Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Jakie inwestycje tramwajowe we Wrocławiu w 2023 r.?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
03-02-2023
Ostatnia modyfikacja:
25-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. MPK Wrocław

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Jakie inwestycje tramwajowe we Wrocławiu w 2023 r.?
fot. Bartosz Chochołowski / MPK Wrocław
W tym roku MPK nie zwalnia tempa – w ranach tzw. #TORYwolucji wymieni m.in. rozjazd w ul. Pomorskiej na skrzyżowaniu z Dubois i zajmie się remontem sporego odcinka torów i trakcji w ul. Legnickiej.

– Od 2020 roku na Torywolucję wydaliśmy ponad 240 mln zł, to 48 zrealizowanych inwestycji torowych. Wymieniliśmy 107 zwrotnic, 65 rozjazdów, ponad 20 kilometrów torów. Warto pamiętać, że rewolucja komunikacyjna we Wrocławiu to także 240 nowych autobusów na ulicach Wrocławia, 101 nowych i zakontraktowanych tramwajów i 43 tramwaje po modernizacji – wylicza Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Pierwsza połowa roku pod znakiem wymiany rozjazdów

Na pierwszy ogień idzie jednak skrzyżowanie ulic Pułaskiego i Małachowskiego. Wyłoniony przez przewoźnika wykonawca wymieni rozjazd łączący te ulice. Umowa podpisana zostanie w lutym, a przewidywany czas realizacji prac na tym odcinku to przełom kwietnia i maja. Łączny koszt inwestycji to ponad 1,6 mln zł. – To pierwszy z dużych remontów, które przeprowadzimy w tym roku. Wiemy, jak bardzo to skrzyżowanie wymaga naszej interwencji, dlatego nareszcie nadchodzi czas, aby poprawić komfort podróży również w tym miejscu – mówi Mikołaj Czerwiński, rzecznik MPK Wrocław.

Umowę na wymianę rozjazdu w ul. Pomorskiej na skrzyżowaniu z Dubois spółka planuje podpisać w marcu, a wykonawca prace planowo ma zakończyć na przełomie lipca i sierpnia. Wykonanie prac pochłonie, według szacunków, 3,5 mln zł. Na swoja kolej czeka również pl. Powstańców Wielkopolskich. – W kwietniu planujemy podpisać umowę na dostawę rozjazdów i skrzyżowania torowego przeznaczonych do wbudowania na pl. Powstańców Wielkopolskich. W pierwszej kolejności ma być to dostawa łącznie pięciu rozjazdów oraz jednego skrzyżowania czterotorowego. W ramach umowy mamy mieć też możliwość otrzymania dostawy jeszcze dwóch rozjazdów. Dostawa ma się odbyć w okresie od października do listopada. To wszystko będzie kosztować 4 mln zł – tłumaczy Damian Talaga, zastępca dyrektora zarządzania przewozami ds. infrastruktury.

Natomiast niebawem, bo 14 lutego, MPK otworzy oferty wykonawców na przebudowanie skrzyżowania torowego wraz z wymianą rozjazdów przy ulicy Piłsudskiego i Świdnickiej.

Legnicka i przejazdy przez tor

Bardzo potrzebny jest remont torowiska w ul. Legnickiej. Za ponad 10 mln zł MPK zmodernizuje je wraz z siecią trakcyjną od ul. Zachodniej do Niedźwiedziej. Umowę przewoźnik zamierza podpisać w maju, a prace potrwają w okresie od czerwca do sierpnia.

Wrocławskie MPK wymieni także rozjazd od strony centrum na skrzyżowaniu ul. Legnickiej z Milenijną i wykona modernizację przejazdu na tym odcinku. Tam prace realizowane będą w okresie wakacyjnym i kosztować będą 3 mln zł.

Na tym nie koniec działań w tej części miasta. Wyremontowany zostanie przejazd na skrzyżowaniu ul. Legnickiej z ul. Kwiską i Małopanewską, a na wysokości zajezdni Popowice zamontowane będzie nowy rozjazd. Zwycięzca przetargu na plac budowy wejdzie w lipcu, a prace potrwają do sierpnia. Kosztować mogą około 4 mln zł.

Prace związane z modernizacją przejazdów drogowych odbędą się też w zachodniej części Wrocławia, konkretnie w torowisku na ul. Kosmonautów. Tam zakres remontu obejmuje przejazdy na skrzyżowaniu z ul. Wschowską i Złotnicką. W związku z prawem opcji istnieje także możliwość, że odremontowane zostaną przejazdy na skrzyżowaniu ul. Kosmonautów z Kamiennogórską. Wykonawcę MPK wyłoni w maju, a planowany termin realizacji prac to okres od lipca do sierpnia. Koszt inwestycji to 3 mln zł.

Konserwacja torów – kolejny fragment kluczowego skrzyżowania

W torowisku w ul. Lotniczej, na odcinku 2,7 km – od ul. Milenijnej do ul. Szczecińskiej – MPK wyreguluje tory i podbije podkłady. Analogiczne prace przeprowadzi także w ul. Ślężnej, od pętli Park Południowy do ul. Glinianej. To odcinek 2,2 km. Te roboty potrwają również w okresie wakacyjnym i pochłoną 1,1 mln zł.

W okresie od czerwca do sierpnia na terenie miasta odbędą się również prace związane z napawaniem regeneracyjnym torowisk na łącznej długości blisko 2,4 km. Napawane będzie też 300 sztuk wyeksploatowanych styków do równej powierzchni główki szyny, włącznie z oszlifowaniem. Umowa na tę inwestycję ma zostać podpisana w maju, a jej łączny koszt to 2 mln zł.

Ponadto, w ramach TORYwolucji w 2023 roku ma zostać odremontowanych jeszcze łączniepięć przejść dla pieszych. W tym celu MPK Wrocław wytypuje miejsca, które najbardziej wymagają wykonania takich prac.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5