Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Jak ma wyglądać rządowe wsparcie dla samorządów

Dalej Wstecz
Autor:

Elżbieta Pałys

Data publikacji:
2020-07-24 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jak ma wyglądać rządowe wsparcie dla samorządów
fot. pixabay.com/pl
Najpóźniej we wrześniu do samorządów ma trafić część środków w ramach rządowego wsparcia dla samorządów. Chodzi o pomoc związaną z ubytkiem w lokalnych budżetach związanych z Covid-19. W sumie przekazanych ma być 12 mld zł. Połowę środków – na konkretne inwestycje – podzieli premier – wynika z projektu uchwały rządu w tej sprawie.

Skutki ekonomiczne walki z koronawirusem w istotny sposób dotknęły samorządy. Lokalne budżety ucierpiały z powodu mniejszych wpływów z udziału w podatkach PIT i CIT, ubytkach związanych np. z mniejszej sprzedaży biletów w komunikacji miejskiej, ulg udzielanych przedsiębiorcom, czy dodatkowych wydatków związanych z opieką zdrowotną, zabezpieczeniami sanitarnymi itp. Wiele jednostek zapowiedziało, że stoi przed koniecznością drastycznych cięć, które dotkną m.in. inwestycje.

Rząd w związku z tą sytuacją obiecał samorządom wsparcie. Uchwała w tej sprawie ma być przyjęta przed końcem III kwartału.

Zgodnie z projektem uchwały, na pomoc dla samorządów rząd chce przeznaczyć w sumie 12 mld zł. Mają one być podzielone na trzy pule: pierwsza - 5 mld zł dla gmin i miast na prawach powiatu, druga pula to 1 mld zł dla powiatów niebędących miastami na prawach powiatu.

Środki w ramach pierwszej i drugiej puli mają być rozdzielone w oparciu o regułę uwzględniającą planowane na 2020 r. wydatki majątkowe poszczególnych jednostek oraz poziom zamożności jednostek mierzony dochodami ogółem per capita pomniejszonymi o wpływ tzw. janosikowego. W ich podziale będą pośredniczyć wojewodowie, a na konta samorządów pieniądze mają trafić najpóźniej we wrześniu.

Trzecie pula – pozostałe 6 mld zł ma być rozdysponowana przez Premiera i będzie dzielona na konkretne inwestycje proponowane przez samorządy. W tym przypadku będą organizowane nabory, dla których terminy zostaną określone w ogłoszeniach.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5