Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Mobilność

Intermodalność w mieście: Kultura dzielenia się przy nowych technologiach

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-06-15 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport-Publiczny.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Intermodalność w mieście: Kultura dzielenia się przy nowych technologiach
fot. Pixabay
Według wszystkich prognoz liczba osób mieszkających w mieście będzie drastycznie rosnąć, co nie pozostaje bez znaczenia dla mobilności. Odpowiedzią są – jak proponują uczestnicy konferencji Mobility Poland – z jednej strony kultura współdzielenia, a z drugiej aplikacje mobilne. – Wszyscy jesteśmy połączeni z internetem. Trzeba to wykorzystać – wskazuje Wojciech Dzięgielewski z car2go. Przykładem wykorzystującym te atuty jest aplikacja movel dostępna w Niemczech. – Skupia ona wszystkie środki transportu w jednym miejscu – proces wyszukiwania, wyboru, jak i płacenia – mówi Krzysztof Urban z MyTaxi.

W 2050 r. 70% osób będzie mieszkać w miastach. Liczba dużych aglomeracji znacząco wzrośnie. To stawia nowe wyzwania pod kątem przemieszczania się. – Każdy będzie chciał być mobilny – zauważa Krzysztof Dzięgielewski z firmy car2go. Jak mówi, odpowiedź tkwi w CASE – connected, autonomous, shared, electric, czyli podłączenie do sieci, autonomiczność, współdzielenie i elektryczność.

Dobrem, którego będzie brakować, to miejsce. – Dlatego istotne będzie w przyszłości dzielenie się – twierdzi Dzięgielewski. W wielu miastach wdrożone zostały już systemy bike-sharingu, a teraz mówi się o znanym z Zachodu carsharingu. – Niedługo mam nadzieję zobaczymy taki system we Wrocławiu, przygotowania czynią też Kraków i Warszawa. Co raz więcej osób będzie rezygnować z własnego samochodu. Jak pokazują doświadczenia z innych miast, od 5 do 10% naszych klientów rezygnuje z własnego samochodu, sprzedaje go – mówi Wojciech Dzięgielewski.

Współdzielenie jest łatwiejsze w dobie nowoczesnych technologii. – Wszyscy jesteśmy połączeni z internetem. Trzeba to wykorzystać. W dobie digitalizacji wszystko będzie dostępne w internecie – mówi Dzięgielewski.

Przykładem aplikacji ułatwiających przemieszczanie jest mytaxi dostępna w trzech polskich miastach. – To pomysł, który pozwolił na połączenie klienta i kierowcy. Kierowcy za pomocą jednej aplikacji mogą przyjmować zlecenia i zapłatę. Klienci widzą też dojazd taksówki. To również odpowiedź na oczekiwania rynku pod względem jakości – mówi Krzysztof Urban z mytaxi. Klienci mogą bowiem oceniać jakość usług w systemie.

Jeszcze ciekawszą aplikacją, niedostępną na razie u nas, jest movel. – Transport w mieście jest multimodalny. Movel to jedna aplikacja skupiająca w jednym miejscu wszystkie środki transportu. Wskazuje one takie środki transportu, jakie pasażer potrzebuje i wtedy, gdy potrzebuje. Podajemy adres docelowy. Jeśli chcemy szybko dostać się na miejsce, to odpowiedzią jest transport publiczny. Jeśli tanio – rower – mówi Urban.

W Niemczech z movel współpracują takie podmioty, jak Koleje Niemieckie (DB) czy Nextbike, operator systemów roweru publicznego. Aplikacja oferuje zintegrowane usługi. – To jedna aplikacja wyszukiwania, wyboru i płacenia za przejazd. Jest ona naszym biletem – wylicza zalety Krzysztof Urban.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Technologia społecznie wrażliwa – Smart City 3.0 [ROZMOWA]

Mobilność

Technologia społecznie wrażliwa – Smart City 3.0 [ROZMOWA]

Olga Plesińska 07 czerwca 2016

Automatyczne samochody naładują nasze domy

Mobilność

Automatyczne samochody naładują nasze domy

Marcin Żywiałkowski 16 kwietnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5