Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Irlandzki tramwajarz nie pojechał, bo kończył zmianę. Jest kara

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-09-04 11:20
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Irlandzki tramwajarz nie pojechał, bo kończył zmianę. Jest kara
fot. William Murphy, lic. CC BY-SA 2.0
Nie tylko w Polsce zdarza się czasem kłopot z pojazdami szynowymi, których kierowcom kończy się zmiana. W Dublinie motorniczy odmówił wyjazdu na trasę, bo zgodnie z rozkładem wróciłby do zajezdni na minutę przed końcem zmiany. Nie został zwolniony, ale został ukarany.

Duże zainteresowanie wywołała piątkowa informacja o tym, że maszynista pociągu TLK „Podlasiak” ze Szczecina do Suwałk, zatrzymał się w Tłuszczu i dalej nie pojechał, bo skończył zmianę. Zachwoał się zgodnie z przepisami, bo prowadzącemu pociąg, poza szczególnymi przypadkami, nie wolno pracować dłużej niż 12 godzin.

Pod pewnymi względami podobna sytuacja zdarzyła się w listopadzie zeszłego roku w Dublinie. W zeszłym tygodniu spór między motorniczym tramwaju LUAS (to kursująca w stolicy Irlandii lekka kolej miejska), a jego pracodawcą. Motorniczy twierdzi, że został zbyt surowo ukarany za odmowę wyjazdu na trasę, bo kończyła mu się zmiana. Choć za taką sytuację mógł zostać zwolniony, a otrzymał naganę.

Sytuacja miała miejsce 11 listopada. Motorniczy, który tego dnia pracował na zastępstwie, odmówił wyjazdu z zajezdni o 20.31, bo o godzinie 22.00 kończył zmianę, a według rozkładu jego tramwaj miałby wrócić do zajezdni o 21.59. Sugerował, że gdyby cokolwiek stało się na trasie, nie zdążyłby przed fajrantem. Podczas posiedzenia komisji podkreślono jednak, że poza „ogólną niewygodą” nie podał konkretnego powodu, dla którego tak właśnie postąpił.

W efekcie tramwaj nie wyjechał na trasę. Przedstawiciele przewoźnika przekonywali, że to poważne naruszenie warunków pracy, bo gdy motorniczy ma zmianę, to powinien ja przepracować w całości, a nie wybierać sobie okresy, gdy pracować już nie musi. Wskazywano, że gdy motorniczy postanowił, że nie jedzie, jego dyspozytor zaproponował mu, żeby ruszył na trasę pięć minut przed rozkładem. Nie przekonał go jednak.

Specjalna komisja, która zajmuje się rozstrzyganiem sporów na linii pracownik–pracodawca uznała, że, choć motorniczy mógł się obawiać, przekroczenia czasu pracy, pracodawca działał w granicach tego, na co pozwala mu prawo. Uznano, że kara, czyli nagana, jest sprawiedliwa, tym bardziej, że motorniczy, który jeździ od 2004 r., do tej pory był wzorowym pracownikiem.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Dobry wizerunek kobiet za nastawnikiem

Komunikacja

Łódź: Dobry wizerunek kobiet za nastawnikiem

Roman Czubiński 29 lipca 2017

MPK Łódź: Kobieta za nastawnikiem – profesjonalna i uprzejma

Komunikacja

MPK Łódź: Kobieta za nastawnikiem – profesjonalna i uprzejma

Roman Czubiński 08 marca 2017

MPK-Łódź ogłasza przetarg na… kierowców i motorniczych. Po co?

Prawo & Finanse

MPK-Łódź ogłasza przetarg na… kierowców i motorniczych. Po co?

Witold Urbanowicz 09 października 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5