny projekt pociągów dla WKD
We wtorek umowę na dostawę sześciu nowych pociągów podpisała z Newagiem Warszawska Kolej Dojazdowa. Pojazdy, podobnie jak dostarczone przez Pesę EN97, nie będą jednoprzestrzenne.

O umowie już pisaliśmy. Podstawowe wymagania techniczne nowych pojazdów WKD są identyczne, jak dostarczonych przez Pesę pojazdów EN97: długość 60 metrów, napięcie 3kV (obecnie WKD wciąż ma „tramwajowe” napięcie 600V), szerokość pojazdu nie większa niż 2,85 metra, minimalny promień łuku 22 m, nacisk na oś maksymalnie 14 ton, pojemność powyżej 500 osób.

– To zupełnie nowe pojazdy. Ze względu na mały promień łuków, nie mogliśmy skorzystać z rozwiązań znanych z Impulsów – mówi nam prezes nowosądeckiej spółki Zbigniew Konieczek. Nie wiemy jeszcze, jaki będzie ich ostateczny wygląd. Obok artykułu prezentujemy, dzięki uprzejmości producenta, wstępne propozycje Newagu. Ostateczny wygląd zostanie uzgodniony z zamawiającym.

Układ podobny jak EN97

Nowe pociągi podobnie jak EN97 będą składać się z dwóch zestawionych składów po trzy wózki oparte na trzech członach każdy. Mają pomieścić w sumie 500 osób, w tym 164 na miejscach siedzących – te, podobnie jak w EN97, będą zgrupowane na podwyższeniach nad wózkami napędowymi na końcach każdego zestawu. Sumaryczna powierzchnia podłogi dostępna dla pasażerów wyniesie 129,6 m3.


źródło: Newag, wstępna wizualizacja pociągów dla WKD

Prędkość eksploatacyjna nowych pojazdów ma wynosić 80km/h. Nowy pojazd musi tolerować nachylenia toru do 25 promili. Najniżej położona podłoga znajdzie się w przestrzeni drzwi (400-500 mm pgs). Przyspieszenie rozruchu ma wynosić 1,2 m/s2. Przy hamowaniu nowe pociągi będą oddawać prąd do sieci trakcyjnej. Newag zaoferował w przetargu niskie zużycie energii (121,6 kWh dla przejazdu teoretycznego).

Będzie informacja i wieszaki na rowery

Jeżeli chodzi o udogodnienia dla pasażerów, nowe pociągi będą wyposażone w 4 miejsca dla wózków inwalidzki, osiem stojaków dla rowerów, klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, tablice informacyjne LED, system informacji pasażerskiej LCD, a także biletomaty i kasowniki. Pojazd będzie monitorowany


źródło: Newag, wstępna wizualizacja pociągów dla WKD

W wymaganiach przetargowych WKD zapisała, że pasażerowie muszą mieć możliwość naciśnięcia przycisku otwierania drzwi przed zatrzymaniem pojazdu - w EN97 stwarza to niestety problemy. Nie zabraknie uchwytów do trzymania i wieszaków, a tam gdzie będzie to możliwe pojawią się stoliki.

Więcej informacji a także pozostałe wizualizacje wstępnego projektu pociągu dla WKD w serwisie "Rynek Kolejowy".

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
WKD kupi nowe pociągi z Newagu

Komunikacja

WKD kupi nowe pociągi z Newagu

Jakub Madrjas 26 maja 2014

WKD zamówi pociągi z Newagu? Niska cena wymagała wyjaśnień

Prawo & Finanse

WKD zamówi pociągi z Newagu? Niska cena wymagała wyjaśnień

Jakub Madrjas 13 maja 2014

Newag dostarczy nowe pociągi dla WKD?

Prawo & Finanse

Newag dostarczy nowe pociągi dla WKD?

Jakub Madrjas 26 lutego 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5