Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
26-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Picodi

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?
fot. MJ
Ciekawą analizę przygotował zespół Picodi.com, który zestawił ceny biletów komunikacji miejskiej w 45 dużych miastach Europy i świata z lokalnymi wynagrodzeniami. Pod lupę wzięto bilety na jeden przejazd oraz miesięczne bilety, uprawniające do nielimitowanej liczby przejazdów w granicach administracyjnych miasta.

W trzech z 45 badanych miast transport publiczny jest dla mieszkańców całkowicie bezpłatne – są to Luksemburg, stolica Estonii, Tallinn i stolica Malty, Valletta. Spośród pozostałych miast w rankingu najdroższe bilety jednoprzejazdowe są w Londynie (4,85 €), Zurychu (4,44 €) i Oslo (3,65 €). Z kolei najwyższe ceny za miesięczny bilet płacą mieszkańcy Londynu (253 €), Dublina (155 €) i Nowego Jorku (119 €). Dla porównania w Warszawie miesięczny bilet to koszt zaledwie 21 € (98 zł).

Jednak jeśli zestawimy ceny biletów miesięcznych z wynagrodzeniami w poszczególnych miastach, to najmniej korzystną sytuacją wyróżnia się São Paulo, gdzie koszt miesięcznego dostępu do wszystkich rodzajów transportu publicznego w mieście stanowi 14,3% średniego wynagrodzenia. Drugie i trzecie miejsce pod względem wysokości wydatków na transport zajmują Londyn i Stambuł (odpowiednio 7,5% i 7,4% pensji).

Warszawa w tym rankingu znajduje się w gronie najtańszych miast – 30-dniowy bilet Warszawiaka, który kosztuje 98 zł, to zaledwie 1,8% średniej warszawskiej pensji netto. Jest to wynik zbliżony do Pragi (1,7%), Brukseli i Reykjavíku (również po 1,8%).Ceny komunikacji miejskiej w Polsce

Eksperci przyjrzeli się także cennikom w polskich miastach wojewódzkich. W przypadku miast, w których dla rozliczających w tym mieście PIT mieszkańców obowiązuje niższa cena (np. Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań i inne), do zestawienia brano preferencyjną stawkę.

Spośród 18 miast wojewódzkich najdroższy bilet jednoprzejazdowy* jest w Krakowie, Szczecinie i Poznaniu – po 6 zł. Na drugim końcu rankingu są Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra – 3 zł. Z kolei najwyższą kwotę za miesięczny bilet płacą mieszkańcy Szczecina i Łodzi – po 140 zł, a najniższą – mieszkańcy Krakowa (80 zł).

Jeśli porównamy ceny biletów miesięcznych z najnowszymi danymi GUS nt. wynagrodzeń, to największy procent pensji na komunikację miejską muszą wydać mieszkańcy Białegostoku (3,1%), Łodzi (2,9%) i Szczecina (2,7%). Najmniejszym obciążeniem dla portfela jest komunikacja miejska w Warszawie (1,8%), Wrocławiu (1,6%) i Krakowie (1,3%).

*lub na dłuższy przejazd do 40 lub do 60 minut w zależności od oferty.Metodologia

W badaniu wzięto pod uwagę ceny biletów jednorazowych i miesięcznych zgodnie z obowiązującymi cennikami spółek odpowiedzialnych za komunikację miejską według stanu na marzec 2023 r. Przeciętne pensje netto dla miast uwzględnionych w rankingu pochodzą ze strony numbeo.com, a dla polskich miast – z portalu statystykamiast.stat.gov.pl (ostatnie dostępne dane dotyczą stycznia 2023 r.) Przy konwertowaniu walut wykorzystano średnie kursy za luty 2023 r. według Google Finance.

Uwzględnione w zestawieniu bilety miesięczne zapewniają nielimitowany przejazd wszystkimi rodzajami transportu publicznego, ale jedynie w obrębie danego miasta. W zestawieniu były brane pod uwagę najbardziej korzystne dla podróżujących ceny, jeśli taka możliwość była oferowana przez przewoźnika (np. tańszy bilet z aplikacją mobilną lub specjalną kartą, jednak bez uwzględnienia kosztu wyrobienia takiej karty).

Pominięto w tym zestawieniu metropolie, w których za jeden rodzaj transportu odpowiada kilka podmiotów o bardzo różnych politykach cenowych (Tokio, Pekin, Dżakarta, Bangkok i inne). Do rankingu nie trafiły także miasta, w których nie ma możliwości zakupu biletu miesięcznego.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Prawo & Finanse

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Redakcja 01 czerwca 2023

Gdańsk: Nowa taryfa przyjęta. Podwyżki cen biletów od kwietnia

Komunikacja

Kraków: Nie będzie podwyżki cen biletów. W zamian ostre cięcia?

Komunikacja

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Prawo & Finanse

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Redakcja 01 czerwca 2023

Gdańsk: Nowa taryfa przyjęta. Podwyżki cen biletów od kwietnia

Komunikacja

Kraków: Nie będzie podwyżki cen biletów. W zamian ostre cięcia?

Komunikacja

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5