Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Jak egzekwować pierwszeństwo autobusów? Lubin ma pomysł

Dalej Wstecz
Data publikacji:
21-07-2023
Ostatnia modyfikacja:
21-07-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Lubin

Podziel się ze znajomymi:

„Pomóż włączyć się do ruchu, dziękuję” – naklejki z taką treścią pojawiły się na żółtych autobusach Lubińskich Przewozów Pasażerskich. Okazuje się bowiem, że choć według przepisów autobus wyjeżdżający z przystanku ma pierwszeństwo, kierowcy często mają z tym problem.

– Włączanie się do ruchu z zatoczek przystankowych jest jednym z elementów pracy kierowcy, na który narzekają, bo sprawia im trudności. W związku z tym zdecydowaliśmy się wprowadzić naklejki, które proszą o pomoc we włączeniu się do ruchu, żeby zachęcić kierowców aut osobowych do przepuszczania autobusów – mówi Krzysztof Ziółkowski, dyrektor PKS Lubin.

Naklejki pojawiły się już na części taboru obsługującego Lubińskie Przewozy Pasażerskie. Docelowo oklejone zostaną wszystkie autobusy: 50 pojazdów kursujących oraz pięć pozostających w rezerwie. Naklejki umieszczane są na tylnej szybie z lewej strony, tak, by nie było problemów z ich dostrzeżeniem. Kolorystyka naklejek dopasowana jest do kolorów lubińskich autobusów.

– Projekt powstał w konsultacji z organizatorem powiatowych przewozów, czyli ze Starostwem Powiatowym w Lubinie. Tak żeby kolorystyka i kształt naklejki był jak najbardziej adekwatne do potrzeby i zauważalne przez kierowców aut osobowych – dodaje Marcin Borys, kierownik działu przewozów PKS Lubin.

Okazuje się, że w Lubinie jest kilka takich miejsc, gdzie kierowcy autobusów mają problem z włączeniem się do ruchu.

– Pierwszy to wjazd z zatoczki przy ul. Legnickiej, obok działek, gdzie kierowca musi przekroczyć dwa pasy, żeby włączyć się do ruchu na skrzyżowaniu. Drugi: zatoczka przystankowa przy ul. Skłodowskiej-Curie, dlatego że jest to dosyć krótki odcinek pomiędzy rondem a głównym skrzyżowaniem – wylicza Marcin Borys, jednocześnie apelując do kierowców samochodów osobowych o wyrozumiałość i pomoc. – Dla nas, jako operatora przewozów powiatowych bardzo ważne jest bezpieczeństwo i punktualność autobusów, więc element pozwolenia włączenia się do ruchu na pewno na te dwa aspekty wpłynie bardzo mocno – dodaje.

– Prosimy kierowców o pomoc we włączaniu się do ruchu, bo wpuszczając autobus, wpuszczamy nie tylko jego kierowcę, ale wszystkich pasażerów, którzy nim jadą. Warto docenić, że autobusy są takim czynnikiem, który najbardziej ogranicza ruch aut osobowych w mieście. Proszę sobie wyobrazić, że jeśli w autobusie jest 80 osób, to nawet w optymistycznym wariancie jest to 40 aut mniej na drodze, w korku. To robi ogromną różnicę – dodaje Krzysztof Ziółkowski.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5