Partnerzy serwisu:
Mobilność

Jak w fotowoltaikę inwestują PKP SA i PKP PLK?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
08-08-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa PKP SA, inf. prasowa PKP PLK

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Jak w fotowoltaikę inwestują PKP SA i PKP PLK?
fot. PKM
PKP SA inwestuje w fotowoltaikę przy modernizacji dworców kolejowych. Firma deklaruje jednak, że jest w trakcie tworzenia umów pilotażowych, których efektem mają być pierwsze farmy fotowoltaiczne w portfolio spółki. PKP PLK także posiadają instalacje fotowoltaiczne, zlokalizowane w 24 miejscach.

Jakiś czas temu PKP SA deklarowało chęć inwestowania w farmy fotowoltaiczne, z racji ogromu posiadanych terenów (w wywiadzie dla naszej redakcji, członek zarządu PKP SA, Krzysztof Golubiewski, określał areał ziemi należącej do spółki na 100 tys. hektarów). W związku z tym zapytaliśmy PKP na jakim etapie jest realizacja powyższego pomysłu.

– W ramach współpracy z PKP SA udało się do tej pory wytypować nieruchomości spełniające podstawowe kryteria lokalizacyjne dla potrzeb budowy i wieloletniej eksploatacji elektrowni fotowoltaicznych. Pod względem środowiskowym, planistycznym oraz infrastruktury technicznej zweryfikowano ponad 80 lokalizacji. PGE Energia Odnawialna wraz z PKP S.A. przygotowały stosowne wyceny nieruchomości. Obie spółki przeanalizowały ponadto możliwe modele współpracy (od joint venture z wejściem kapitałowym oraz aportem nieruchomości do długoterminowej dzierżawy nieruchomości). Aktualnie przygotowywane są projekty umów pilotażowych dla wspólnie wybranych lokalizacji – odpowiada Rzecznik PKP SA, Michał Stilger.

Firma informuje też, że jak na razie, instalacje fotowoltaiczne towarzyszą budowie lub modernizacji dworców kolejowych. Obecne instalacje mają moc ponad 100 kW. Jednocześnie rzecznik dodaje też, że wg. dokumentacji projektowej dotyczącej 143 z 200 dworców objętych Programem Inwestycji Dworcowych, szacowana moc instalacji na tych dworcach ma wynieść 414,8 kW i na pewno zwiększy się, po opracowaniu projektów dla wszyskich 200 inwestycji dworcowych.

– Na tę chwilę roczna produkcja energii z zainstalowanych paneli fotowoltaicznych wynosi ponad 100 000 kWh. Praktycznie całość energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne jest zużywana na potrzeby własne dworców – kończy Stilger.

PKP PLK także inwestują w instalacje fotowoltaiczne. Są one zamontowane głównie na nastawniach, ale także na budynku hali napraw w Białogardzie, czy budynkach kolejowych w Koszalinie i Szczecinie. Łącznie znajdują się one w 24 lokalizacjach i mają moc około 250 kW.

– Instalacje fotowoltaiczne PLK w 2020 r. wyprodukowały ok. 240 MWh. Wartość ta odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną dla ponad 100 gospodarstw domowych. Produkcja energii elektrycznej na własne potrzeby wyniosła ponad 150 MWh. Odpowiada to zapotrzebowaniu na energię elektryczną dla ponad 60 gospodarstw domowych. Nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej został oddany do sieci Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) – odpowiada Magdalena Janus z biura prasowego PKP PLK.

PKP PLK informuje, że w ramach współpracy z NCBR poszukuje nowych rozwiązań na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

– Realizowany jest projekt wykorzystujący innowacyjną metodologię zabudowy paneli PV na ekranach akustycznych wzdłuż linii kolejowych. Kluczowym aspektem jest połączenie ekranu akustycznego z możliwością wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu samoczyszczących paneli fotowoltaicznych. To szansa na dodatkowe źródła energii do zasilania m.in. nastawni, oświetlenia przejść i przejazdów kolejowo-drogowych, przejść pod torami itp. urządzeń – podsumowuje Janus.Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Bydgoszcz: Nowe mosty. Wkrótce próby obciążenia [zdjęcia]

Przestrzeń

Bydgoszcz: Nowe mosty. Wkrótce próby obciążenia [zdjęcia]

inf. pras., oprac. MK 12 września 2023

W Rijadzie powstanie 15-minutowa dzielnica z 400-metrowym wieżowcem

Przestrzeń

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Bydgoszcz: Nowe mosty. Wkrótce próby obciążenia [zdjęcia]

Przestrzeń

Bydgoszcz: Nowe mosty. Wkrótce próby obciążenia [zdjęcia]

inf. pras., oprac. MK 12 września 2023

W Rijadzie powstanie 15-minutowa dzielnica z 400-metrowym wieżowcem

Przestrzeń

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5