Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Jaki będzie węzeł Gdynia Karwiny

Dalej Wstecz
Data publikacji:
11-08-2016
Ostatnia modyfikacja:
25-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Jaki będzie węzeł Gdynia Karwiny
wiz. PKM
W najbliższych latach w Gdyni mają powstać dodatkowe przystanki w ramach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Gdynia już teraz myśli o realizacji węzłów przesiadkowych. Przy przystanku Karwiny powstać mają m.in. parking, pętla autobusowo-trolejbusowa, a układ drogowy ma zostać przebudowany wraz z wytyczeniem nowych buspasów.

Linia kolejowa nr 201 Gdynia – Kościerzyna, która jest w gestii PKP PLK, zostanie wyposażona w nowe przystanki w ramach systemu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – Gdynia Karwiny i Stadion. Powstaną one do 2017 r.

Gdynia zleciła Transprojektowi Gdańskiemu wykonanie za 6,9 mln zł dokumentacji projektowej dla węzła integracyjnego Gdynia Karwiny. W założeniach przyszła inwestycja zostanie podzielona na trzy etapy. W pierwszym przewidziano budowę parkingu wielopoziomowego, z dwiema podziemnymi kondygnacjami, na minimum 250 samochodów. Założono też min. 50 miejsc dla rowerów. Wjazd na parking miałby odbywać się od strony ul. Korzennej. W rejonie węzła miałaby powstać pętla autobusowo-tramwajowa z zapleczem socjalnym. Przyjęto w założeniach od 4 do 6 stanowisk na postój wyrównawczy. Co najmniej dwa z nich miałyby umożliwiać ładowanie trolejbusów z zasilaniem bateryjnym. Nad pętlą miałaby zostać rozwieszona sieć trakcyjna, która byłaby połączona z ul. Wielkopolską. Ponadto na skrzyżowaniu Wielkopolskiej, Korzennej i Nowodworcowej miałby powstać tor do zawracania trolejbusów od strony centrum.

Znacznie rozbudowany miałby być układ drogowy. Założono przebudowę skrzyżowania ulic Wielkopolskiej, Strzelców i Sopockiej oraz Wielkopolskiej, Nowodworcowej i Korzennej, a także przebudowę wlotów ul. Gabrieli Zapolskiej i Małe Karwiny na skrzyżowaniu z ul. Wielkopolską. Wielkopolska w kierunku centrum miałaby zostać rozbudowana o dodatkowy buspas między przystankiem Racławicka i Buraczana wraz z pasem ruchu do skrętu w lewo z ul. Wielkopolskiej w ul. Starodworcową. Buspas miałby też pojawić się w ciągu Chwaszczyńskiej i Wielkopolskiej od Górniczej do Przystanku w rejonie tunelu pod Wielkopolską. Nowowiczlińska (kierunek do centrum) również miałaby zostać uzupełniona o dodatkowy pas ruchu usprawniający funkcjonowanie komunikacji zbiorowej, na odcinku od Obwodnicy Trójmiasta do ul. Chwaszczyńskiej (na odcinku niekolidującym z planowaną budową drogi ekspresowej S6). Założono budowę tunelu pod ul. Wielkopolską, usytuowanego na wschód od skrzyżowania z ul. Sopocką, stanowiącego bezkolizyjne powiązanie komunikacji pieszej i rowerowej z przystankiem PKM Gdynia Karwiny. Ponadto miałaby zostać rozbudowana ul. Strzelców, przy której miałaby powstać pętla autobusowa. Oprócz tego wytyczone zostałyby oczywiście drogi rowerowe.

Drugi etap zakłada rozbudowę Sopockiej wraz ze skrzyżowaniem ulic Sopockiej i Wzgórze Bernadowo. Trzeci natomiast obejmuje przebudowę skrzyżowania ulic Wielkopolskiej, Racławickiej i Parkowej, budowę ul. Racławickiej na odcinku od ul. Wielkopolskiej do granicy lasu, bus-pasa po południowej stronie ul. Wielkopolskiej na odcinku od planowanego tunelu pod ul. Wielkopolską do ul. Parkowej, a także po północnej stronie ul. Wielkopolskiej na odcinku od ul. Grażyny do przystanku „Racławicka” oraz budowę dodatkowej jezdni po północnej stronie ul. Wielkopolskiej, stanowiącej dojazd do planowanej i istniejącej zabudowy, na odcinku od ul. Racławickiej do włączenia w drogę realizowaną przez dewelopera (okolice wjazdu na stację paliw).

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

PKM zbuduje halę magazynowo-garażową

Prawo & Finanse

PKM zbuduje halę magazynowo-garażową

Jakub Rösler 01 października 2021

Zobacz również:

PKM zbuduje halę magazynowo-garażową

Prawo & Finanse

PKM zbuduje halę magazynowo-garażową

Jakub Rösler 01 października 2021

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5